Pan Sawicki, powszechnie szanowany urzędnik banku, pojawia się na ulicach swojego miasteczka w towarzystwie wielbłąda. Mieszkańcy są zaskoczeni. Początkowa sympatia i zdziwienie przeradza się w ogólną niechęć. Urzędy domagają się rejestracji wielbłąda i uiszczenia podatku, do władz napływają donosy, że zwierzę zanieczyszcza ulice i rozprasza uwagę dzieci w szkole, a co najważniejsze, może być nosicielem jakiejś tropikalnej choroby. Przed domem Sawickich pojawiają się pikiety żądające usunięcia egzotycznego lokatora...
Napisany w 1973 roku scenariusz miał być tworzywem fabularnego debiutu Krzysztofa Kieślowskiego, lecz wobec protestu ówczesnych władz nie został skierowany do produkcji. W 1998 roku odnalazł go w Wiesbaden Janusz Morgenstern i jako producent zaproponował realizację Jerzemu Stuhrowi.
"'Duże zwierzę' jest dla mnie filmem szczególnym. Po pierwsze dlatego, że w sensie symbolicznym znów byłem współpracownikiem Krzysztofa Kieślowskiego, mojego przyjaciela. Dane mi było nadać kształt czemuś, co było jego ideą, jego dążeniem. Po drugie, to mój pierwszy film poetycki. Zawsze miałem skłonność do realistycznego oglądania świata. Teraz odważyłem się na metaforę, spróbowałem znaleźć w sobie inną wrażliwość." (Jerzy Stuhr)
"Aby nadać filmowej historii wymiar uniwersalny, reżyser lokuje ją wszędzie i nigdzie, mieszając historyczne porządki - scenerię polskiej rzeczywistości lat 60. ze śladami Polski dzisiejszej. W epoce kultu indywidualizmu Stuhr mierzy się z tematem traktowanym przez widza z rezerwą, gdyż wciąż kojarzy się on z kinem uwikłanym w potyczki z czerwoną władzą.
Reżyser znalazł złoty środek: niemodny temat ujął w formę przypowieści dotykającej za pośrednictwem mikrozdarzeń ponadczasowych prawideł. Bez uciekania się do chwytliwych (czytaj: mizdrzących się do widza) sztuczek, w kilku ujęciach odsłania codzienność Sawickich. Poprzez rytuał jedzenia, wychodzenia do pracy, wypoczynku, buduje wizerunek 'człowieka poczciwego'. Sawiccy nie są postawieni w sytuacji ekstremalnej, nie muszą staczać boju z rodzimymi gangsterami ani dokonywać ostatecznych życiowych przewartościowań. Nie odkrywają, że świat jest zły ani że wszystko, co sądzili o ludziach dotychczas, było czystym złudzeniem. Na rzeczywistość patrzą z prostodusznością, nie wykluczającą jednak niezgody na głupotę.
I jak na przypowieść przystało, wszystko w tym świecie jest klarowne - zło jest złem, a dobro dobrem. Żadnej względności. Stuhr unika emocjonalnej gmatwaniny prowadzącej do etycznej dezorientacji. Nie ma tu przy tym ani krzty mentorstwa. Fakty mówią same za siebie, prowokując do refleksji." (Katarzyna Kubisiowska "Film")
- Duże zwierzę. Reżyseria Jerzy Stuhr. Scenariusz Krzysztof Kieślowski według opowiadania Kazimierza Orłosia. Opracowanie scenariusza Jerzy Stuhr. Zdjęcia Paweł Edelman. Muzyka Abel Korzeniowski. Montaż Elżbieta Kurkowska. Dźwięk Nikodem Wołk-Łaniewski. Scenografia Monika Sajko-Gradowska. Kostiumy Elżbieta Radke. Obsada Jerzy Stuhr (pan Sawicki), Anna Dymna (pani Sawicka), Dominika Bednarczyk (urzędniczka banku), Błażej Wójcik (urzędnik banku), Andrzej Franczyk (urzędnik wydziału finansowego), Feliks Szajnert (pijak), Zbigniew Kaleta (fotograf), Andrzej Kozak (dyrygent), Radosław Krzyżowski (reżyser), Stanisław Banaś (komendant), Piotr Dąbrowski (strażak), Zbigniew Rola (strażak), Ewa Worytkiewicz (pani z Rady Osiedla), Tomasz Schimscheiner (majster), Zbigniew Kosowski (Stefaniak), Krzysztof Głuchowski (burmistrz), Katarzyna Mrózek (dziewczynka), Leszek Świgoń (posterunkowy), Tomasz Karolak (posterunkowy), ze specjalnym udziałem wielbłada Rubio z Cyrku Zalewski. Produkcja Telewizja Polska. Producent wykonawczy Studio Filmowe PERSPEKTYWA. Warszawa 2000. czarno-biały, 35 mm, 1:1,37, 73', 2033 m, Dolby Stereo.
Nagrody:
- Nagroda dla Abla Korzeniowskiego za muzykę na FPFF w Gdyni
- Grand Prix MFF goEast Wiesbaden 2001
- nagroda Emerging Master dla Jerzego Stuhra na XXVII MFF w Seattle
- Nagroda Specjalna Jury na Festiwalu "Złoty Rycerz" w Tambovie (Rosja)
- Nagroda Specjalna Jury (ex aequo) i Nagroda Jury Ekumenicznego na MFF w Karlowych Warach
- Nagroda Publiczności VI Lata Filmowego i Artystycznego w Kazimierzu Dolnym