Teatr Muzyczny "Capitol" jako ośrodek kulturotwórczy na Dolnym Śląsku rozpoczął działalność już 27 września 1945 roku. Jednak za dzień powstania Teatru przyjmuje się 21 marca 1955 roku, kiedy to wystawiono "Zemstę nietoperza" Johanna Straussa w reżyserii Szymona Szurmieja.
W tym czasie teatr nosił nazwę Operetka Dolnośląska, repertuar obejmował przede wszystkim klasyczne operetki (Offenbach, Abraham, Dostal, Strauss), a spektakle odbywały się na scenie Opery Wrocławskiej. W 1964 roku Operetka przeniosła się z Opery do swojej obecnej siedziby, czyli budynku ówczesnego kina "Śląsk". W ciągu kolejnych lat regularnie zmieniano nazwę tej sceny - w 1977 roku na Teatr Muzyczny, w 1979 na Operetka Wrocławska, a w 1991 dwa człony nazwy połączono w jeden: Teatr Muzyczny - Operetka Wrocławska.
Siedziba Teatru Muzycznego mieści się w zabytkowym obiekcie przedwojennego kinoteatru "Capitol" wybudowanego w 1929 roku. Złotymi zgłoskami w historii Teatru zapisali się dyrektorzy: Beata Artemska, Barbara Kostrzewska i Leon Langer - znani artyści polskiej sceny i realizatorzy wybitnych spektakli. Od 1984 roku dzięki dyrektorowi administracyjnemu, a następnie od 1991 roku naczelnemu i artystycznemu - Markowi Rosteckiemu - siedziba Operetki została wyremontowana i wyposażona technicznie. Pozwoliło to na rozszerzenie możliwości repertuarowych, przekształcając scenę w Teatr Muzyczny. W 2006 roku powołana została Mała Scena Teatru Muzycznego "Capitol", mieszcząca się w oficynie budynku przy ul. Piłsudskiego 72, w sali adaptowanej z dawnych pomieszczeń magazynowych. Od 2010 roku dzięki funduszom unijnym realizowana jest przebudowa Teatru, który według projektu zyska m.in. większą i nowoczesną salę teatralną oraz scenę kameralną ze studiem nagrań.
W Teatrze pracują wybitni artyści, cieszący się uznaniem i powodzeniem nie tylko we Wrocławiu. Większość z nich to absolwenci wrocławskich uczelni artystycznych. Teatr Muzyczny rokrocznie przyjmuje nowych artystów, lecz coraz trudniej jest zdać egzamin na miejsce w zespole. Podkreślić należy również fakt, iż wysoko wykwalifikowany zespół pracowników technicznych przyczynia się w znacznej mierze do sukcesów artystycznych teatru. Sukcesy te są wynikiem współpracy z wybitnymi reżyserami, choreografami, dyrygentami i scenografami krajowymi i zagranicznymi.
Wysoki poziom artystyczny sprawia, że otrzymywanych jest coraz więcej zaproszeń z kraju i za granicy. Od 1992 roku Teatr Muzyczny - Operetka Wrocławska ciągle zaznacza swoją obecność za granicą. Jest to wynikiem współpracy z impresariami współproducentami wielu spektakli. W koprodukcji z impresariem niemieckim i holenderskim zrealizowano: "Wiedeńską krew", "Hallo, Dolly!", "Uprowadzenie z Seraju", "Studenta żebraka", "Hrabiego Luxemburga", "Ptasznika z Tyrolu", "Księżniczkę czardasza". Premiery tych przedstawień odbyły się w Niemczech i Holandii. W ciągu 8 lat Teatr wystawił ok. 350 przedstawień na scenach Niemiec, Danii, Austrii, Francji, Belgii, Holandii, Ukrainy, prezentując się w ważnych ośrodkach kulturalnych, takich jak: Amsterdam, Berlin, Fulda, Monachium, Dortmund, Essen, Ingolstadt, Garmisch-Partenkirchen, Strasbourg, Kijów i in.
Teatr Muzyczny współpracuje i prowadzi wymianę artystyczną z pokrewnymi teatrami Kowna i Kijowa. W swojej siedzibie od kilku lat prowadzi działalność pedagogiczną, głównie baletową i taneczną (Szkoła Baletowa, Studio Musicalowe, Młodzieżowy Teatr Tańca) dla uzdolnionych dzieci i młodzieży, tworząc tym samym bogaty ośrodek kulturotwórczy.
W lipcu 2004 Rada Miejska Wrocławia podjęła decyzję o zmianie nazwy teatru i powrocie do historycznej nazwy "Teatr Muzyczny Capitol". W latach 2002-2006 dyrektorem teatru był Wojciech Kościelniak, od 2006 roku funkcję tę pełni Konrad Imiela.
Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich, styczeń 2002, aktualizacja: wrzesień 2006 na podstawie informacji nadesłanej oraz grudzień 2010.
Teatr Muzyczny Capitol
ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 67
50-020 Wrocław
Tel: (+48 71) 789 04 34
WWW: www.teatr-capitol.pl