Teatr Wielki w Łodzi zainaugurował swoją działalność w 1967 roku. Uroczyste otwarcie obecnego gmachu Teatru nastąpiło 19 stycznia 1967 roku. Nie był to jednak początek działalności Opery Łódzkiej i zespołu baletowego. Pierwszą łódzką premierą Opery był Straszny Dwór Stanisława Moniuszki wystawiony na scenie Teatru Nowego 18 października 1954 roku. Nie istniał wtedy jeszcze zespół baletowy, tak więc przedstawienie odbyło się bez mazura. Mimo to publiczność była oczarowana. Były to czasy "opery wędrującej", bez własnej siedziby, pozycje repertuarowe były prezentowane na różnych scenach łódzkich (Teatr Nowy, Teatr Jaracza, Teatr Muzyczny, Teatr Powszechny).
Balet Teatru Wielkiego powstał nieco później, bo w roku 1957 jako balet Opery Łódzkiej. Założycielem i pierwszym choreografem zespołu był znany polski tancerz Feliks Parnell.
Dnia 1 stycznia 1961 roku Opera Łódzka została upaństwowiona, zaś w 1966 roku zmieniono jej nazwę na Teatr Wielki w Łodzi. Swoją działalność w gmachu przy placu Dąbrowskiego Teatr zainaugurował 19 stycznia 1967 roku. Pierwszym dyrektorem naczelnym był Stanisław Piotrowski, a dyrektorem artystycznym Zygmunt Latoszewski. Bohdan Wodiczko, wybitny muzyk i dyrygent, prowadził Teatr w latach 1977 - 1979, łącząc funkcje dyrektora naczelnego i artystycznego.
Począwszy od 1967 roku w Teatrze Wielkim zrealizowano ponad 260 premier: z repertuaru klasycznego, dzieła współczesnych kompozytorów, a także pozycje operetkowe i musicalowe. Odbyło się tu wiele prapremier światowych, w tym dzieł kompozytorów polskich (m. in. Romualda Twardowskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Marty Ptaszyńskiej), a także polskie prapremiery "Echnatona" Philipa Glassa i "Mężczyzny, który pomylił żonę z kapeluszem" Michaela Nymana. W łódzkim Teatrze gościli artyści światowego formatu, m. in.: Victoria de Los Angeles, Fedora Barbieri, Nicolai Gedda, Renato Bruson, Jose van Dam, Franco Bonisolli, a z młodszego pokolenia: Barbara Hendrix, Gwendolyn Bradley, Andrea Bocelli, Jose Cura, Salvatore Licitra i Salvatore Fisichiella. Wielkim przedsięwzięciem artystycznym i prestiżowym były sezony Teatru Wielkiego w Teatro Emanuelle w Messynie (m.in.: "Aida", "Lucia di Lammermoor") i w Operze w Lyonie (m.in.: Halka, Straszny dwór).
Od początku swojego istnienia Teatr Wielki w Łodzi jest organizatorem i miejscem międzynarodowego festiwalu - Łódzkie Spotkania Baletowe, w których brały udział najwybitniejsze kompanie baletowe z całego świata, a wśród nich m.in.: Balet XX Wieku Maurice'a Bejarta, Nederlands Dans Theater, Sadler's Wells Royal Ballet, Ballet Rambert, Balet Nacional de Cuba Alicji Alonso, Batsheva Dance Company, Cullberg Ballet, Elisa Monte Dance Company, Sanki-Petersburski Teatr Baletu Borysa Ejfmana, Ballett Johna Neumeiera. Łódzkie Spotkania Baletowe odbywają się co dwa lata – w 2011 roku po raz dwudziesty pierwszy.
W bieżącym repertuarze, bardzo szerokim i różnorodnym, znajduje się kilkadziesiąt oper i baletów - od klasyki po dzieła współczesne.
Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich, styczeń 2002, aktualizacja: grudzień 2010.
Teatr Wielki w Łodzi
pl. Dąbrowskiego 1
90-249 Łódź
Województwo łódzkie
Tel: (+48 42) 633 99 60, 636 22 72
Tel/Fax: (+48 42) 631 95 52
WWW: www.teatr-wielki.lodz.pl
Email: teatr@teatr-wielki.lodz.pl