Wychowała się w artystycznej rodzinie, w garderobach Zespołu Tańca i Pieśni Mazowsze, w którym występowali jej rodzice. Miała zaledwie trzy lata, kiedy nagrała pierwszą piosenkę dla Polskiego Radia. W wieku siedmiu lat podjęła edukację muzyczną w klasie fortepianu. Jako dwunastolatka zadebiutowała na scenie Filharmonii Narodowej w Warszawie. Ukończyła klasę fortepianu u profesora Jana Ekiera w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Rozpoczęła także studia na wydziale jazzu w Manhattan School of Music w Nowym Jorku oraz w Instytucie Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Równolegle studiowała prywatnie śpiew u legendarnej profesorki Darii Iwińskiej, która była również nauczycielką ojca Anny Marii. Jest stypendystką Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i Columbia University w Nowym Jorku.
Reprezentowała Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji w Dublinie w 1997 roku piosenką "Ale jestem", dzięki której zajęła 11 miejsce. Po tym występie podpisała kontrakt fonograficzny z Universal Music i nagrała swój debiutancki album pod tym samym tytułem, który zyskał status złotej płyty. Z wytwórnią związana jest do dziś.
W 2002 roku nagrała płytę "Upojenie" ze światowej sławy amerykańskim gitarzystą Patem Methenym. Współpracowała z najwybitniejszymi muzykami, w tym Bobbym McFerrinem, Ivanem Linsem, Youssou N'Dour, Makoto Ozone i Richardem Bonem, Oscarem Castro- Nevesem i Gonzalo Rubalcabą. Jopek nagrywała i występowała również z najważniejszymi postaciami polskiej sceny muzycznej: Jeremim Przyborą, Tomaszem Stańko, Markiem Grechutą, Januszem Olejniczakiem, Kayah, Grzegorzem Turnauem, Staszkiem Soyką, Perfect, Sweet Noise, Leszkiem Możdżerem i Urszulą Dudziak.
W 2016 roku, podczas koncertu Stinga w Polsce, zaśpiewała z nim w duecie słynny przebój "Fragile". Wystąpiła na festiwalu Warszawska Jesień, a także z zespołem Skaldowie w Carnegie Hall. Koncertowała na całym świecie, od USA i Kanady, przez całą Europę po Japonię, gdzie zaśpiewała na największej scenie Tokyo Jazz Fesival. Występowała na najbardziej prestiżowych scenach świata, takich jak: Hollywood Bowl, Royal Festival Hall, Opera w Tokio i Tel Awiwie, Blue Note Tokyo, Santori Hall. Nagrywała w studiach Real World u Petera Gabriela, Abbey Road w Londynie i Power Station w Nowym Jorku.
Stworzyła własne oryginalne brzmienie, które oscyluje między jazzem, popem, muzyką ludową i poezją. Muzykalność Jopek oraz jej barwa głosu składają się na muzykę, która, jak podkreśla sama artystka, wymyka się kategoryzacjom. Artystka wychowała się na staropolskich pieśniach ludowych – głębokie zakorzenienie w słowiańskich dźwiękach jest bardzo wyraźne w jej twórczości. Anna Maria Jopek śpiewa po polsku, wierząc, że "w sztuce najważniejsza jest prawda, a ci, którzy mają ją zrozumieć, zrozumieją i tak".
W Polsce ma status gwiazdy i zdobyła wszystkie możliwe prestiżowe nagrody i wyróżnienia, włącznie z Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przyznanym przez prezydenta Bronisława Komorowskiego za promowanie polskiej sztuki na świecie.
Od pięciu lat artystka eksperymentuje z formami scenicznymi. Podjęła współpracę z międzynarodową grupą Teatr Pieśni Kozła przy spektaklu "Return to the Voice / Przywracanie głosu". Spektakl stworzony przez Grzegorza Brala (reżysera), Macieja Rychłego i Jeana Claude Acquavivę (kompozytora), oparty jest na lamentach gaelickich i szkockich, psalmach i innych utworach. Anna Maria Jopek żyła z artystami w komunie i pracowała z nimi m.in., występując przez miesiąc co wieczór na Festiwalu Fringe w Szkocji.
Wystąpiła również w Teatrze Starym w Lublinie w spektaklu "Czas Kobiety" w reżyserii legendy polskiego teatru profesora Leszka Mądzika, dla którego współkomponowała muzykę.
Przez prawie dziesięć lat stała na czele wielkiego przedsięwzięcia BMW JazzClub, co roku kreując i powołując nowe muzyczne projekty i kooperacje odległych indywidualności muzycznych. Do współpracy zaprosiła m.in. Brandforda Marsalisa, Richarda Bonę, Makoto Ozonę czy Tomasza Stańko.
W 2017 roku wydała płytę "Minione" z jednym z największych pianistów improwizujących naszych czasów – Gonzalo Rubalcabą. Płyta jest wskrzeszeniem najpiękniejszych przedwojennych tang polskich i uzyskała błyskawicznie status podwójnej platyny. W tym samym roku Anna Maria Jopek wydała płytę z muzyką do spektaklu "Czas kobiety", napisaną wspólnie z Robertem Kubiszynem.
Żyje między Warszawą a Lizboną. W życiu prywatnym jest żoną dziennikarza muzycznego Marcina Kydryńskiego, jest oddana swoim dzieciom i kotom, hobbistycznie biega półmaratony.
Dyskografia:
- ALE JESTEM Mercury/PolyGram 1997
- SZEPTEM Mercury/PolyGram 1998
- JASNOSŁYSZENIE Izabelin/PolyGram 1999
- DZISIAJ Z BETLEYEM Izabelin/Universal 1999
- BOSA Izabelin/Universal 2000
- BAREFOOT Emarcy/Universal 2002
- NIENASYCENIE Izabelin/Universal 2002
- UPOJENIE Warner Music 2002
- FARAT BOX / Z PAMIĘCI Universal 2003
- SECRET Universal 2005
- NIEBO Universal 2005
- ID ANNA MARIA JOPEK MUSIC
- BMW JAZZ CLUB VOL.1: JO & CO
- DWA SERDUSZKA CZTERY OCZY ANNA MARIA JOPEK MUSIC 2008
- SOBREMESA ANNA MARIA JOPEK MUSIC 2011
- HAIKU ANNA MARIA JOPEK MUSIC 2011
- POLANNA ANNA MARIA JOPEK MUSIC 2011
- LUSTRA ANNA MARIA JOPEK MUSIC 2011
- MINIONE UNIVERSAL MUSIC 2017
- CZAS KOBIETY AMJ ANNA MARIA JOPEK 2017
Autorka: Marta Kolbuszewska, listopad 2017