Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza - LSW - została utworzona w 1949 roku przez Zjednoczone Stronnictwo Ludowe i była bardzo zasłużona dla popularyzacji czytelnictwa na wsi, literatury i twórczości ludowej, a także literatury tak zwanego "nurtu wiejskiego". Wśród znanych autorów publikujących dawniej w LSW należy wymienić Ernesta Brylla, Stanisława Czernika, Jerzego Kawalca, Józefa Mortona i Edwarda Redlińskiego. W 1965 roku LSW powołało nagrodę im. Stanisława Piętaka (ostatni laureat nagrody to Włodzimierz Pawluczuk, w 1993), a w 2006 nagrodę im. ks. Jana Twardowskiego.
LSW wydawała wiele publikacji poświęconych historii wsi, jej kulturze, literaturę dla dzieci i młodzieży (Antonina Domańska i Walery Przyborowski - seria "Powieść o Dziejach Ojczystych"). W popularnych edycjach klasyki - mających docierać do szerokiego odbiorcy - ukazywały się między innymi dzieła Józefa Ignacego Kraszewskiego, Marii Konopnickiej, Marii Rodziewiczówny i Władysława St. Reymonta. W latach siedemdziesiątych XX wieku LSW miała swój ważny wkład do międzywydawniczej serii "Biblioteka Literatury XXX-lecia" (na przykład proza Tadeusza Nowaka i poezja Jana Bolesława Ożoga).
Od 1967 roku Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza wydawała w formacie kieszonkowym popularyzatorską i pomyślaną z dużym rozmachem "Bibliotekę Poetów" (kiedyś rozchodzącą się w prenumeracie). W serii tej ukazało się ponad trzysta tomików, prezentujących wybory poezji twórców krajowych (około dwieście pozycji) i zagranicznych, a także nieduże antologie, opatrzone krótkimi wstępami. W pierwszym roku istnienia "Biblioteki Poetów" ukazały się tomiki Władysława Broniewskiego, Juliana Przybosia, Jarosława Iwaszkiewicza, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Nowaka, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Bolesława Leśmiana i Tadeusza Różewicza. Po ćwierćwieczu jej istnienia śmiało można powiedzieć, że znaleźli się w niej niemal wszyscy ważni poeci krajowi od końca XIX wieku po drugą połowę XX wieku.
Dziś LSW jest niedużym wydawnictwem, które kontynuuje dawną działalność, publikuje literaturę popularną, literaturę dla dzieci i młodzieży oraz tytuły związane z tematyką wiejską (historia wsi, ruch ludowy, działacze wiejscy).
Autor: Filip Modrzejewski, lipiec 2008
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
ul. Ciołka 15 lokal 8, I p.
01-445 Warszawa
Województwo mazowieckie
Tel: (+48 22) 620 54 24
Fax: (+48 22) 620 57 18
WWW: www.lsw.pl
Email: biuro@lsw.pl