Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu powstał w grudniu 1945 roku. Na początku powołano Sekcję Sztuk Pięknych, w ramach której działało sześć katedr. W marcu 1946 roku powstała siódma - Katedra Grafiki. Podlegały one Wydziałowi Humanistycznemu.
Poprzez swoich założycieli toruński Wydział Sztuk Pięknych kontynuował tradycje i profil przedwojennego Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie. Po II wojnie światowej kilkoro absolwentów wileńskiej uczelni zamieszkało w Toruniu. Z ich inicjatywy, zaraz po wojnie, zaczęto tworzyć na Uniwersytecie w Toruniu kierunek artystyczny. Do zaangażowanych w to przedsięwzięcie twórców należeli: Tymon Niesiołowski, Bronisław Jamontt, Stefan Narębski, Konrad Dargiewicz, Jerzy Remer, Henryk Kuna, Jan Wodyński, Jerzy Hoppen. Pierwszym dziekanem wydziału został Bronisław Jamontt.
Przy organizowaniu struktury przyszłego wydziału odwoływano się do przedwojennego Wydziału Sztuk Pięknych w Wilnie. Stworzono osiem katedr: Malarstwa Sztalugowego, Malarstwa Pejzażowego, Projektowania Wnętrz, Witrażownictwa, Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa (działająca od 1947 roku), Rzeźby, Malarstwa Dekoracyjnego oraz Grafiki. Kierownictwo katedrami przejęli wyżej wymienieni artyści.
Stworzenie wydziału artystycznego na wyższej uczelni o charakterze uniwersyteckim nadało wydziałowi nowy w szkolnictwie polskich charakter. Obok działalności praktycznej rozwijano również zagadnienia teoretyczne. Była to jedyna w tym czasie placówka w kraju, której założeniem było łączenie teorii wiedzy o sztuce, o ochronie zabytków, prac naukowych z zajęciami praktycznymi. Konsekwentnie realizowano program znany z przedwojennego Wilna. Otwierając Wydział Sztuk Pięknych, wileńscy twórcy wpłynęli na kształt artystycznego środowiska Torunia i okolic. Najwybitniejszą postacią spośród założycieli był malarz Tymon Niesiołowski.
O aktywności nowego artystycznego środowiska świadczą ugrupowania zakładane przez absolwentów i wykładowców Wydziału Artystycznego. Były to między innymi: Grupa Toruńska, 17 młodszych, 3/59, Alibunady, Grupa Działania, Grupa Lucim, Grupa 111. Pojawiło się nowe miejsce, w którym prezentowano swoje prace. Była to galeria "Nad Wisłą".
W latach 1950-69 ustaliła się nowa struktura wydziału. Powstały wówczas Studium Artystyczno-Dydaktyczne oraz Studium Konserwatorstwa i Muzealnictwa. W 1969 roku zamieniono je na Instytut Zabytkoznawstwa i Konserwacji oraz Instytut Artystyczno-Pedagogiczny. Następne zmiany przyniósł rok 1977. Z kierunku Artystyczno-Pedagogicznego wyłonił się Instytut Artystyczny z czterema kierunkami: malarstwem, grafiką, rzeźbą i wychowaniem plastycznym. Powstały także Zakłady - Projektowania Graficznego oraz Plastyki Intermedialnej, w lipcu 1998 roku - Zakład Rzeźby Specjalizacyjnej. Podobnie przekształcono Instytut Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa. Powołano w nim: Zakład Technologii i Technik Malarskich, Zakład Konserwacji i Restauracji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej, Zakład Konserwacji i Restauracji Elementów i Detali Architektonicznych, Zakład Konserwacji i Restauracji Papieru i Skóry.
W chwili obecnej na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu istnieją dwa Instytuty: Artystyczny oraz Instytut Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa.
Tekst opracowany na podstawie strony internetowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Opracowanie: Sabina Steckiewicz
grudzień 2006
Władze uczelni:
- Dziekan: art. mal. Piotr Klugowski, prof. UMK
Prodziekan: dr hab. Jadwiga Łukaszewicz, prof. UMK
Prodziekan: dr hab. Janusz Krawczyk
stan na: czerwiec 2008
Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu
ul. Sienkiewicza 30/32
87-100 Toruń
Tel: (+48 56) 611 38 51
Fax: (+48 56) 622 59 71
WWW: www.art.umk.pl