Jego wyjście zaaranżował Gruby, który zleca mu kradzież obrazu Leonarda da Vinci "Dama z łasiczką". Cuma kompletuje ekipę, zaczynając od wizyty u byłego wspólnika Juliana, specjalisty od ładunków wybuchowych. Nie wie, że Julian zaczął współpracować z policją. Julian ma dług wdzięczności wobec przyjaciela, który nie wydał go w śledztwie, z drugiej strony nie może przyznać mu się do nowej pracy. Zgadza się wziąć udział w skoku, jednocześnie robiąc wszystko, by kradzież nie doszła do skutku. Zwraca się do starego fałszerza Hagena z prośbą o wykonanie kopii "Damy…". Ten poleca mu Magdę – studentkę konserwacji zabytków.
Komisarz Wilk, który przed laty aresztował Cumę, dowiaduje się, że wyszedł on na wolność. Policjant podejrzewa, że nagłe pojawienie się Cumy związane jest z powrotem do Krakowa "Damy z łasiczką". Przez kilka miesięcy obraz był w Japonii. Teraz wraca i jego przejazd z lotniska w Balicach do Muzeum Czartoryskich w Krakowie stwarza doskonałą okazję do kradzieży.
W "Vinci" chcę wrócić do początków swojej drogi filmowej – do inteligentnego kryminału, w którym bohaterowie wodzą siebie i widza za nos – tak jak było w przypadku obu "Vabanków" – mówi Juliusz Machulski.
Piękne zdjęcia Edwarda Kłosińskiego pokazujące Kraków, który mimo swojego niewątpliwego uroku dość rzadko jest wykorzystywany przez polskich filmowców, doskonała obsada aktorska – wszystko to składa się na dobrą, sprawnie zrobioną komedię.
- "Vinci", Polska 2004. Reżyseria: Juliusz Machulski, scenariusz: Juliusz Machulski, zdjęcia: Edward Kłosiński, scenografia: Monika Sajko-Gradowska, kostiumy: Ewa Machulska, muzyka: Maciej Staniecki, montaż: Jarosław Pietruszek, producent: Juliusz Machulski, występują: Robert Więckiewicz (Robert Cumiński "Cuma"), Borys Szyc (Julian Wolniewicz "Szerszeń"), Mieczysław Grąbka (paser Mieczysław "Gruby"), Marcin Dorociński (komisarz Łukasz Wilk), Kamilla Baar (Magda), Jacek Król (Werbus), Jan Machulski (Tadeusz Hagen), Józef Pałeczka (strażnik więzienny), Jerzy Grałek (doktor Wiaderny), Mariola Pajączkowska (pielęgniarka w więziennym gabinecie lekarskim), Łukasz Simlat (policjant Marcin Kudra), Karina Seweryn (przewodniczka w Muzeum Czartoryskich), Halina Łabonarska (Helena Antończyk, dyrektor Muzeum Czartoryskich. Produkcja: Studio Filmowe Zebra, współfinansowanie: Canal+ Polska, Agencja Produkcji Filmowej. Dystrybucja: ITI Ciemna, czas trwania 108 min. W kinach od 17 września 2004.
Nagrody filmowe:
- 2004 – Nagroda za scenariusz dla Juliusza Machulskiego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni; wyróżnienie dla Roberta Więckiewicza oraz wyróżnienie dla Borysa Szyca na International Mystery Festival – Noir in Festival w Courmayeur.
Autor: Joanna Pawluśkiewicz, grudzień 2006 r.