Niezależna formacja Open Studio/WRO powstała w 1988 roku. Jest pierwszym w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej przeglądem sztuki mediów podejmującym zagadnienia sztuki współczesnej w perspektywie kultury i komunikacji. Od 1998 roku działa jako Fundacja WRO Centrum Sztuki Mediów - niezależna instytucja kultury o statusie fundacji pożytku publicznego.
Od 2006 roku głównym miejscem organizacji Biennale, udostępnienia i regularnej prezentacji kolekcji i dokumentacji dzieł sztuki medialnej, jest galeria - instytucja kultury Centrum Sztuki WRO. Centrum mieści się we Wrocławiu na pl.Teatralnym 5, jest zarówno miejscem wystaw i warsztatów.
Z perspektywy międzynarodowej Fundacja WRO Centrum Sztuki Mediów jest jedyną działającą na taką skalę krajową organizacją zajmującą się sztuką nowych mediów, łączącą uznanych artystów, kuratorów, teoretyków, managerów sztuki i aktywistów z całego świata, promującą twórców z Europy Środkowej i Wschodniej, tworzącą ramy dla kulturowej i intelektualnej wymiany, przygotowując liczne eksperymentalne wydarzenia, realizującą instalacje interaktywne, internetowe performensy, koncerty multimedialne, wystawy i dokumentacje działań artystycznych. WRO, zaangażowane bezpośrednio w tworzenie, produkcję i implementację projektów z dziedziny sztuki mediów, jest w szczególności zainteresowane rozwijaniem podstaw dla praktyk interdyscyplinarnych, opartych na międzynarodowej kooperacji artystów.
-
Prezentacje i promocje sztuki mediów - w tym pokazy, wykłady, panele dyskusyjne, sympozja i wystawy zagraniczne na szeregu festiwali i wydarzeń specjalnych; m.in.: Centrum Sztuki Współczesnej w Pradze, transit.01_by w Mińsku, Museum Moderne Kunst Stiftung Ludwig we Wiedniu, Hochschule für Graphik und Buchkunst w Lipsku, Galeria RA w Kijowie, Centrum Sztuki Współczesnej w Chisinau (Mołdawia), Procreart Gallery w Paryżu, Transmediale w Berlinie, Viper w Luzern, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Video Data Bank w Chicago, Dom Kino w Moskwie, Galeria Cinema w Rydze, Bauhaus w Dessau (Niemcy), EMAF w Osnabrueck, Videobrasil w Sao Paulo, EUROVISIE i dutch open w Amsterdamie, Ars Electronica w Linz, Festiwal Filmów Krótkich w Oberhausen (Niemcy), Uniwersytet Plymouth, Kunsthalle we Wiedniu, Tate Modern, festival microFILM Santiago, Transitio_mx (Meksyk), oraz krajowe we współpracy z uczelniami artystycznymi, galeriami i muzeami.
-
Festiwale polskiej sztuki mediów "Monitor Polski" (1994 i 1996), wydarzenie specjalne "Ekspresja mediów" (1998) oraz specjalne warsztaty: w tym "Telewizyjne warsztaty animacji komputerowej" (1991 i 1992), "Ilustrowana historia sztuki elektronicznej. Od wideo artu do cyberprzestrzeni" (2000).
-
Telewizyjne badania nad nowymi formami technologii mediów (audycje z performances odbywających się w studiu TV; projekty realizowane przez telewizję; ponad 200 programów w Telewizji Polskiej poświęconych problemom, osobowościom i wydarzeniom ze świata sztuki współczesnej, ostatnio cykl "Antytelewizja" dla Kanału Kultura TVP).
-
Przygotowywanie publikacji książkowych i DVD ("Od Monumentu do Marketu. Sztuka wideo i przestrzeń publiczna", 2005, red. Violetta i Piotr Krajewscy, "Obrazy energetyczne", Józef Robakowski, 2006).
-
Specjalne pokazy i wykłady w cyklu "WRO in Tour" w szeregu polskich i zagranicznych instytucji kulturalnych i edukacyjnych.
-
Archiwum prac medialnych gromadzące największą w Polsce dokumentację i materiały na taśmach, płytach CD i DVD (ponad 6 000 tytułów - m.in. unikatowa kolekcja polskich prac wideo z lat 70. i 80.).
-
Działalność edukacyjną i teoretyczną. WRO uczestniczy również w dyskursie teoretycznym obejmującym kluczowe zagadnienia współczesnej kultury, przygotowując sympozja i konferencje poświęcone zagadnieniom sztuki i komunikacji (wśród ważniejszych, związanych z Biennale znajdują się Geo/Info Territory 1997, Mediacja/Medializacja 1997, Siła Taśmy 1999, Ekrany 2001, Globalica 2003); prowadząc ponadto stałą działalność edukacyjną w sferze sztuki nowych mediów i komunikacji. Szczególną rolę odgrywa tu współpraca z Instytutem Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego i z Katedrą Multimediów ASP w Poznaniu.
-
WRO opracowało oryginalne rozwiązania interaktywne m.in. w "Generatorze" Lecha Twardowskiego, "Performance on Demand" Anny Płotnickiej, "Ping Melody" Pawła Janickiego, i in.
Fundacja jest również regionalnym centrum eksperckim w dziedzinie polityki kulturalnej, szkoleń w zakresie zarządzania sztuką i tworzeniu strategii działania dla pozarządowych kulturalnych instytucji non-profit, w programie Looking Inside goszcząc stażystów z Serbii i Ukrainy. W listopadzie 1998 na europejskim kongresie Cultural Competence WRO Center uznane zostało za jedno z europejskich centrów innowacji kulturalnej. Jest członkiem - założycielem powołanej pod patronatem UNESCO w Wiedniu w marcu 1999 European Culture Backbone - koalicji niezależnych europejskich instytucji kulturalnych.
WRO Centrum Sztuki Mediów
ul. Kuźnicza 29a
54-137 Wrocław
Tel: (+48 71) 344 83 69
Tel/Fax: (+48 71) 342 26 91
WWW: www.wrocenter.pl