Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy jest uczelnią artystyczną, państwową. Kształci wysoko kwalifikowanych artystów muzyków - instrumentalistów i wokalistów, pedagogów, kompozytorów, teoretyków, nauczycieli wychowania muzycznego, dyrygentów, instruktorów zespołów wokalno-instrumentalnych oraz animatorów życia muzycznego.
Akademia rozpoczęła działalność 1 października 1974 roku jako Filia Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi. Kierowanie Filią bydgoską zostało powierzone doc. Mirosławowi Pietkiewiczowi - prodziekanowi Wydział Instrumentalnego, od października 1977 roku - prorektorowi do spraw Filii w Bydgoszczy. Struktura bydgoskiej szkoły była w tym okresie dwuwydziałowa. Tworzyły ją: Wydział Instrumentalny i Wydział Wychowania Muzycznego.
Usamodzielnienie Uczelni nastąpiło 27 listopada 1979 roku. Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Bydgoszczy nadano imię Feliksa Nowowiejskiego. Pierwszym rektorem został prof. Roman Suchecki, który funkcję tę pełnił do 1987roku. Kolejnymi rektorami byli: prof. Franciszek Woźniak (1987-1993), prof. dr Antoni Poszowski (1993-1999), prof. Jerzy Kaszuba (1999-2005). Obecnie funkcję tę sprawuje prof. Maria Murawska. Od roku akademickiego 1981/82 Uczelnia ma pełną czterowydziałową strukturę: Wydział Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku, Wydział Instrumentalny, Wydział Wokalno-Aktorski oraz Wydział Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej.
Kolejną ważną datą w historii uczelni był dzień 1 stycznia 1982 roku, kiedy to przemianowano ją na Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Lata następne zapisały się powołaniem Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego (1984), Podyplomowego Studium Emisji Głosu (1989), Studium Pedagogicznego (1994) oraz Podyplomowego Studium Instrumentalistyki (1999), Podyplomowego Studium Wokalistyki (2004) i Międzywydziałowego Studium Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (2008).
Uczelnia współpracuje z wieloma instytucjami muzycznymi (m.in. Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, Filharmonią Pomorską, Operą "Nova" i Towarzystwem Muzycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy), wszystkimi uczelniami muzycznymi w kraju, a także w Kijowie, Bańskiej Bystrzycy, Strasbourgu, Hamburgu, Rydze, Kragujewcu, Tuluzie.
Obecnie Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy kształci ponad 450 studentów (w tym cudzoziemców) pod kierunkiem blisko 130 pedagogów, którzy pracę dydaktyczną łączą z ożywioną działalnością koncertową, twórczą i naukową.
Wydział Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku
Studia na Wydziale I obejmują dwa kierunki: kompozycję i teorię muzyki (studia stacjonarne I i II stopnia) oraz reżyserię dźwięku (studia stacjonarne I stopnia). Absolwent specjalności kompozycja przygotowany jest do podjęcia samodzielnej działalności artystycznej w dziedzinie szeroko pojętej twórczości muzycznej, teoretyk muzyki do podejmowania pracy naukowo-badawczej, publicystycznej, redakcyjnej, a także związanej z animacją kultury muzycznej, reżyser dźwięku zaś do pracy z dźwiękiem w różnych formach audytywnych i audiowizualnych w studiach fonograficznych, radiowych, telewizyjnych i teatralnych, w filmowych grupach produkcyjnych, przy nagłośnieniu koncertów i imprez plenerowych.
Wydział Instrumentalny
Absolwenci Wydziału II otrzymują dyplom ukończenia studiów wyższych pierwszego stopnia (licencjackich) oraz drugiego stopnia (magisterskich). Są przygotowywani do podjęcia działalności koncertowej jako soliści, kameraliści, muzycy orkiestrowi i akompaniatorzy oraz do pracy jako nauczyciele gry na instrumentach w szkołach muzycznych I i II stopnia. Przy wydziale działa także Podyplomowe Studium Instrumentalistyki i Studium Muzyki Dawnej.
Wydział Wokalno-Aktorski
Absolwenci przygotowywani są do podjęcia pracy w teatrach muzycznych jako śpiewający soliści i śpiewacy kameraliści oraz do podjęcia pracy pedagogicznej. Studia stacjonarne I stopnia trwają 4 lata, a II stopnia – 2 lata. W ramach Wydziału prowadzone jest Podyplomowe Studium Wokalistyki.
Wydział Dyrygentury, Jazzu i i Edukacji Muzycznej
Wydział Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej (dawniej Wydział Wychowania Muzycznego, Wydział Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej) kształci na kierunkach: edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej (w specjalnościach: prowadzenie zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych, edukacja muzyczna w szkolnictwie artystycznym i ogólnokształcącym, prowadzenie zespołów jazzowych i muzyki rozrywkowej oraz kształcenie w zakresie muzyki sakralnej), dyrygentura (specjalność: dyrygentura symfoniczno-operowa), jazz i muzyka estradowa (w specjalnościach: instrumentalistyka i wokalistyka jazzowa). Przy Wydziale działa Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie i Podyplomowe Studium Emisji Głosu).
Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich, styczeń 2002, aktualizacja: grudzień 2010
Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego
ul. Słowackiego 7
85-008 Bydgoszcz
Tel: centrala: (+48 52) 321 05 82, 321-06-87
sekretariat: (+48 52) 321 11 42, 321 05 82 w. 27
Fax: (+48 52) 321 23 50
WWW: www.amuz.bydgoszcz.pl