Film w reżyserii Ryszarda Brylskiego z 2003 roku.
Miasteczko przy granicy. Niedawno zamknięto tu jedyną lokalną linię kolejową. Ostatni honorowy dróżnik miejscowej stacyjki na znak protestu popełnił samobójstwo. Halina, wdowa po dróżniku, musi teraz sama wychowywać 15-letnią, niezbyt rozgarniętą córką, która właśnie, na domiar wszystkich nieszczęść i biedy, urodziła dziecko. Nikt nie wie, kto jest ojcem, a dziewczyna nie potrafi albo nie chce powiedzieć. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, podczas których matka dziewczyny pragnęłaby ochrzcić wnuka i zgodnie z tradycją nadać mu imię ojca. No ale żeby to zrobić, musi najpierw tego ojca poznać. Nawet nie po to, by domagać się alimentów, ale żeby dotrzymać obietnicy złożonej śp. małżonkowi i sprostać uświęconemu zwyczajowi oraz obyczajowej konwencji (żeby ludzie nie wytykali palcami). Zdesperowana kobieta jest gotowa wmówić ojcostwo każdemu mężczyźnie wskazanemu przez córkę, zupełnie nieświadoma, że ta, być może, głęboko skrywa w sobie tajemnicę o złamanym tabu.
"W 'Żurku' najważniejsze okazuje się to, co ledwie sugerowane. Przyczyny samobójstwa Witusia, wzorowego męża i ojca, niepokojąco związane z ciążą córki. Kuszący erotyzm Iwonki. Samotność matki uwikłanej w związek z żonatym mężczyzną i usiłującej w świecie, w którym wszystko jest przeciwko niej, zachować godność. (...) 'Żurek' jest czymś więcej niż realistycznym obrazkiem z prowincji. Raczej przejmującą przypowieścią o prawdzie, trudnej miłości, ale też zgodzie na to, co niejasne i nieoczekiwane." (Paweł T. Felis "Gazeta Wyborcza")
"(...) Hart ducha prostej kobiety, która gdzieś w Wałbrzyskiem w obronie własnej godności musi stawiać czoło nie tylko ziemskiej dotkliwej nędzy, ale też i mierzyć się niczym - toutes proportions gardees - bohaterka antycznych dramatów z ewentualnym boskim gniewem, budzi szacunek i podziw. Również, o dziwo, i uśmiech, bo 'Żurek' w końcu nie jest ponurą tragedią, a optymistyczną 'kolędą świąteczną'. Głęboko prawdziwą w malunku przewrotności ludzkiego losu." (Lech Kurpiewski, "Newsweek")
- Żurek. Reżyseria i scenariusz: Ryszard Brylski, zdjęcia: Arkadiusz Tomiak, scenografia: Joanna Doroszkiewicz, muzyka: Michał Lorenc, montaż: Jarosław Kamiński. Produkcja wykonawcza: Pro Arte. Obsada aktorska: Katarzyna Figura (Halina Iwanek), Natalia Rybicka (Iwonka, córka Haliny), Marek Kasprzyk (Władek), Zbigniew Zamachowski (Matuszek), Hanna Polk (Bożena Matuszkowa), Andrzej Szopa (ksiądz), Andrzej Niemirski (nauczyciel Wlaszka "Pędzelek"), Rafał Szałajko (pracownik smażalni Władka), Grzegorz Hołówko-Sawin (narciarz), Dariusz Wnuk (żołnierz), Mariusz Jakus (kapitan), Jerzy Moes (kapelan), Rafał Sadowski (sierżant), Krystyna Rutkowska (sklepowa), Ksawery Zieliński (synek Iwonki), Krzysztof Ogłoza (żołnierz), Krzysztof Najbor , Krzysztof Łakomik, Jarosław Gruda (kolega Matuszka). Produkcja: Telewizja Polska, 2003 rok, kolor, 71 min.
Nagrody:
- Nagroda Rady Programowej TVP za realizację misji nadawcy publicznego oraz Nagroda Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dla filmu telewizyjnego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, 2003.