"Komunia" jest pełnometrażowym debiutem dokumentalnym Anny Zameckiej, absolwentki antropologii kultury i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wydziału Filmu i Mediów na Uniwersytecie Kopenhaskim. W 2016 roku film zdobył nagrodę Tygodnia Krytyki festiwalu w Locarno.
Wyróżnienie specjalne w Konkursie 1,2 Warszawskiego Festiwalu Filmowego, w którym prezentowane są najciekawsze debiuty oraz drugie filmy realizowane przez młodych twórców, zdobył Bartosz M. Kowalski – reżyser filmu "Plac zabaw".
"Plac zabaw", podczas festiwalu w Gdyni uznany reżyserskim debiutem roku 2016, to z pewnością najbardziej kontrowersyjny polski film ostatnich miesięcy. Opowiada on historię dwóch dwunastoletnich chłopców, którzy ostatniego dnia szkoły dokonują brutalnego i bezsensownego morderstwa. Opowiedziany w chłodnym stylu film Kowalskiego przywodzi skojarzenia z kinem Van Santa i Hanekego. Zachwyca i odrzuca jednocześnie, a krytycy "Placu zabaw" nie bez przyczyny zarzucają mu bezcelowe eksploatowanie przemocy.
Agnieszka Elbanowska nagrodzona
W ręce polskich twórców trafiła także Short Grand Prix, nagroda za najlepszy film krótkometrażowy. Otrzymała ją Agnieszka Elbanowska, autorka filmu "Pierwszy Polak na Marsie". Film doceniono za "ryzykowny pomysł formalny na granicy gatunku, którego rezultatem jest ironiczny film, błyskotliwie komentujący Polskę, ale też absurdy współczesnego świata".
"Pierwszy Polak na Marsie" to historia Kazimierza, 67-letniego emerytowanego technologa drewna , który w 2023 roku planuje polecieć na Marsa. Leniwe życie w miejscowości Wieruszów ożywiają śmiałe wizje udziału w historycznej misji kosmicznej MARS ONE. Kazimierz ma szansę wejść w skład kilkunastoosobowej grupy ludzi, którzy będą pierwszymi osadnikami na Marsie. Najpierw jednak musi pokonać około trzech tysięcy kontrkandydatów z całego Świata.
Najlepszym aktorskim filmem krótkometrażowym Warszawskiego Festiwalu Filmowego wybrano "Baraż" Tomasza Gąssowskiego. Opowiada on historię Zygiego, niespełna czterdziestoletniego mężczyzny mieszkającego w małej, podwarszawskiej miejscowości z żoną i synkiem. Jest bezrobotny, a jego głównym zajęciem jest wychowywanie zakochanego w piłce 10-letniego syna Witka.
Irańska "Malaria" wygrywa w Warszawie
Warsaw Grand Prix, czyli główną nagrodę festiwalu, otrzymał irański film "Malaria". To opowieść o młodej dziewczynie, która - wbrew kulturowym zakazom – jedzie do Teheranu się zabawić. Główna bohaterka wysyła do swojego ojca informację, że została uprowadzona. Prosi go, żeby przekazał pieniądze na okup. Spanikowany ojciec - wraz z braćmi dziewczyny - jedzie do Teheranu, by ją odszukać.
W ramach Konkursu Międzynarodowego przyznano także dodatkowe nagrody – za reżyserię dla Gudmundura Arnara Gudmundssona oraz specjalne wyróżnienie dla aktora Baldura Einarssona – obaj zostali wyróżnieni za islandzko-duńskie "Serce z kamienia".
Konkurs 1-2 (dla pierwszych i drugich filmów w dorobku reżyserów) wygrał francuski "Toril", opowieść o chłopaku, który decyduje się wejść w układ z głównym dilerem narkotykowym w okolicy, by ocalić rodzinną firmę. W Konkursie Wolny Duch - dla pełnometrażowych filmów "niezależnych, nowatorskich, buntowniczych" - nagroda przyznana została za "Olbrzyma" w reżyserii Johannesa Nyholma. Najlepszym filmem animowanym festiwalu zostały kanadyjskie "Rozmówki o ptaszkach i pszczółkach" w reżyserii Alaina Delannoya. Najlepszym krótkometrażowym dokumentem został film "Love bite: Niepokojące czarno-białe rysunki Laurie Lipton" Jamesa Scoota.
32. Warszawski Festiwal Filmowy rozpoczął się 7 października. W programie 32. WFF łącznie znalazło się ponad 170 filmów z przeszło 60 krajów. Festiwal zakończy się w niedzielę, 16 października. Przez zagranicznych specjalistów z branży Warszawski Festiwal Filmowy zaliczany jest do najważniejszych na świecie dorocznych imprez filmowych w Europie .
Więcej informacji na stronie festiwalu.
Źródło: PAP, inf. własne, opr. BS.