Leszek Możdżer, fot. Kamil Gozdan

Pianista, kompozytor i aranżer, urodzony w 1971 roku.

Pianista, kompozytor i aranżer, uważany za największe objawienie polskiego jazzu ostatniej dekady. Urodzony w 1971 roku, na fortepianie gra od piątego roku życia. Przeszedł wszystkie szczeble formalnej edukacji aż do dyplomu Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, którą to uczelnię ukończył w 1996.

Jazzem zainteresował się stosunkowo późno, bo dopiero w klasie maturalnej, gdy miał 18 lat. Jego pierwszym jazzowym wtajemniczeniem był zespół klarnecisty Emila Kowalskiego, ale za właściwy start można uznać pierwszą próbę z zespołem "Miłość", która miała miejsce w 1991. Rok później otrzymał wyróżnienie indywidualne na Międzynarodowym Konkursie Jazz Juniors '92 w Krakowie i od tej chwili młody pianista zasypany został lawiną nagród, były to m.in.: Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia artystyczne (1999), Fryderyk '98 - jazzowy muzyk roku 1998, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach w 1994, "Ad Astra" - dla wybitnych młodych muzyków, nagroda przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2001. Jest laureatem Paszportu "Polityki" w kategorii Rock-pop-estrada (2004). Otrzymał Wielką Nagrodę Fundacji Kultury (2006) oraz nagrodę Ministerstwa Spraw Zagranicznych za promowanie kultury polskiej za granicą. Od 1994 roku regularnie wybierany przez czytelników "Jazz Forum" Pianistą Roku. W 2012 roku został potrójnym zwycięzcą Jazz Top 2011 w kategoriach Muzyk Roku, Najlepszy Pianista i Album Roku ("Komeda").

Przez sześć lat był filarem grupy jazzowej "Miłość". Współtworzył również Kwartet Zbigniewa Namysłowskiego. Od wielu lat współpracuje ze Zbigniewem Preisnerem przy nagraniach muzyki filmowej. Zapraszają go do współpracy inni wybitni liderzy polskiego jazzu, jak: Tomasz Stańko, Janusz Muniak, Michał Urbaniak, Piotr Wojtasik. Współpracował także z uznanymi gwiazdami światowej sceny, takimi jak: Pat Metheny, Arthur Blythe, Buster Williams, Billy Harper, Joe Lovano, Archie Shepp, David Liebman. Wraz ze szwedzkim kontrabasistą Larsem Danielssonem oraz izlaelskim perkusistą i wokalistą Zoharem Fresco współtworzy trio jazzowe. Z Andrzejem Bauerem i m.bunio.s współtworzy projekt LUTOSPHERE.

O zespole Miłość opowiada dokument Filipa Dzierżawskiego

Leszek Możdżer nagrał już ponad 100 albumów, w tym m.in.:

 • "Chopin-impresje" 1994
 • "Talk to Jesus" 1996 (uznana płytą roku 1996 wg ankiety "Jazz Forum")
 • "Facing the Wind" 1996 w duecie z amerykańskim kontrabasistą Davidem Friesenem
 • "Live in Sofia" 1997 z Adamem Pierończykiem (uznana płytą roku 1998 wg ankiety "Jazz Forum")
 • "Chopin Demain-Impressions" 1999
 • "Birthday Live" 2001 z Cezarym Konradem, Andrzejem Olejniczakiem i Olo Waleckim
 • "Piano" 2004 (Platynowa Płyta)
 • "Makowicz vs. Możdżer: At the Carnegie Hall" 2004 w duecie z Adamem Makowiczem (Platynowa Płyta)
 • "The Time" 2005 trio ze szwedzkim kontrabasistą Larsem Danielssonem oraz izlaelskim perkusistą Zoharem Fresco
 • "Live in Warsaw" 2005 w duecie z Adamem Klockiem
 • "Between Us and the Light" 2006 z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco
 • "Pasodoble" 2007 w duecie z Larsem Danielssonem
 • "Możdżer Danielsson Fresco Live" 2008 z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco
 • "Missa Gratiatoria" 2008
 • "Kaczmarek by Możdżer" 2010 (płyta nagrodzona Fryderykiem w kategorii Album Roku - Oryginalna Ścieżka Dźwiękowa, osiągnęła również status Platynowej Płyty)
 • "Komeda" 2011 (Podwójna Platynowa Płyta, najlepszy album roku 2011 wg "Jazz Forum")

 

Leszek Możdżer - "Komeda": "Svantetic" by culturepl

Improwizacje na tematy Fryderyka Chopina ugruntowały pozycję artysty i ustawiły go w rzędzie najwybitniejszych indywidualności i wirtuozów europejskiej sceny jazzowej. Na uwagę zasługują również realizacje teatralne, m.in.: "Hair - love, rock musical" dla Teatru Muzycznego w Gdyni, "Tango z Lady M." - Polski Teatr Tańca w Poznaniu, "Psychosis Sary Kane" w reżyserii Grzegorza Jarzyny, czy "Windows" Bałtyckiego Teatru Tańca w reżyserii Izadory Weiss. Możdżer na stałe współpracuje z Janem Kaczmarkiem, od lat pracującym w Los Angeles, przy nagraniach muzyki filmowej (dla wytwórni 20th Century Fox oraz Miramax).

Największym dziełem Leszka Możdżera jako kompozytora, jest muzyka do pierwszej w świecie trans-opery według "Snu nocy letniej" Williama Szekspira, wystawionej na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni (reżyseria: Wojciech Kościelniak). Premiera odbyła się w październiku 2001.

Przygotowane przez Leszka Możdżera widowisko "Możdżer+" było głównym wydarzeniem festiwalu Solidarity of Arts 2010.

Koncertował we wszystkich krajach europejskich, USA, Kazachstanie, Kirgizji, Brazylii, Argentynie, Urugwaju oraz w Kanadzie.

Źródło: informacja nadesłana, 2004, aktualizacja: sierpień 2012