Grupa artystyczna koncentrująca się na poszukiwaniach dźwiękowych w sferze profesjonalnych instrumentów o niewielkich rozmiarach, dźwiękowych zabawek.

Zespół muzyczny wykorzystujący unikalne instrumenty.
Małe Instrumenty, fot. Łukasz Rajchert / dzięki uprzejmości zespołu
Zespół Małe Instrumenty został założony w 2006 roku przez Pawła Romańczuka, do którego kolejno dołączyli: Marcin Ożóg, Maciek Markowski, Tomasz Orszulak, Jędrek Kuziela i Maciek Bączyk.
Małe Instrumenty from Culture.pl on Vimeo.
Grupa w pełnym składzie zadebiutowała na Festiwalu Filmowym "Era Nowe Horyzonty" w 2007 roku i od tego czasu pracuje nad wieloma projektami muzycznymi.
Małe Instrumenty to grupa artystyczna koncentrująca się na poszukiwaniach dźwiękowych w sferze profesjonalnych instrumentów o niewielkich rozmiarach, dźwiękowych zabawek, kuriozalnych wynalazków muzycznych i całej masy drobiazgowych przedmiotów wydających dźwięki. W ten sposób konstruowana muzyka eksponuje niepowtarzalny charakter barw, czasem piękny i kunsztowny, czasem zaskakujący i odkrywczy, a czasem ujawnia ułomności brzmienia i cieszy ograniczeniami.
Zespół współpracował m.in. z Jerzym Armatą, Mariuszem Wilczyńskim i Alexandrem Sroczyńskim, z Polskim Wydawnictwem Audiowizualnym, Teatrem Tańca "Arka", galerią "Entropia", Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Festiwalem "Audio Art", Teatrem "Capitol" i Dziecięcą Wytwórnią Filmową.
W 2008 roku na 29. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu otrzymał Grand Prix w nurcie Off za spektakl dźwiękowy "Elektrownia Dźwięku". W 2009 roku wspólnie z Pierrem Bastienem wystąpił z koncertem na Festiwalu Filmowym "Era Nowe Horyzonty", a jesienią następnego roku artyści odbyli wspólną trasę koncertowę po Wielkiej Brytanii. W 2010 roku zespół wziął udział m.in. w festiwalu "Animator" w Poznaniu, gdzie grał muzykę do filmów niemych Georgesa Meliesa, w festiwalu "Kody" w Lublinie, gdzie odbyła się premiera projektu "Wyliczanki polskie" czyli koncertu muzyki do tekstów polskich wyliczanek, a także wyruszył w tournée po Wielkiej Brytanii razem z Pierre'em Bastienem.
fot. Peter Beym / dzięki uprzejmości zespołu
W listopadzie 2009 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu pt. "Antonisz". Album zawiera jedenaście kompozycji pochodzących z filmów (powstałych w latach 1967-87) Juliana Józefa Antonisza, jednego z najbardziej intrygujących reżyserów filmów animowanych, w nowych interpretacjach przygotowanych przez Małe Instrumenty. W tym samym roku nagrali ścieżkę dźwiękową do czytanego przez Jana Peszka audiobooka na podstawie opowiadania Wojciecha Widłaka ''Sekretne życie Krasnali w Wielkich Kapeluszach''. Kolejna płyta - "Małe Instrumenty grają Chopina", wydana wraz z książką "Fenomen Toy Piano", ukazała się w 2010 roku. Następne nagrania ukazały się w 2012 roku: w limitowanej edycji 99. sztuk wyszedł singiel ''Moich 8 Słów'', wydana we Francji płyta ''La Fabrique a Comptines'' zawierająca trzynaście francuskich wyliczanek w wersji instrumentalnej oraz w wersji instrumentalno-wokalnej z udziałem francuskiej wokalistki Luce i album ''Chemia i fizyka'' wydany nakładem wydawnictwa OBUH. Niepowtarzalną pozycją w dyskografii Małych Instrumentów jest ''Katarynka'' - katarantella non pasticcio w 19 częściach, na 63 katarynki i małe instrumenty - płyta została wydana w oryginalnej katarynce z dołączoną partyturą.
Strona zespołu www.maleinstrumenty.pl
Małe Instrumenty
Kontakt: Paweł Romańczuk
tel. (+48) 607 320 564
e-mail: info@maleinstrumenty.pl
Autor: Anna Iwanicka-Nijakowska, marzec 2011, uzupełnione styczeń 2012.
antonisz
muzyka eksperymentalna