Angelus to najnowszy film Lecha Majewskiego - poety, dramaturga, reżysera, producenta filmowego. Punktem wyjścia dla fikcyjnej historii, opowiedzianej przez film, jest historia prawdziwa: dzieje zdumiewającego i niezwykłego w skali światowej fenomenu: Janowskiej gminy okultystycznej, działającej w latach 1920-60 na Śląsku. Zaistniała ona w świadomości społecznej dzięki malarstwu członków gminy, które w kilku przypadkach (Teofil Ociepka, Erwin Sówka) osiągnęło światowy sukces. Czas i miejsce filmu są konkretne i wyraźnie określone: Katowice, Janów, Nikiszowiec, wczesne lata 50. Przesłaniem filmu jest obrona poetyckiej, metafizycznej wrażliwości i wyobraźni, poszukiwania Tajemnicy i Sensu, obrona człowieka przed materializmem i totalitaryzmem.
W latach 20. okręg Janowski, jak niemal cały Śląsk, był szczególną enklawą kulturową. Rodzimi mieszkańcy, odcięci zarówno od polskich korzeni, jak i od niemieckiej elity, tworzyli odrębną, zamkniętą formację kulturową, w której pielęgnowano dawne tradycje, wierzenia, obyczaje i rytuały. Wszechobecna była magia, powszechna wiara w realne istnienie najrozmaitszych "stworków", stosowano praktyki alchemiczne. Zainteresowanie parapsychologią i naukami hermetycznymi spowodowało, że Janów stał się ważnym ośrodkiem okultystycznym. Status mistrza tajemnych nauk piastował Teofil Ociepka, górnik i malarz. Wokół niego powstała silna gmina okultystyczna. Ociepka i jego uczniowie - prości, niewykształceni górnicy - poszukiwali "kamienia filozoficznego", dążyli do duchowej doskonałości, która pozwoliłaby im przeniknąć Zasadę i Sens Świata i Boga, dotrzeć do tajemnicy Bytu. W ich działaniach nakładały się na siebie elementy okultyzmu, alchemii i teozofii z archaistycznymi, magicznymi wierzeniami śląskimi. Krąg Janowski w czasach stalinowskich stanowił olśniewającą metafizyczną oazę, urzekającą przygodę. Ten fenomen był świadomie i konsekwentnie fałszowany przez władze PRL. Z tej historii, z jej paradoksów i kontrastów powstał skupiony, malarski film Lecha Majewskiego.
- Angelus, Polska 2001. Scenariusz: Lech Majewski, Bronisław Maj, Ireneusz Siwiński, reżyseria: Lech Majewski, zdjęcia: Adam Sikora, muzyka: Józef Skrzek, Lech Majewski, scenografia: Lech Majewski, Katarzyna Sobańska-Strzałkowska, kostiumy: Małgorzata Zacharska, montaż: Eliot Ems, produkcja: Henryk Romanowski, występują: Jan Siodlaczek, Jacenty Jędrusik, Grzegorz Stasiak, Andrzej Mastalerz, Andrzej Skupiński, Marian Makula, Tadeusz Pławecki, Małgorzata Madejowska, Elżbieta Okupska i inni. Premiera kinowa: na Śląsku: 12 października 2001, w całej Polsce: 2 listopada 2001.