W 2002 debiutowała jako samodzielna reżyserka filmem Szczek (Bark!), pokazanym na festiwalu Sundance, nagrodzonym na festiwalu w Bordeaux i Warszawie. Branżowe pismo "Variety" nie tylko zauważyło ten film, ale i umieściło Kasię Adamik na liście reżyserskich nadziei sezonu. Niestety, na udowodnienie swego talentu przyszło nieco poczekać. Realizacja polsko-słowackiego filmu o Janosiku, który miała reżyserować wraz z matką w kilka lat temu, została zawieszona (będzie ukończony w 2009 roku). Adamik uczestniczyła w realizacji interesującego serialu political fiction Ekipa (2007, wraz z matką i ciotką, Magdaleną Łazarkiewicz), nakręciła też kilka odcinków serialu sensacyjnego Pitbull. Boisko bezdomnych (2008) to jej powrót do filmu kinowego.
Tytuł wskazuje, że tematem filmu jest bezdomność - i to w najbardziej dosłownym sensie. Bohaterowie filmu, ludzie z różnych środowisk: były ksiądz, marynarz, górnik, minister, trener, a nawet były kosmonauta - spotykają się w podziemiach stołecznego Dworca Centralnego. Są ludzkimi strzępami, wegetują w zakamarkach dworca, żywią się w przytułkach i polowych kuchniach. Uciekają od rzeczywistości, a może to rzeczywistość odwróciła się od nich. Wycinek z gazety z informacją o piłkarskich mistrzostwach świata bezdomnych okazuje się nieoczekiwaną inspiracją. Trener, niespełniony piłkarz, którego karierę na samym początku przerwała kontuzja, organizuje spośród nich drużynę piłkarską. Wspólne treningi scalają zespół, pozwalają na nowo uwierzyć w swoją szansę. Po części dzięki splotowi szczęśliwych przypadków, po części zaś dzięki życzliwości ludzi dobrej woli mężczyźni osiągają poziom mistrzowski: będą oficjalnie reprezentować Polskę podczas mistrzostw bezdomnych...
Bezdomność i piłka nożna - temat wydaje się bardzo filmowy, ale został wzięty z rzeczywistości. Takie imprezy odbywają się od pewnego czasu, od niedawna bierze w nich udział drużyna z Polski. Jej sukces stał się nawet inspiracją do dokumentalnej telenoweli Mirosława Dembińskiego Przegrani i zwycięzcy (2004), która wygrała łódzki Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu". Nie chodziło jednak o fabularną powtórkę tamtego filmu, lecz o wnikliwe przyjrzenie się bezdomności i ludziom nią dotkniętych.
"Za bezdomnością stoi głównie alkohol, kobieta, więzienie, czy depresja" - opowiada Kasia Adamik w wywiadzie zamieszczonym w miesięczniku "Kino" (5/2008). - "A jeżeli jeszcze nie ma się rodziny, czy przyjaciół - to także samotność. Zależało mi na tym, by moi bohaterowie byli wiarygodni, ale też ciekawi jako postacie filmowe. Nie chciałam stworzyć lirycznego, bajkowego, czy poetyckiego obrazu bezdomności. Opowiadam historie kilku mężczyzn, którzy w swoim życiu mieli kilka, czasami tragikomicznych zakrętów. To może się zdarzyć każdemu człowiekowi, który po prostu nie ma pieniędzy na spłatę kolejnej raty kredytu."
W pierwszej koncepcji film miał być polską wersją angielskiego Goło i wesoło (The Full Monty), zwyciężyła jednak koncepcja opowieści realistycznej, choć nie pozbawionej humoru, co podkreślają znakomite zdjęcia Jacka Petryckiego. Jakkolwiek w filmie statystowali bezdomni z Dworca Centralnego, główne role powierzono profesjonalnym aktorom, w tym popularnym gwiazdom: Marcinowi Dorocińskiemu, Jackowi Poniedziałkowi, Krzysztofowi Kiersznowskiemu, Bartłomiejowi Topie i Marii Seweryn. Szczególną uwagę zwracają aktorzy niezawodowi - Eryk Lubos (wyróżniony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni) i Maciej Nowak (poza planem krytyk teatralny). Na gdyńskim festiwalu film Kasi Adamik otrzymał także nagrodę za kostiumy oraz nagrodę publiczności.
- Boisko bezdomnych, Polska 2008. Reżyseria: Kasia Adamik, scenariusz według pomysłu Kasi Adamik i Agnieszki Holland: Przemysław Nowakowski, zdjęcia: Jacek Petrycki, muzyka: Antoni Łazarkiewicz, scenografia: Katarzyna Sobańska, kostiumy: Katarzyna Lewińska, Magdalena Rutkiewicz, montaż: Michał Czarnecki, dźwięk: Jacek Hamela, Leszek Freund. Występują: Marcin Dobrociński (Jacek Mróz), Rafał Fudale (Alek), Piotr Jagielski (syn Staszka), Marek Kalita (Minister), Krzysztof Kiersznowski (Staszek), Eryk Lubos (Indor), Maciej Nowak (Wariat), Dmitrij Piersin (Mitro), Jacek Poniedziałek (Ksiądz), Bartłomiej Topa (Górnik), Maria Seweryn (była żona Jacka), Zbigniew Zamachowski (dziennikarz). Produkcja Studio Filmowe "Tor", TVP S.A., Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Filmowych, Non Stop Film Service. Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, dystrybucja: Gutek Film. Czas trwania 126 min. W kinach od 10 października 2008 roku.
Autor: Konrad J. Zarębski, październik 2008
Nagrody:
- 2008 - nagroda za drugoplanową rolę męską dla Eryka Lubosa, nagroda za kostiumy dla Katarzyny Lewińskiej i Magdaleny J. Rutkiewicz, Nagroda Publiczności Silver Screen dla Kasi Adamik na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni;
- 2008 - nagroda publiczności "Złote Zęby" dla Kasi Adamik na Festiwalu Polskich Filmów w Chicago;
- 2008 - Nagroda Główna w Konkursie Filmów Polskich dla Jacka Petryckiego na Międzynarodowym Festiwalu Autorów Obrazu "Camerimage" w Łodzi.