Laureatem nagrody NIKE 2003 został Jarosław Marek Rymkiewicz.
List laureata odczytany podczas uroczystości przyznania Nagrody Nike:
"Cieszę się, że z okazji tej nagrody, która została właśnie wręczona, mogę powiedzieć do Was kilka słów. Oto, co mam do powiedzenia - od wielu lat.
Literatura nikomu i niczemu nie służy, służyć nie powinna i służyć nie może - ani państwu, ani społeczeństwu, ani politykom, ani gazetom, ani żadnej władzy. Nic ją nie obchodzi - co sądzi o niej społeczeństwo, co sądzi państwo, co sądzi telewizja, co sądzą politycy i partie. Literatura niczego też nie potrzebuje - ani zaszczytów, ani pieniędzy, ani łapówek, ani orderów, ani faworów władzy. Literatura nie jest żebrakiem - o nic nie prosi i nie czeka na wsparcie. Potrzebuje tylko czytelników - istnieje dlatego, że oni istnieją. Dziękuję Wam, że przeczytaliście 'Zachód słońca w Milanówku'! Jestem już stary, ale spróbuję napisać jeszcze coś takiego, co się Wam spodoba."
Nagrodę publiczności przyznawaną co roku w plebiscycie czytelników "Gazety Wyborczej" dostała w tym roku Dorota Masłowska, autorka Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną. Młoda autorka dziękowała przyznając, że burzliwe reakcje czytelników na jej książkę pozwalały jej raczej oczekiwać zamachu bombowego niż nagrody publiczności. Tym bardziej więc czuła się wzruszona.
NIKE to nagroda dla najlepszej książki roku wydanej w języku polskim, przyznana po raz pierwszy w 1997 roku. Uznawana za najbardziej prestiżową nagrodę literacką w Polsce. Jej dotychczasowymi laureatami są: Wiesław Myśliwski za WIDNOKRĄG, Czesław Miłosz za PRZYDROŻNEGO PIESKA, Stanisław Barańczak za CHIRURGICZNĄ PRECYZJĘ. ELEGIE I PIOSENKI Z LAT 1995-1997, Tadeusz Różewicz za MATKA ODCHODZI, Jerzy Pilch za książkę POD MOCNYM ANIOŁEM i Joanna Olczak-Ronikier za W OGRODZIE PAMIĘCI.
15 maja 2003 ogłoszono listę 20 książek nominowanych w tegorocznej, 7 już edycji nagrody literackiej NIKE. Jest wśród nich sześć tomików poetyckich (m.in. aż dwie pozycje Czesława Miłosza), trzy książki prozatorskie (m.in. głośny debiut Doroty Masłowskiej Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną), trzy tomy reportaży, jeden tom dramatów oraz siedem książek eseistycznych.
Spośród nominowanych tytułów we wrześniu zostanie wyłoniona finałowa siódemka, a w październiku poznamy zwycięzcę. Czeka na niego nagroda finansowa i statuetka dłuta Gustawa Zemły.
Zwycięzcę wyłoni jury w składzie: Maria Janion (przewodnicząca), Stanisław Bereś, Lidia Burska, Stefan Chwin, Jerzy Jarzębski, Kazimierz Kutz, ks. Wacław Oszajca, Francois Rosset, Joanna Szczepkowska. Fundatorami nagrody są: "Gazeta Wyborcza" i NICOM Consulting.
Literacka Nagroda Nike 2003. Nominacje:
- Edwin Bendyk, Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności (książka poświęcona jest analizie zjawisk, które najsilniej wpłynęły na kierunek przemian społecznych w ciągu ostatnich dziesięciu lat - od operacji Pustynna Burza do ataku na World Trade Center), W.A.B.
- Marek Bieńczyk, Oczy DÜrera (tomik esejów), Sic!
- Ewa Bieńkowska, Pisarz i los. O twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Zeszyty Literackie
- Natasza Goerke, 47 na odlew (proza), Prószyński i S-ka
- Julia Hartwig, Błyski, Sic! (więcej...)
- Jacek Hugo-Bader, W rajskiej dolinie wśród zielska (reportaże - wybór z lat 1992-2001 - lektura obowiązkowa dla każdego, kto mówiąc "Rosja", chce wiedzieć, o czym mówi...), Prószyński i S-ka
- Wojciech Jagielski, Modlitwa o deszcz, W.A.B. (więcej...)
- Marek Koterski, Dzień świra (książka zawiera teksty: "Dzień świra" więcej..., "Dom wariatów", "Życie wewnętrzne" oraz rozmowę z autorem), Świat Literacki
- Dorota Masłowska, Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną, Lampa i Iskra Boża
- Monika Milewska, Ocet i łzy. Terror Wielkiej Rewolucji Francuskiej jako doświadczenie traumatyczne, słowo/obraz terytoria
- Czesław Miłosz, Druga przestrzeń, Znak (więcej...)
- Czesław Miłosz, Orfeusz i Eurydyka, Wydawnictwo Literackie
- Tadeusz Różewicz, Szara strefa, Wydawnictwo Dolnośląskie
- Jarosław Marek Rymkiewicz, Zachód słońca w Milanówku, Sic! (więcej...)
- Andrzej Sapkowski, Narrenturm, Supernowa
- Joanna Siedlecka, Pan od poezji. O Zbigniewie Herbercie, Prószyński i S-ka (więcej...)
- Anna Sobolewska, Cela. Odpowiedź na zespół Downa (autorka opisuje historię swojej córki Cecylii, dziewczynki z zespołem Downa; mówi o kształtowaniu się wyobraźni dziecka, o pierwszych sukcesach i niepowodzeniach w szkole, o mitach i przesądach związanych z zespołem Downa...), W.A.B.
- Wisława Szymborska, Chwila, Znak (więcej...)
- Wojciech Tochman, Jakbyś kamień jadła (autor wracał do Bośni wielokrotnie; efektem jest opowieść reporterska...), Pogranicze
- Andrzej Walicki, Rosja, katolicyzm i sprawa polska, Prószyński i S-ka
Książki - finalistki nagrody:
- Julia Hartwig, Błyski, Sic!
- Dorota Masłowska, Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną, Lampa i Iskra Boża
- Czesław Miłosz, Orfeusz i Eurydyka, Wydawnictwo Literackie
- Jarosław Marek Rymkiewicz, Zachód słońca w Milanówku, Sic!
- Wisława Szymborska, Chwila, Znak
- Wojciech Tochman, Jakbyś kamień jadła, Pogranicze
- Andrzej Walicki, Rosja, katolicyzm i sprawa polska, Prószyński i S-ka
Fundacja Nagrody Literackiej Nike
ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa
tel. (+48 22) 555 44 58/9
fax (+48 22) 555 45 25
www.nike.org.pl