Nazwiska zwycięzców ogłoszono w czwartek podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie. W uroczystości wziął udział prezydent Bronisław Komorowski, który w swoim wystąpieniu przytoczył słowa Teresy Torańskiej dotyczące początków jej kariery dziennikarskiej:
Padło tam naprawdę bardzo mądre zdanie, że czasami o wszystkim albo o bardzo wielu sprawach decyduje to, czy się w odpowiednim momencie spotka odpowiedniego człowieka. Myślę, że to jest doświadczenie wielu z nas, także i moje. Kwestia spotkania człowieka, który może być wzorcem, człowieka, który może być źródłem doświadczenia, źródłem inspiracji, ważnym punktem odniesienia.
Kapituła konkursu, której przewodniczy Leszek Sankowski, mąż słynnej dziennikarki, a dziś szef fundacji jej imienia, przyznała nagrody w czterech kategoriach. W kategorii "młody talent dziennikarski" nagrodzono Bartłomieja Pogranicznego za wywiad opublikowany w "Batoraku", periodyku Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego. Nagrodzony wywiad to rozmowa z Danielem Olbrychskim. W kategorii "najlepszy materiał dziennikarski" doceniono Edytę Krześniak za reportaż "Afera Antybiotykowa" - dotyczący nielegalnego handlu środkami farmakologicznymi i podawania antybiotyków zdrowym zwierzętom w celu stymulacji wzrostu. Odbierając nagrodę Krześniak oceniła, że temat jej reportażu "dotyczy nas wszystkich, bo lekoodporność i antybiotykoodporność to problem globalny". W kategorii "najlepsza książka" nagrodzono Małgorzatę Rejmer za "Bukareszt. Kurz i krew". Jak uzasadniło jury, nagrodę przyznano m.in. za "historię miasta i jego mieszkańców naznaczoną ponurym wspomnieniem totalitaryzmu". W kategorii "działalność publiczna" uhonorowano byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Jerzego Stępnia. Jak uzasadniał redaktor naczelny "Newsweeka" Tomasz Lis, nagrodzono tym samym człowieka, który "nie waha się mówić, niezależnie od tego czy to jest sprawa lustracji czy OFE".
Teresa Torańska była jedną z najwybitniejszych polskich dziennikarek. Zasłynęła wydaną w latach 80. książką "Oni" - zbiorem wywiadów z dawnymi komunistycznymi przywódcami PRL, którzy później zostali odsunięci od władzy. Z kolei w latach 90. opublikowała równie pamiętną książkę "My" - czyli rozmowy o Polsce z politykami obozu Solidarności. Zmagająca się z ciążka chorobą reporterka do końca pracowała. Jej ostatnia książka "Smoleńsk" to cykl rozmów o tym, jak katastrofa z 10 kwietnia zmieniła Polskę.
Źródło: PAP. Oprac. SW, 15 listopada 2013.