Katarzyna Budnik-Gałązka studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec (u Mirosława Ławrynowicza, Andrzeja Gębskiego i Janusza Wawrowskiego) i w klasie altówki profesora Piotra Reicherta. Wygrała miłość do altówki – dzisiaj jest cenioną solistką (i kameralistką), oraz asystentką w klasie swojego nauczyciela – Piotra Rejcherta.
''Altówka jest stereotypowym obiektem licznych niewybrednych dowcipów, co bierze się zapewne stąd, że w polskich szkołach muzycznych zbyt często, jeśli ktoś nie radzi sobie na skrzypcach, posyła się go na altówkę, nie dbając o to, że gra na tym instrumencie jest trudniejsza – i stąd niezbyt wysoki poziom wielu naszych altowiolistów. Katarzyna Budnik-Gałązka udowadnia, że może – i powinno – być zupełnie inaczej'' - napisano w uzasadnieniu nominacji do Paszportów Polityki. ''Głównym atutem altówki są różne barwy, zabawa dźwiękiem; natomiast na skrzypcach solowe utwory są bardzo trudne technicznie, wirtuozowskie'' mówiła w wywiadzie z Agatą Kwiecińską.
Od 2008 roku odnosi sukcesy w kolejnych konkursach, zwyciężyła między innymi na Międzynarodowym Konkursie im. Ludwiga van Beethovena w Hradcu (Czechy, 2008), XV Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach (Austria, 2008) i na VIII Ogólnopolskim Konkursie Altówkowym im. Jana Rakowskiego w Poznaniu (2008). Została również laureatką drugich nagród w Międzynarodowym Konkursie im. Maxa Rostala w Berlinie (Niemcy, 2009), Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Maxa Regera w Sondershausen (Niemcy, 2009) oraz IV Międzynarodowym Konkursie im. Michała Spisaka (Dąbrowa Górnicza, 2010).
W 2013 roku została laureatką III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium – jednym z najbardziej prestiżowych konkursów dla wykonawców muzyki klasycznej – co roku nagrody przyznawane są w innych kategoriach. W wieloletniej historii konkursu zostali nagrodzeni muzycy tak wielkiej sławy, jak: Jurij Baszmiet, Heinz Holliger, ansambl Les Percussions de Strasbourg, a także wielu polskich muzyków – między innymi Andrzeja Bauer, Władysław Kłosiewicz, Apollon Musagete Quartett i Ryszard Groblewski.
Obejrzyj występ Katarzyny Budnik-Gałązka z finału Konkursu ARD
Jako solistka i kameralistka wielokrotnie koncertowała w Polsce oraz innych krajach Europy (Czechy, Austria, Niemcy, Francja, Rosja). W 2010 r. brała udział w projekcie Chamber Music Connects the World organizowanym przez Kronberg Academy, gdzie grała z najwybitniejszymi muzykami: Gidonem Kremerem, Tatjaną Grindenko, Jurijim Baszmietem oraz Fransem Helmersonem. Występowała na wielu renomowanych festiwalach, w tym na Chopin i jego Europa w Warszawie, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej Muzyka na Szczytach w Zakopanem, czy też Kammermusikfest Lockenhaus (za specjalnym zaproszeniem Gidona Kremera).
W 2013 roku nakładem wydawnictwa DUX, ukazała się jej pierwsza monograficzna płyta - ''Viola recital'', towarzyszy jej Krzysztof Meisinger na gitarze. Możemy na niej usłyszeć utwory Maksa Regera, Arama Chaczaturiana, Pierre'a Rhode'a, Niccoli Paganiniego i ''Cadenzę'' Krzysztofa Pendereckiego. Brała udział w nagraniu płyt z muzyką kameralną''Aqua e vinho'' (wyd. Ponte Art Production, 2010) gitarzysty Łukasza Kuropaczewskiego z utworami Vivaldiego, Bartóka, Boccheriniego i de Falli. W 2012 roku ukazała się płyta z sonatami skrzypcowymi Straussa, Szostakowicza i Pendereckiego (''Sonaty skrzypcowe'', wyd. Universal) w wykonaniu Jakuba Haufy (skrzypce), Marcina Sikorskiego (fortepian) i Katarzyna Budnik-Gałązka (altówka).
''Jest to zupełnie inna forma - nagrywanie, a granie przed publicznością. Obcowanie z publicznością to jest coś bardzo szczególnego, ale nie mam nic przeciwko nagrywaniu - jest to jakaś forma utrwalenia'' - mówi altowiolistka w Polskim Radio.
Autor: Filip Lech, grudzień 2013
Źródła: materiały prasowe, Paszporty Polityki, Polskie Radio