Wielorakie ograniczenia (np. związane z bezpieczeństwem) i bardzo restrykcyjny plan zagospodarowania przestrzennego – takie wyzwania stanęły przed Krzysztofem Ingardenem z Ingarden & Ewý Architekci w 1995 roku, gdy jego praca zwyciężyła w konkursie na ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Tokio.
Pod realizację przeznaczona była niewielka działka, położona na zboczu wzgórza, w gęsto zabudowanej dzielnicy Meguro. Zgodnie z wymogami, wysokość nowej budowli nie mogła przekroczyć 12 metrów, a 20 proc. powierzchni należało pozostawić na tereny zielone. Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokładnie określiło wielkość i liczbę pomieszczeń w ambasadzie, żądając na przykład miejsca parkingowego dla 16 samochodów. W celu uzyskania dodatkowej powierzchni użytkowej gmach został głęboko posadowiony w ziemi. Ze względu na częste ruchy tektoniczne w tej okolicy zastosowano specjalną konstrukcję.
Aby uzyskać nieco otwartej przestrzeni, projektant zestawił dwie kontrastujące bryły w układzie zbliżonym do litery "L", zyskując bardzo dobre warunki nasłonecznienia. Udało się wykreować założenie wyróżniające się wśród okolicznej zabudowy, lecz nie krzykliwe. Na tle obszernej, ale powściągliwie opracowanej części biurowo – mieszkalnej dominuje eliptyczna rotunda pełniąca funkcje reprezentacyjne.
Styl wyświetlania galerii
wyświetl slajdy
Fasada tylnego budynku to zestawienie dużej, przeszklonej i jakby nieco przesuniętej względem cokołu ściany, obejmującej drugą i trzecią kondygnację, z wykończonym jasnym wapieniem parterem oraz narożnikiem. Rotunda o tej samej wysokości, wykonana z czerwonej cegły, została silnie przepruta dużymi otworami i częściowo opasana poniżej zwieńczenia wstęgą okien. Wewnątrz znalazł się hol wejściowy, sala wielofunkcyjna oraz gabinet ambasadora.
Salę wielofunkcyjną, zlokalizowaną w podpiwniczeniu udało się wykonać z widokiem na niewielki ogród w stylu japońskim. Założenie go stało się możliwie, dzięki odsunięciu muru oporowego od ściany budynku. W ten sposób podziemne wnętrze zostało także oświetlone światłem naturalnym, a użytkownicy mają widok z okna na zieleń.
Ambasada została uroczyście otwarta 30 maja 2001 r.
Autorka: Alicja Gzowska