Organista i pedagog, urodzony 16 stycznia 1935 w Chełmnie.
W latach 1956-61 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie: grę na organach w klasie Bronisława Rutkowskiego, grę na fortepianie pod kierunkiem Ludwika Stefańskiego oraz harmonię i kontrapunkt u Artura Malawskiego. W latach 1961-64 pracował w redakcji muzycznej Polskiego Radia w Krakowie.
W 1961 otrzymał I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Dawnej w Łodzi, a w 1962 - I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Genewie. Od tej pory prowadzi ożywioną działalność koncertową - występował w większości krajów europejskich, a także na Gran Canaria, w Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Kazachstanie, na Syberii, w Turcji, Kanadzie, Stanach Zjenoczonych i Meksyku. Do najbardziej znaczących występów w jego karierze artystycznej należą recitale w Royal Festival Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, De Doelen w Rotterdamie, Gewandhaus w Lipsku, Schauspielhaus w Berlinie, Victoria Hall w Genewie, Crystal Cathedral w Kalifornii, Katedrze w Strasburgu (na zaproszenie Parlamentu Europejskiego), Konserwatorium i Filharmonii w Moskwie oraz Filharmonii w Sankt Petersburgu. Koncertował z wieloma orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi w kraju oraz za granicą (m.in. RAI di Torino, RAI di Napoli, Filharmonii Drezdeńskiej, Radia i Filharmonii w Bukareszcie, Oakland University w Detroit), pod batutą takich dyrygentów, jak Massimo Pradella, Aldo Ceccato, Ferrucio Scaglia, David Daniels, Mircea Basarab, André Lodeon, Bohdan Wodiczko, Witold Krzemieński, Andrzej Markowski, Jerzy Katlewicz, Krzysztof Missona, Tadeusz Strugała, Karol Teutsch, Marek Pijarowski, Tomasz Bugaj. Nagrywał dla wielu rozgłośni europejskich - WDR, SFB, SWF, BR, NDR, MDR, Suisse Romande, Schweizer Rundfunk, BBC Birmingham, Radio Kopenhaga, Radio Helsinki, RAI, Radio Sztokholm, Radio Bukareszt, a także występował w programach telewizyjnych w Polsce, Rumunii i Stanach Zjednoczonych. Ma w dorobku 26 płyt (EMI, Electrola, Harmonia Mundi, Aulos, CD Accord, Teldec, DUX, Polskie Nagrania, Veriton, Studio S Production, Acte Préalable).
Jest zapraszany do udziału w pracach jury konkursów organowych w Avila, Berlinie, Budapeszcie, Gelsenkirchen, Genewie, Lahti, Linzu, Lubece, Monachium (ARD), Norymberdze, Paisley, Paryżu/Chartres, Pradze, Rzymie, Saint Maurice i Speyer.
Joachim Grubich prowadzi działalność pedagogiczną, którą rozpoczął w 1964 w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, gdzie w 1969 uzyskał stopień docenta. W 1970 objął klasę organów w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Obecnie jest profesorem zwyczajnym akademii muzycznych w Warszawie (gdzie przez wiele lat pełnił funkcję kierownika Katedry Organów i Klawesynu) oraz Krakowie. Był też gościnnie profesorem w Seulu w Korei Południowej (1994-95). Prowadził kursy mistrzowskie w Bad Homburgu, Kristiansand, Lahti, Merseburgu, Soro, Zürichu oraz Kamieniu Pomorskim. Występował również z odczytami na temat polskiej sztuki organowej w Brukseli, Cambridge, Erlangen, Helsinkach, Lahti, Lubece, Norymberdze, Stuttgarcie i Sztokholmie.
Uczestniczył w pracach przy odbudowie organów w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie oraz w budowie nowych organów w Akademii Muzycznej, Filharmonii Narodowej i kościele św. Piotra i Pawła w Warszawie.
Jest laureatem wielu nagród, m.in. otrzymał Złotą Muzę Polskich Nagrań (1971), Nagrody Ministra Kultury i Sztuki (1978, 2004), Złoty Krzyż Zasługi (1984), Nagrodę Artystyczną miasta Krakowa (1990), Nagrodę I stopnia Rektora Akademii Muzycznej w Warszawie (1992), Nagrodę Akademii Fonograficznej "Fryderyk 2004" (za płytę "Wieczór organowy w Filharmonii Lubelskiej"), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski "Polonia Restituta" (2005), Order Papieski "Pro Ecclesia et Pontifice" (2005). W 2007 został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Warszawie.
Joachim Grubich od 1992 pełni funkcję kierownika artystycznego letnich i jesiennych koncertów organowych w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie.
Autor: Małgorzata Kosińska, Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich, sierpień 2004, aktualizacja: kwiecień 2010.