Content anchor

Powrót Andrzeja Czajkowskiego


Filip Lech

Andrzej Czajkowski, płyta wydana przez Toccata Classics

Okładka płyty z utworami Czajkowskiego, fot. materiały promocyjne

Pod koniec 2013 roku brytyjskie wydawnictwo muzyczne Tocatta Classics wydało album poświęcony muzyce Andrzeja Czajkowskiego. Płyta ukazała się dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza i programu Polska Music.

Utwory Andrzeja Czajkowskiego wykonywali pianiści Maciej Grzybowski, Jakob Fichert i Nico de Villiers w towarzystwie Vienna Symphony Orchestra pod dyrekcją Paula Daniela. Płyta zdobywa już pierwsze pochlebne recenzje, entuzjastycznie napisał o niej Norman Lebrecht - krytyk, wieloletni komentator brytyjskiego życia muzycznego, stały współpracownik BBC Radio 3, który opublikował kilkanaście książek.

''Moim pierwszym album of the week jest Koncert fortepianowy Czajkowskiego - napisał Lebrecht na swoim blogu - Nie Piotra (...), chodzi o André, którego muzyka mnie oczarowała. Jest taka dobra, że wcale mnie nie obchodzi, jakie jest jego prawdziwe imię''.

Kompozytor przyszedł na świat w 1935 roku jako Robert Andrzej Krauthammer w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Podczas II wojny światowej jego rodzina została przeniesiona do getta warszawskiego, skąd uciekł razem ze swoją babcią. Wtedy otrzymał fałszywe dokumenty – od tamtego czasu nazywał się Andrzej Czajkowski.

Od drugiej połowy lat 50., kiedy zaczynała się jego międzynarodowa pianistyczna kariera Sol Hurok, impresario Czajkowskiego zmusił pianistę do posługiwania się francuskim zapisem jego nazwiska – André Tchaikowsky. W zeszłym roku na festiwalu w Bregencji odbyła się premiera opery ''Kupiec wenecki'', którą Czajkowski pisał od 1968 roku do momentu swojej śmierci w 1982 roku.

''Jego Koncert fortepianowy, napisany dla pianisty Radego Lupu pod koniec lat 60., jest odbiciem prądów artystycznych, które świdrowały wtedy Londyn. Atonalny i dramatyczny, jest surowy tylko w swoim umiarze - każda pojedyncza nuta znajduje się dokładnie na swoim miejscu'' - napisał Norman Lebrecht w recenzji albumu.

Toccata Classics to niezależne wydawnictwo muzyczne skupiające się na kompozytorach niesłusznie zapominanych przez krytyków, programy filharmonii i publiczność. Szczególną uwagą wydawcy obdarzyli kompozytorów z Europy Środkowo-Wschodniej - wśród publikowanych tu kompozytorów znajdziemy artystów litewskich (Vytautas Bacevičius, Vladas Jakubėnas), łotewskich (Jānis Mediņš), ukraińskich (Wiktor Kosenko, Borys Latoszynski) i polskich (Krzysztof Meyer, Mieczysław Weinberg, Andrzej Czajkowski). Patronem i mecenasem wydawnictwa jest wybitny pianista i dyrygent Władimir Aszkenazi, laureat II Nagrody Konkursu Chopinowskiego.

Źródła: Blog Normana Lebrechta, Sinifi Music, opracowanie Filip Lech, 08.01.2014

 

Kategoria: 
Muzyka
Facebook Twitter Reddit Share