Opera w trzech aktach w inscenizacji Mariusza Trelińskiego, premiera w Operze Wrocławskiej 30 marca 2007 roku.
Treliński wyreżyserował wcześniej Króla Rogera w warszawskim Teatrze Wielkim w 2000 roku.
"Chcieliśmy wydobyć bardziej realistyczny wymiar tego dzieła. Nasza interpretacja z założenia jest głęboko ludzka, będzie podkreślała motyw wyzwolenia człowieka, dlatego w swojej wymowie będzie bardziej optymistyczna i pozytywna niż ta warszawska" - powiedział Treliński o wrocławskiej inscenizacji na konferencji prasowej.
Choreografię do spektaklu opracowuje Emil Wesołowski, kostiumy Wojciech Dziedzic, kierownictwo muzyczne objęła Ewa Michnik. W spektaklu wystąpią artyści Opery Wrocławskiej. Partię Rogera zaśpiewają Andrzej Dobber i Mariusz Godlewski.
" 'Król Roger' to dzieło w pełni nowoczesne, ponadczasowe, mimo że powstało w gorącym czasie I wojny światowej. Jest to utwór wieloznaczny, tajemniczy, pozwalający na różne interpretacje. Od momentu, kiedy zrobiłem swojego pierwszego 'Rogera' w Warszawie, czyli sześć lat temu, nikt po niego nie sięgnął. Dlatego chcę zrealizować go drugi raz, ale pokazać całkowicie inaczej, bardziej realistycznie, jako historię człowieka, który traci wszystko, ale odzyskuje człowieczeństwo (...)" - powiedział w wywiadzie reżyser. ("Gazeta Wyborcza-Stołeczna" 14.02.2007.)
Zobacz esej Elżbiety Jancewicz - "Opera 'Król Roger' Karola Szymanowskiego.
- Karol Szymanowski, Król Roger, opera w trzech aktach. Libretto: Jarosław Iwaszkiewicz, reżyseria: Mariusz Treliński, scenografia: Boris Kudlička, choreografia: Emil Wesołowski, kostiumy:Wojciech Dziedzic, kierownictwo muzyczne: Ewa Michnik, przygotowanie chóru: Małgorzata Orawska, reżyseria świateł: Bogumił Palewicz. Premiera w Operze Wrocławskiej 30 marca 2007; kolejne spektakle: 31 marca, 1 kwietnia 2007.