Powyższe zdjęcie pochodzi z projektu, który ma mieć swoją premierę w 2019 roku. Hasła i obrazy, które fotografuje, przeważnie mają wyrażać dumę z pochodzenia, utrwalać określoną wizję historii i oddawać cześć przedstawionym postaciom. Na zdjęciach udostępnianych przez niego na blogu można znaleźć żołnierzy wyklętych, Jana Pawła II, husarię, kawalerię i ks. Popiełuszkę. Rzadziej pojawia się Dmowski, Mickiewicz czy Skłodowska-Curie. Wilczyk utrwala te prace wraz z towarzyszącym kontekstem – fragmentami osiedli, reklamami i przypadkowymi przechodniami.
Na prowincjonalnym przystanku uwagę zwraca krótkie, esencjonalne hasło, portret żołnierza i fragmenty muru stylizujące go na więzienną celę. Mocnym akcentem kolorystycznym jest czerwień, widoczna zarówno we fragmencie flagi, jak i za żołnierzem, jako plama – prawdopodobnie – krwi.
Sfotografowane przez Wilczyka murale tracą swoją przezroczystość, co pozwala na sformułowanie pytań o kondycję społeczeństwa, a także o wartości i mity, na jakich (z)budowana jest polska tożsamość.
hiperrealizm.blogspot.com