W warszawskim Teatrze Studio Marek Fiedor adaptuje na scenę Bitwę pod Grunwaldem - opowiadanie Tadeusza Borowskiego. Pierwsze przedstawienie 12 stycznia.
Będzie to teatralna prapremiera. W 1970 roku Andrzej Wajda nakręcił film na podstawie tego opowiadania Borowskiego zatytułowany Krajobraz po bitwie. Bitwa pod Grunwaldem należy do cyklu "Opowiadań oświęcimskich", a jego akcja rozgrywa się w obozie dla dipisów, w jednym z takich obozów we Freimann, przebywał po wojnie sam Borowski. Dipisi - od angielskiego "displaced persons" w skrócie DPs - to określenie stosowane przez Aliantów wobec osób, które w wyniku wojny znalazły się poza swoim państwem i chcą albo wrócić do kraju, albo znaleźć nową ojczyznę, lecz bez pomocy uczynić tego nie mogą.
Niesławna pamięć o polskich dipisach wciąż żyje w pamięci rdzennych mieszkańców obozowych miejscowości w Niemczech i Holandii. Reżyser stawia pytanie o przyczyny braku krytycyzmu i autorefleksji. Pyta, czy te części składowe naszej tożsamości narodowej nie powodują naszych kłopotów w relacjach z sąsiadami i własną tożsamością.
- Tadeusz Borowski, "Bitwa pod Grunwaldem", scenariusz i reżyseria: Marek Fiedor, scenografia: Nika Jaworowska, muzyka: Tomasz Hynek, światło: Wojciech Puś, występują: Monika Obara, Krzysztof Skonieczny, Piotr Bajor, Jacek Król, Krzysztof Strużycki, Janusz Stolarski, Dominik Bąk, Stanisław Brudny, Mirosław Zbrojewicz, Karol Wróblewski, Robert Majewski. Prapremiera w Teatrze Studio w Warszawie 12 stycznia 2008 roku.