Tytuł najnowszego utworu Zygmunta Krauzego nie pozostawia najmniejszej wątpliwości co do jego muzycznych inspiracji i powiązań:
Komponując Preludia do ''Bukolik''w sposób naturalny korzystałem z muzyki ludowej użytej przez Lutosławskiego. Jednocześnie jednak dbałem o to, aby nie rezygnować z własnego języka muzycznego. W ten sposób chciałem wyrazić swój szacunek dla kompozytora, który tak wiele znaczy w polskiej muzyce.
''Bukoliki'' Witolda Lutosławskiego mogą stanowić koncertową całość wraz z Preludiami Zygmunta Krauzego, który precyzuje:
Preludia można wykonywać jako samodzielny utwór oraz w połączeniu z Bukolikami, grając je naprzemiennie: Bukolika – Preludium – Bukolika – Preludium, i tak dalej.
Właśnie w takim układzie Preludia do ''Bukolik'' zostaną wykonane 17 września w Szczecinie. Utwór prawykona Polska Orkiestra Młodzieżowa Lutosławski Youth Orchestra pod dyrekcją Ewy Strusińskiej. Po tygodniu intensywnych warsztatów, wykładów i prób uczestnicy International Lutosławski Youth Orchestra wystąpią w sali symfonicznej Filharmonii w Szczecinie w koncercie finałowym, podsumowującym czwartą edycję międzynarodowych warsztatów orkiestrowych. Orkiestrze, złożonej z młodych muzyków z całej Europy, towarzyszyć będą na scenie wykładowcy – jako soliści w poszczególnych utworach. W partiach solowych wystąpią altowiolistka Katarzyna Budnik-Gałązka, wiolonczelista Andrzej Bauer oraz skrzypkowie Jakub Haufa i Adam Siebers.
Orkiestra ILYO po raz pierwszy zagrała w 2013 roku, gdy cały świat świętował setną rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego. Od tej pory, co roku we wrześniu młodzi muzycy w wieku 18-26 lat, zarówno z Polski, jak i innych państwa europejskich, spotykają się w Filharmonii w Szczecinie, by wspólnie odkrywać niezwykłą i nowatorską twórczość patrona orkiestry. Podczas każdej edycji projektu International Lutosławski Youth Orchestra uczestnicy mierzą się z różnymi dziełami kompozytora, prezentując jego twórczość w szerszym kontekście muzyki współczesnej.