Urodził się 24 lutego 1959 roku w Bytomiu. Po ukończeniu Liceum Muzycznego w Bytomiu, rozpoczął studia w zakresie dyrygentury chóralnej u Jana Wincentego Hawela na Wydziale Wychowania Muzycznego w Akademii Muzycznej w Katowicach. Studia muzyczne kontynuował na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury w klasie dyrygentury Karola Stryji i ukończył je z odznaczeniem. W 2005 roku uzyskał stopień doktora, a w 2009 – doktora habilitowanego sztuki muzycznej. W 2012 roku otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych.
Jest laureatem IV Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach (1991). W 1993 roku odbył trzymiesięczne stypendium w Los Angeles, ufundowane przez American Society for Polish Music.
Mirosław Jacek Błaszczyk podczas studiów współpracował z Zespołem Muzyki Dawnej "All' Antico", działającym przy katowickiej uczelni muzycznej. Od 1983 roku prowadził Zespół Muzyki XX Wieku, specjalizujący się w wykonywaniu muzyki współczesnej (m.in. dokonał prawykonań utworów kompozytorów śląskich). W latach 1984-86 dyrygował zespołem złożonym z muzyków Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w ramach Festiwalu "Warszawska Jesień" oraz Śląskich Dni Muzyki Współczesnej. Od 1986 do 1989 był dyrygentem Państwowej Filharmonii Śląskiej, a także dyrektorem artystycznym Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Zabrzu. W latach 1990-96 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Państwowej Filharmonii w Białymstoku, z którą dał serię koncertów w Stanach Zjednoczonych. W latach 1996-98 sprawował funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Poznańskiej. Od 1999 do 2002 roku był jednocześnie głównym dyrygentem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Porto w Portugalii, w kwietniu 2002 roku – dyrektorem artystycznym projektu "Korzenie w muzyce" i poprowadził Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej na dwóch koncertach w Madrycie i Barcelonie w ramach Dni Kultury Polskiej – "Rok Polski w Hiszpanii", w 2003 roku – jurorem i dyrygentem na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Maroku oraz Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. W 2005 roku powołany został na stanowisko dyrektora artystycznego II Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Toruniu, a w 2011 roku objął stanowisko przewodniczącego jury VIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. W latach 1998-2013 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach, a od roku 2013 pełni stanowisko dyrektora tej instytucji.
Dokonał nagrań kilkudziesięciu płyt muzycznych. Między innymi, z zespołami Filharmonii Śląskiej, nagrał album "Górecki. Mikołaj/Henryk Mikołaj" (DUX) nominowany do nagrody Fryderyk 2013. Pod jego batutą filharmonicy śląscy po raz pierwszy wykonali w Polsce IV Symfonię "Tansman Epizody" Henryka Mikołaja Góreckiego, zamykając cykl światowych prawykonań tego utworu.
– Jestem pod dużym wrażeniem całej kompozycji. Nad zespołem ciążyła duża odpowiedzialność, żeby wykonanie było bliskie perfekcji i żeby oddać to, co Henryk Mikołaj Górecki napisał. Mieliśmy o tyle przewagę nad wykonaniami w Los Angeles, Londynie i Amsterdamie, że osobiście znaliśmy kompozytora. To nie jest bez znaczenia – ja sam miałem przyjemność dyrygowania drugą i trzecią symfonią przed samym autorem. Wielokrotnie rozmawialiśmy na temat tych symfonii, szczególnie na temat drugiej "Kopernikowskiej", która według niego była najlepszym dziełem symfonicznym – mówił Błaszczyk w wywiadzie przeprowadzonym przez Marka Lyszczynę po polskiej premierze IV Symfonii Góreckiego.
Mirosław Jacek Błaszczyk dużo koncertuje w kraju oraz za granicą (m.in. w Austrii, Niemczech, we Francji, na Białorusi, Litwie, Łotwie, Ukrainie, w Szwecji, Hiszpanii, Portugalii, Irlandii Północnej, Tunezji, Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Korei Południowej i Chinach). Współpracuje m.in. z Sinfonią Varsovią, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Cappellą Bydgosiensis oraz Filharmonią Rybnicką.
W 2000 roku został laureatem Honorowej Złotej Lampki Górniczej, przyznawanej przez Prezydenta Miasta Rybnik za szczególne zasługi dla promocji kultury w regionie. W 2001 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Katowic "za promowanie kultury polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki współczesnej oraz za osiągnięcia filharmoników śląskich pod jego batutą". W 2009 roku został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Prowadzi równocześnie działalność pedagogiczną w Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest kierownikiem Katedry Dyrygentury Symfoniczno-Operowej uczelni.
Autor: Małgorzata Kosińska, Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich, sierpień 2002, aktualizacja: październik 2016, AG.