Negocjacje ze stroną niemiecką, mające doprowadzić do powrotu do Polski "Pomarańczarki" Aleksandra Gierymskiego zakończyły się. Obraz wrócił do kraju.
Na mocy zawartej ugody, 15 lipca 2011 obraz został wydany stronie polskiej i przewieziony do Muzeum Narodowego w Warszawie. W najbliższym czasie zostanie on poddany konserwacji, a następnie udostępniony publiczności..
Obraz "Żydówka z pomarańczami" ("Pomarańczarka") pędzla Aleksandra Gierymskiego został zrabowany z Muzeum Narodowego w Warszawie prawdopodobnie w 1944 roku, po upadku powstania warszawskiego.
Płótno miało być licytowane w listopadzie 2010 roku na aukcji Kunst und Auktionshaus Eva Aldag w Niemczech, w Buxtehude pod Hamburgiem. Oferowano je z ceną wywoławczą 4,4 tys. euro. W katalogu aukcyjnym obraz opisano jako "zapewne obraz Gierymskiego". Według marszandów, obecna właścicielka obrazu odziedziczyła go po babce, która w 1948 roku wyszła za mąż za przemysłowca i kolekcjonera z Düsseldorfu, posiadającego już wówczas obraz.
Obraz został wycofany z aukcji po interwencji polskiego resortu kultury i Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Negocjacje ze stroną niemiecką, mające doprowadzić do powrotu do Polski "Pomarańczarki" (znanej także jako "Żydówka z pomarańczami") rozpoczęły się w grudniu 2010 roku. Ekspertyzy wskazały, że odnaleziony w Niemczech w listopadzie ubiegłego roku obraz Gierymskiego jest dziełem oryginalnym.
W środę, 27 lipca 2011 o godz. 14:00, w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra Bogdana Zdrojewskiego.
Do wybuchu II wojny światowej obraz wystawiany był w galerii malarstwa polskiego MNW. Został zrabowany prawdopodobnie w 1944, po upadku powstania warszawskiego. Od tego momentu jego losy pozostawały nieznane.
Obraz "Żydówka z pomarańczami" Aleksander Gierymski namalował około 1881 roku. Przedstawił starą kobietę, ujętą frontalnie, opartą plecami o balustradę na tle zamglonej, odległej panoramy Warszawy w rejonie Uniwersytetu Warszawskiego, z charakterystycznymi wieżami kościoła p.w. Świętego Krzyża oraz bryłą Pałacu Kazimierzowskiego. Kobieta zajęta robieniem na drutach, na wysokości łokci przewieszone ma dwa wiklinowe kosze; w lewym dno wypełniają pomarańcze. Obraz sygnowany po lewej u dołu: A.Gierymski | Warszawa.
Odzyskany obraz wymaga gruntownej i długotrwałej konserwacji, która usunie niekorzystne skutki wcześniejszych interwencji konserwatorskich. Liczne zgniecenia, wynikłe ze zwinięcia obrazu, były powodem do wtórnego naklejenia płótna na sklejkę. Ubytki i wykruszenia w warstwie malarskiej zniwelowano przez retusze i późniejsze pokrycie obrazu warstwą wosku. Cały ten proces musi zostać odwrócony.
"Żydówkę z pomarańczami" będzie można zobaczyć po konserwacji na wystawie monograficznej Aleksandra Gierymskiego planowanej przez Muzeum w Roku Jubileuszowym albo wcześniej, jeśli stan obrazu na to pozwoli, na specjalnym pokazie.
Źródło: PAP, www.mkidn.gov.pl, Muzeum Narodowe w Warszawie.
Zobacz także : "Pomarańczarka" Aleksandra Gierymskiego odnaleziona