W roku 1920, z inicjatywy Stefana Żeromskiego, powstał Związek Zawodowy Literatów Polskich. Po wojennej przerwie trwał do roku 1949, kiedy to wraz ze zmianą nazwy na Związek Literatów Polskich (ZLP) - został upaństwowiony jego dotychczasowy, syndykalny charakter.
Po powstaniu "Solidarności", w grudniu 1980 roku, na walnym zjeździe ZLP wybrany został całkowicie niezależny Zarząd Główny.
Wraz z ogłoszeniem stanu wojennego wielu pisarzy internowano. Związek Literatów Polskich został zawieszony, a następnie jesienią 1983 roku, w trybie administracyjnym - rozwiązany. W tym samym czasie i pod tą samą nazwą powołano organizację literacką lojalną wobec władz stanu wojennego, która przejęła mienie i agendy poprzedniej organizacji.
Zjazd założycielski Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (SPP) odbył się 31 maja 1989 roku w Warszawie w kręgu pisarzy pozostających poza neo-ZLP. Wybrano skład zarządu niemal identyczny z tym z roku 1980. Następny zjazd miał miejsce już w częściowo odzyskanym Domu Literatury, przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, w dniach 9 i 10 czerwca 1990.
Stowarzyszenie Pisarzy Polskich składa się z 10 Oddziałów w Polsce: Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Szczecin, Gdańsk, Olsztyn, Bydgosz-Toruń, Katowice, Lublin. Władzami Oddziałów są wybrane zarządy. Oddziały wybierają również delegatów na zjazd, który jest najwyższą władzą Stowarzyszenia. Zjazd zatwierdza statut SPP, wybiera prezesa i Zarząd Główny na 3-letnią kadencję. Przy Oddziałach istnieją Koła Młodych, które zajmują się pracą autodydaktyczną i popularyzacją literatury. Z Kół Młodych wywodzi się wielu pisarzy, którzy mogą starać się o przynależność do SPP, po spełnieniu jedynego warunku w postaci wysokiego poziomu twórczości, udokumentowanej w co najmniej dwu książkach, lub innych formach o ekwiwalentnym znaczeniu.
Stowarzyszenie Pisarzy Polskich liczy ok. 900 autorów zamieszkałych w kraju; kilkudziesięciu - za granicą. Zdaniem statystyków ok. 95 procent tekstów reprezentujących polską literaturę współczesną w podręcznikach szkolnych - spośród autorów żyjących - to fragmenty dzieł pisarzy należących do SPP.
STOWARZYSZENIE PISARZY POLSKICH
Zarząd Główny
Krakowskie Przedmieście 87/89
00-079 Warszawa
Tel./Fax: (+48 22) 826 05 89