Warszawski W.A.B. - założony w 1991 roku przez Wojciecha Kuhna, Beatę Stasińską i Adama Widmańskiego - publikuje około siedemdziesięciu tytułów rocznie i oprócz literatury pięknej wydaje książki humanistyczne, popularnonaukowe oraz literaturę młodzieżową, literaturę faktu i poradniki.
W.A.B. jest cenionym wydawcą współczesnej literatury i jednym z najważniejszych, jeśli chodzi o polską prozę współczesną. Świadczą o tym nie tylko świetni autorzy, ale i różnorodność tytułów, które reprezentują wiele gatunków i poetyk, sięgają do różnych tradycji, eksperymentują ze słowem lub są porządnymi romansami, kryminałami, horrorami czy powieściami obyczajowymi. Śmiało można powiedzieć, że W.A.B. wynajduje i ogarnia to, co najciekawsze we współczesnej literaturze, i jest aktywny, szukając nowych autorów i książek.
W W.A.B. ukazywały się książki zarówno bestsellerowych twórców - Manueli Gretkowskiej, Katarzyny Grocholi, Marka Krajewskiego, Krystyny Kofty, Marii Nurowskiej, Olgi Tokarczuk (w latach dziewięćdziesiątych XX wieku) oraz Michała Witkowskiego - jak i mniej znanych, na przykład Andrzeja Czcibora-Piotrowskiego, Krystiana Lupy (z działalności pisarskiej), Włodzimierza Pawluczuka. W ofercie wydawcy ważne miejsce zajmują debiutanci; wśród nowych autorów warto wspomnieć Paulinę Grych, Jarosława Maślanka, Tomasza Konatkowskiego i Bartłomieja Rychtera.
Wizytówką W.A.B. są serie wydawnicze - dwie najważniejsze to "Don Kichot i Sancho Pansa", której trzon stanowią współczesne powieści europejskie, oraz "archipelagi", zasłużona i najdłuższa w kraju seria wydawnicza prezentująca współczesną polską prozę. Każdego roku w serii tej ukazuje się kilka tytułów, do połowy 2008 roku sześćdziesiąt. Irena Janowska-Woźniak pisała w "Nowych Książkach":
"Seria 'archipelagi' jest od paru już lat czytelnym znakiem wartościowej, ambitnej prozy. Pod względem ciągłości, częstotliwości, stałości reguł niewiele ma sobie równych."
Autorzy "archipelagów", istniejących od 1998 roku, to polska czołówka, twórcy różnorodni i należący do wielu generacji. Znaleźli się wśród nich między innymi: Jacek Dehnel, Ida Fink, Wojciech Kuczok, Piotr Siemion, Magdalena Tulli i Piotr Wojciechowski. W 2000 roku Poznański Przegląd Nowości Wydawniczych wyróżnił serię za to, że "nie pozwala zatonąć najważniejszym książkom prozy polskiej lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych". Rok 2007, bardzo udany i bogaty w "archipelagach", przyniósł między innymi opowiadania Lidii Amejko, powieści Dawida Bieńkowskiego, Marka Kochana, Włodzimierza Kowalewskiego i Mariusza Sieniewicza, i bez wyjątku tytuły te zostały dostrzeżone przez krytykę.
Innym przedsięwzięciem W.A.B. była seria "z zegarkiem", mniej wyrazista i gatunkowo rozproszona, wychylona w kierunku literatury popularnej. Do najciekawszych jej autorów należą Witold Horwath, Monika Piątkowska i Jerzy Sosnowski.
Warto też wspomnieć o książkach z serii "z miotłą", w której prezentowana jest twórczość kobiet, pisarek zagranicznych i polskich, w tym popularnej i znanej Grażyny Plebanek, z jej trzema powieściami, i ostatnio debiutującej Moniki Rakusy. Taki pomysł edytorski znakomicie umieszcza krajową twórczość w szerszym kontekście "literatury kobiet" i pokazuje to, co łączy twórczość powstającą w odległych od siebie światach.
Interesująco również wygląda półka książek wydawanych poza seriami, autorów mniej i bardziej znanych, piszących porządne popularne fabuły, kryminały, powieści obyczajowe i romanse. Wśród nich warto wymienić cykl o Rudolfie Joanny Fabickiej, nową political fiction Artura Baniewicza ("Kisuny") oraz jego powieści "sensacyjno-militarne", "seriale" kryminalne Tobiasza W. Lipnego i Mirosława M. Bujki. Z kolei spośród pozaseryjnej literatury faktu należy wymienić bardzo interesujące rozmowy Stanisława Beresia z polskimi pisarzami, takimi jak Kazimierz Brandys, Ryszard Kapuściński, Władysław Terlecki, Wilhelm Dichter, Manuela Gretkowska, Zbigniew Kruszyński, Andrzej Stasiuk, Piotr Siemion i Chrystian Skrzyposzek ("Historia literatury polskiej w rozmowach. XX-XXI wiek", 2002).
Książki W.A.B. zdobywają liczne wyróżnienia, regularnie są nominowane do wielu nagród (pięć nominacji w jedenastej edycji Nike). Przodują tu tytuły "archipelagowe", które były wielokrotnie nagradzane (największy sukces serii to nagroda Nike dla Wojciecha Kuczoka za Gnój). W 2003 roku W.A.B. został wyróżniony przez tygodnik "Polityka" tytułem "kreatora kultury" za zasługi dla promocji polskiej literatury; w 2008 "Polityka" w rankingu wpływowych menedżerów kultury wymieniło Beatę Stasińską (w kategorii literatura).
W.A.B. odnosi także sukcesy w sprzedaży praw; do połowy 2008 roku zostało podpisanych osiemdziesiąt kontraktów dotyczących trzydziestu pięciu tytułów, między innymi książek Manueli Gretkowskiej, Marka Krajewskiego i Marii Nurowskiej. Należy też dodać, że połowa tytułów serii "Archipelagi" ukazała się w przekładach na języki obce.
Autor: Filip Modrzejewski, lipiec 2008
Wydawnictwo W.A.B.
ul. Usypiskowa 5
02-386 Warszawa
Tel: (+48 22) 646 01 74; 646 01 75
Tel/Fax: (+48 22) 646 05 10; 646 05 11
WWW: www.wab.com.pl
Email: wab@wab.com.pl