Content anchor

Maciej Garbowski

Maciej Garbowski, fot. Gosia Frączek

Wirtuoz kontrabasu. Współzałożyciel jednego z najważniejszych i najbardziej utytułowanych triów fortepianowych - RGG. Inicjator IMP (International Musical Project) – platformy muzycznej i wydawniczej, której działania obejmują nie tylko jazz, ale także muzykę improwizowaną oraz obszary na styku muzycznych dziedzin. Jest również członkiem międzynarodowych platform twórczych Jazz Plays Europe oraz Take Five Europe.

W 2013 roku Maciej Garbowski nagrał swój debiutancki album sygnowany własnym nazwiskiem, zatytułowany „Elements” i od razu nominowany został do nagrody Fryderyka.

Jego dokonania muzyczne tak jako instrumentalisty, jak bandlidera zostały wielokrotnie nagradzane m.in pierwszą nagrodą na Jazz Blizzard Festival 2003 and 2007, druga nagrodą oraz Nagrodą Publiczności XXVII Internacionale Festival de Jazz w Getxo (Spain)  in 2003, Kluczem do Kariery na Pomerania Jazz Festival 2003 roku, a albumy, w nagraniu których brał udział laurami Płyty Roku w rankingach dziennika Rzeczpospolita i rozgłośni radiowej Jazz Radio (Unfinished Story), a także nagrodą „Melomani 2008” dla Najlepszej Płyty Roku.

Garbowski jest jednym z najbardziej aktywnych muzyków polskiej jazzowej sceny. Jako profesjonalny i szalenie wszechstronny instrumentalista zagrał w wielu pierwszoligowych polskich formacjach jazzowych z New Balladyna Quartet Tomasza Stańki, zespołach Macieja Obary. Zainicjował także międzynarodowy muzyczny projekt Lutosławski Collective, do którego zaprosił takie sławy jak śpiewaczkę Lenę Willemark czy kontrabasistę Andersa Jormina. W latach 2002-2005 był stałym członkiem słynnej orkiestry kameralnej AUKSO prowadzonej przez Marka Mosia.

Maciej Garbowski odebrał kompletne wykształcenie muzyczne tak w dziedzinie jazzowej jak i klasycznej. W 2004 roku ukończył wydział jazzowy, a rok później wydział klasyczny Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie kontrabasu. Od prawie dekady sam jest nauczycielem w Instytucie Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach.

Wybrana dykografia:
PRZEMYSŁAW STRĄCZEK GROUP - LIGHT & SHADOW
FORMATION-IN - THE COLORS AND THE SHAPES
ESUS
AUKSO - KILAR & MOŚ
AUKSO & LESZEK MOŻDŻER
ANNA GADT - STILL I RISE
DANIEL POPIAŁKIEWICZ TRIO - THE HOPE FOR TOMORROW
DANIEL POPIAŁKIEWICZ QUARTET - "SOLSTICE"
MACIEJ OBARA TRIO - MESSAGE FROM OHAYO
MACIEJ OBARA TRIO - I CAN DO IT
MACIEJ OBARA QUARTET - EQUILIBRIUM
RGG - SCANDINAVIA
RGG - STRAIGHT STORY
RGG - UNFINISHED STORY
RGG - TRUE STORY
RGG - ONE
JAZZ PLAYS EUROPE
PIOTR DAMASIEWICZ – HADRONS
RGG - SZYMANOWSKI

Kontakt:
Maciej Garbowski
+48 511 111 009
[email protected]
www.maciejgarbowski.com

Kajetan Prochyra
2014/06/24
Facebook Twitter Reddit Share

Brak podobnych artystów.