- "Wiktor Osiatyński w swojej książce 'Rehab' opisuje zmagania mózgu alkoholika z Bogiem, ale jednocześnie daje do zrozumienia, że pokonanie alkoholizmu bez wiary, bez poczucia istnienia świata duchowego jest praktycznie niemożliwe. Zresztą, jedna z zasad ruchu AA głosi 'wierz w cokolwiek' - w zen, w Boga, w Absolut, w cokolwiek, co spowoduje, że zdasz sobie sprawę z istnienia czegoś więcej niż ty sam . Samotne zmagania cię zniszczą i nie masz tu bracie żadnych szans. Sądzę, że Robertowi Więckiewiczowi udało się stworzyć wrażenie, że to coś poza nami istnieje. Coś, bez czego nasza walka skazana jest na przegraną. Tym czymś może być wiara - nie religia, ale właśnie wiara, że znajdzie się siła, która nam pomoże. A ta siła pochodzi od Wielkiego Scenarzysty, który patrzy na ciebie jak na drobinę i zawsze gotów jest ci pomóc. Pozostaje pytanie, czy w to uwierzysz?" (z materiałów dystrybutora)
Dawno w kinie polskim nie było takiego filmu jak Wszystko będzie dobrze. Jego wyjątkowość mierzą nagrody. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni film Wiszniewskiego został nagrodzony za reżyserię, muzykę oraz za rolę Roberta Więckiewicza, który kilka miesięcy później otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orzeł w kategorii "najlepszy aktor". Sam film uznany został za wydarzenie roku przez TVP Kultura, otrzymał też kilka znaczących wyróżnień na festiwalach w kraju i za granicą.
Ale w tym wypadku wyjątkowość filmu polega na czymś innym. To realistyczna w założeniu opowieść o poszukiwaniu, z jednej strony, wiary, a z drugiej - sensu życia, chociaż krajobraz, jaki przemierzają bohaterowie, wydaje się - dzięki zdjęciom Jarosława Szody - wystylizowany.
Dwunastoletni Paweł, zdolny długodystansowiec choć słaby uczeń, podczas wakacji wyrusza w samotnej pielgrzymce do Częstochowy, by przed świętym obrazem Czarnej Madonny modlić się o uzdrowienie swej matki, cierpiącej na nowotwór. Śladem chłopca wyrusza Andrzej, jego nauczyciel wf i trener. Wydaje się, że jako troskliwy pedagog pragnie pochylić się nad swoim uczniem. W istocie kieruje nim co innego: jest alkoholikiem, któremu grozi utrata pracy, czemu może zapobiec nadając rozgłos pielgrzymce chłopca i swojej obecności u jego boku w tej szczególnej chwili. Udaje się - poświęcenie Pawła staje się tematem telewizyjnego reportażu, matka chłopca trafia do kliniki, będzie operowana. Tymczasem między Pawłem i Andrzejem zawiązuje się szczególna więź - obaj stają wobec próby, która zwiąże ich na całe życie.
Film Wiszniewskiego odczytać można na wiele sposobów. Z jednej strony to klasyczny film o męskiej przyjaźni, w trakcie którego obaj bohaterowie, dorosły i chłopiec, dojrzewają do innej, pełniejszej relacji. Można też Wszystko będzie dobrze interpretować jako opowieść o alkoholu i alkoholizmie - alkoholizmie cichym, codziennym, wręcz społecznie akceptowanym. Jednak w pamięci pozostaje przede wszystkim opowieść o nadziei, która pcha chłopca do czynu ponad siły, która każe się przeciwstawić nieuchronności śmierci, która uskrzydla i daje moc, by niemożliwe zmieniać w możliwe. Dlatego też, choć akcja dzieła Wiszniewskiego toczy się na pograniczu życia i śmierci, trudno nie uznać filmu za gorącą afirmację życia. Życia rozumianego jako ciąg zdarzeń, które przynoszą nowe doświadczenia, uczą dojrzałości, wręcz przygotowują do podejmowania decyzji odważnych, trudnych, lecz jedynych słusznych. Dotyczy to nie tylko chłopca, wykazującego się dojrzałością wprost niezwykłą. Ta historia toczy się dwutorowo, przemianie ulega także mężczyzna, który w ciągu tych kilkunastu wakacyjnych dni zmienia się w prawdziwego człowieka, podejmującego pierwsze prawdziwie dojrzałe decyzje w życiu.
- Wszystko będzie dobrze, Polska 2007. Reżyseria: Tomasz Wiszniewski, scenariusz: Robert Bruttem, Rafał Szamburski, Tomasz Wiszniewski, zdjęcia: Jarosław Szoda, muzyka: Michał Lorenc, scenografia: Andrzej Kowalczyk, kostiumy: Justyna Pytko, montaż: Krzysztof Szpetmański, dźwięk: Nikodem Wołk-Łaniewski. Występują: Robert Więckiewicz (Andrzej), Adam Werstak (Paweł), Izabela Dąbrowska (matka Pawła), Beata Kawka (Anna), Daniel Mąkolski (Piotr), Wiesława Mazurkiewicz (sołtysowa), Janusz Kłosiński (ksiądz), Lech Dyblik (Wiesiu), Eryk Lubos (sponsor), Aleksander Bednarz (dyrektor szkoły). Produkcja: Studio Filmowe "Zebra", TVP S.A., Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, ITI Film Studio. Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dystrybucja: ITI Cinema. Czas trwania 98 min. W kinach od 5 października 2007 roku.
Autor: Konrad J. Zarębski, październik 2008.
Nagrody:
- 2007 - Nagroda za reżyserię dla Tomasza Wiszniewskiego, nagroda za muzykę dla Michała Lorenca i nagroda za pierwszoplanową rolę męską dla Roberta Więckiewicza na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
- 2008
- Polska Nagroda Filmowa "Orzeł" w kategorii "najlepsza główna rola męska" dla Roberta Więckiewicza
- nagroda główna "Jańcia Wodnika" dla Tomasza Wiszniewskiego na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia" we Wrześni; nagroda aktorska dla Roberta Więckiewicza na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia" we Wrześni
- Nagroda TVP Kultura w kategorii "film" dla Tomasza Wiszniewskiego
- Wyróżnienie Honorowe za "reżyserską głębię w portretowaniu ludzkich charakterów" dla Tomasza Wiszniewskiego na Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy
- Nagroda Specjalna Tarnowskiej Nagrody Filmowej dla Tomasza Wiszniewskiego
- Nagroda aktorska dla Roberta Więckiewicza na Festroia International Film Festival w Setúbal