Rośliny pojawiają się też w formie reliefów czy odlewów na samych nagrobkach. Oprócz paproci, ostrokrzewu czy bluszczu (który ze względu na przyczepność był też oznaką trwałej pamięci) najczęściej spotkać można wyobrażenia: liści palmowych (symbol prawości, cnoty, moralnego zwycięstwa nad światem), wawrzynu (trwała pamięć i nieśmiertelność), palmy (także w postaci dekoracyjnych palmet, symbol sprawiedliwości, sławy i życia wiecznego) oraz lilie (niewinność, ten wizerunek najczęściej występuje na grobach dzieci i młodych kobiet) a także róże (pamięć i – jak wszystkie kwiaty – kruchość ludzkiego życia). Na grobach zasłużonych, w tym na mogiłach bohaterów wojennych szczególnie często pojawiają się liście dębu lub wieńce z liści dębowych – oznaka odwagi i chwały pochowanego. "Corona civica", wieniec z liści dębowych, już w starożytnym Rzymie był nagrodą dla tych, którzy w czasie bitwy uratowali życie współobywateli.
Marzenie o nieśmiertelności… czy można je ziścić? Jak pisała Wisława Szymborska – "Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci". Dobry pretekst do płacenia w tej właśnie monecie daje Dzień Zaduszny, 2 listopada.
Źródła: Aries Philippe "Człowiek i śmierć", Warszawa 1984; Białostocki Jan: " »Drzwi śmierci« w sztuce wieku dziewiętnastego: C.D.Friedrich, T. Lenartowicz i inni" w " Teksty: teoria literatury, krytyka, interpretacja nr 3 (45)"; Kopaliński Władysław "Słownik symboli", Warszawa 2006; Szary Adam "Bieszczadzkie motywy roślinne między światem żywych a krainą zmarłych", Rzeszów 2015; Szyfer Anna "Zwyczaje, obrzędy i wierzenia Mazurów i Warmiaków", Olsztyn 1968; Wańczowski Marian, Lenart Mirosław "Księga żałoby i śmierci", Warszawa 2009.