Czas płynie nieustannie, zmieniając wokół świat i jego pejzaż dźwiękowy. Tytuł "Il Tempo Passa" może być zarówno refleksją nad nietrwałością życia, świata i rzeczy, jak i wskazówką, by cieszyć się trwającą chwilą.
Najnowszy album wydawnictwa Anaklasis przedstawia plon twórczości kameralnej i symfonicznej Joanny Wnuk-Nazarowej z ostatnich lat. Premiera 28 maja 2024 roku, w dniu 75. urodzin kompozytorki.
Po latach wytężonej pracy na rzecz polskiej kultury muzycznej, po przejściu na emeryturę w 2018 roku, Joanna Wnuk-Nazarowa zajęła się komponowaniem. Jej twórczość w swym nastroju daleka jest od rozpaczy lub buntu wobec losu i przemijania. Muzyka staje się dla niej pretekstem, by wyrazić zgodę na to, co nieuchronne oraz by czule wspomnieć to, co wydarzyło się dotychczas. Tytuł płyty znakomicie oddaje nastroje obecne w nagranych na niej utworach, jak i postawę ich autorki – pełną szacunku do tradycji, z nutą nostalgii przyglądającej się własnemu życiu i związanym z nim doświadczeniom muzycznym.
Zawodowe życie Joanny Wnuk-Nazarowej to pasmo wyzwań i sukcesów – powszechnie znane są jej osiągnięcia na niwie pedagogicznej, organizacyjnej i politycznej. Kierowała m.in. Filharmonią Krakowską i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, a w latach 1997-1999 resortem kultury. Zawsze jednak znajdowała czas i energię na pracę twórczą, bo przecież jest także znakomitą kompozytorką i dyrygentką.
Album "Il Tempo Passa" (ANA 030) jest wyborem jej utworów na orkiestrę kameralną i symfoniczną. To przede wszystkim kompozycje najnowsze: poświęcony pamięci Henryka Mikołaja Góreckiego "Koncert skowronkowy" na klawesyn amplifikowany i orkiestrę kameralną, który usłyszeliśmy po raz pierwszy we wrześniu 2023 roku, passacaglia "Il tempo passa" na wielką orkiestrę symfoniczną (prezent urodzinowy dla Elżbiety Pendereckiej i zarazem ukłon dla jej męża), dyptyk "Nie odwracaj się!: Orfeusz i Eurydyka" oraz "Lot i żona Lota" na 2 flety solo i orkiestrę kameralną. "Morze Śródziemne, żegnaj. Próba rekonstrukcji" na dwie gitary i orkiestrę jest powrotem do roku 1986.
W nagraniu płyty udział wzięli uznani muzycy: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta, Śląska Orkiestra Kameralna pod kierownictwem Piotra Pławnera oraz soliści: klawesynistka Aleksandra Gajecka-Antosiewicz, harfistka Agnieszka Kaczmarek-Bialic, fleciści Łukasz Długosz i Agata Kielar-Długosz, Bartłomiej Duda – sopran dziecięcy, i gitarzyści Marek Nosal i Jakub Moroziński.
- Joanna Wnuk-Nazarowa
"Il Tempo Passa"
wyd. Anaklasis, 2024
ANA 030
Album ukazujący twórczość jednej z najważniejszych kompozytorek polskiej muzyki XX i XXI wieku wydany jest nakładem wydawnictwa Anaklasis w serii Portraits. Wydawnictwo Anaklasis istnieje od 2019 roku, powstało pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Promuje muzykę polską XX i XXI wieku oraz nieznane szerzej skarby z archiwów Polskich Nagrań i Polskiego Radia.