W roku 2012 saksofonista został zakwalifikowany do programu Take Five Europe, w ramach którego wybrano dziesiątkę najlepszych i najciekawszych muzyków z pięciu krajów Europy. Efektem tego spotkania były koncerty we Francji na Countance Jazz Fest, Holandii na North Sea Jazz Festival, Norwegii na Molde Jazz oraz London Jazz Festival i Jazztopad we Wrocławiu.
W tym czasie zawiązał się również Obara International Quartet – międzynarodowy kwartet saksofonisty z udziałem Ole Mortena Vaagana (kontrabas), Garda Nilssena (perkusja) oraz Dominika Wanii (fortepian). Projekt ten stał się priorytetem artysty i głównym źródłem jego inspiracji. Efektem wieloletniej współpracy są trasy i występy w prestiżowych salach koncertowych i festiwalach na całym świecie. Obara International Quartet nagrał jak dotąd trzy albumy dla warszawskiej wytwórni płytowej For Tune, zatytułowane Komeda, Live at Manggha oraz Live in Minsk Mazowiecki.
Wcześniej Obara współpracował m.in. z Tomaszem Stańko (w ramach New Balladyna Quartet oraz Special Project), z muzykami nowojorskiej School of Improvisational Music - Ralphem Alessim, Markiem Heliasem, Nasheetem Waitsem (album Four oraz wspólna trasa koncertowa w Polsce), Johnem Lindbergiem i Harveyem Sorgenem (album MaMuGe 3) a także z Maciejem Garbowskim, Krzysztofem Gradziukiem (I can do it, Message from Ohio) czy Piotrem Damasiewiczem (Power of the Horns). Na początku 2017 roku Maciej Obara otrzymał zaproszenie do sesji nagraniowej od założyciela wytwórni fonograficznej ECM Manfreda Eichera. Album Unloved nagrany w Rainbow Studio w Oslo ukazał się w listopadzie 2017 r. w katalogu ECM. Premiera odbyła się w sali NFM we Wrocławiu na Jazztopad Festival.
Maciej Obara jest m.in. zwycięzcą konkursu jazzowego przy festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa i stypendystą programu Narodowego Centrum Kultury "Młoda Polska". Był także nominowany do nagrody polskiego przemysłu muzycznego "Fryderyk" zaś w 2018 zdobył dwie te nagrody – dla artysty roku 2017 oraz najlepszego albumu 2017 (za Unloved). W tym samym roku przyznano mu nagrodę ''Koryfeusz Muzyki Polskiej'' w kategorii Osobowość Roku. W 2019 roku Obara został uhonorowany pierwszą nagrodą w konkursie BMW Jazz Welt Award w Monachium dla najlepszego saksofonisty edycji 2019.
Wiosną 2019 roku Maciej Obara International Quartet zagrał trasę koncertową we Francji. Jej ukoronowaniem była sesja nagraniowa zarejestrowana w studio La Buissoine dla ECM Records. Równolegle Maciej został zaproszony do współpracy z czołówką skandynawskich muzyków w ramach Gard Nilssen’s Supersonic Orchestra. Premierowy koncert tego składu odbył się na Molde Jazz Festival w Norwegii. W tym samym roku Obara przyjął zamówienie kompozytorskie na koncert saksofonowy z fortepianem oraz orkiestrę AUKSO. Obara zaprosił do wykonania orkiestracji jego kompozycji Nikolę Kołodziejczyka, a za fortepianem zasiadł Dominik Wania.
Dyskografia:
- Maciej Obara Quartet – Three Crowns (ECM 2019)
- Maciej Obara Quartet – Unloved (ECM 2017)
- Maciej Obara International – Live in Mińsk Mazowiecki (ForTune 2015)
- Maciej Obara International – Manggha (Fortune 2013)
- Maciej Obara International – Komeda (For Tune 2012)
- Maciej Obara Quartet – Equilibrium (2011)
- MaMuGe - Obara / Lindberg / Sorgen – Three (Ars Cameralis, 2010)
- Maciej Obara Special Quartet – Four (Ars Cameralis, 2010)
- Maciej Obara Trio – I can do it (Jaz Zabrze, 2008)
- Maciej Obara Trio – Message from Ohayo (Bielska Zadymka Jazzowa 2007)
Jako muzyk towarzyszący:
- Marek Kądziela – ADHD in Bloom (ForTune, 2015)
- Power of The Horns – Alaman (Fortune, 2013)
- Piotr Damasiewicz – Hadrons (Ars Cameralis, 2011)
- Fonda/Stevens Group – Live in Hipnoza (Not Two Records, 2009)
- Tomasz Stańko – Muzyka do spektaklu "Terminal 7" (2008)
- Maciek Grzywacz Quartet – Fourth dimension (2008)
Kontakt:
www.maciejobara.com
e-mail: maciejobara@gmail.com
Management & Booking
E: obarabooking@gmail.com
T: +48 501 060 904
Aktualizacja: MG, listopad 2019.