Książka jest zbiorem krwistych, ironicznych i bezlitosnych felietonów pisanych przez Mistrza w 2005 i 2006 roku do "Tygodnika Powszechnego". Lem nie oszczędza w swoich felietonach nikogo: ani polityków, ani mód literackich, ani tak zwanych "opiniotwórczych środowisk". Książka jest wyjątkowym zbiorem opinii, poglądów i obserwacji, dotyczących polskich, europejskich i światowych trendów.
Rasa drapieżców, to nie tylko ostatnie teksty światowej sławy pisarza i filozofa, ale dowód niebywałej inteligencji, ironii i poczucia humoru w sposobie opisywania współczesnych zdarzeń, które nieuchronnie zmierzają do chaosu.
Źródło: www.wl.net.pl
Rasa drapieżców to ostra i surowa diagnoza współczesności. Stanisław Lem w ostatnich latach rzadko już wychodził z domu, to raczej świat przychodził do niego. Był niby mędrzec obserwujący rzeczywistość. Tyle że mędrzec-samotnik kojarzy nam się z kimś, kto zachowuje chłodny dystans - a diagnozy Lema do końca podszyte były emocją, bo to, co się wokół działo, dotykało go do żywego.
Siedział w swoim wypełnionym książkami gabinecie na piętrze, wśród stert różnojęzycznych pism, które regularnie czytał. Czasem przyjmował zagranicznych dziennikarzy, oglądał też telewizję, głównie niemieckie serwisy informacyjne, bo polska telewizja go irytowała. Gromadził informacje, porządkował, przetwarzał i wyciągał wnioski. A ponieważ nigdy nie tracił z oczu najdalszego horyzontu, więc nawet drobne fakty stawały się elementem wielkiej, globalnej układanki.
W krótkim felietonie Lem potrafi rozpiąć łuk łączący odległe punkty na globie czy rozmaite epoki, umie zobaczyć bieżące wydarzenia polityczne w perspektywie historii. Nie jest to jednak spojrzenie beznamiętnego stratega, który spokojnie przesuwa chorągiewki na wielkiej mapie. Teksty z Rasy drapieżców podszyte są żarem i namiętnością. Lem do końca był światem przejęty - i ten świat bardziej go bolał niż cieszył.
Źródło: ksiazki.wp.pl
-
Stanisław Lem
Rasa drapieżców. Teksty ostatnie
Wydawnictwo Literackie, Kraków, czerwiec 2006
135 x 190, 276 ss., miękka oprawa
ISBN 83-08-03890-5