Zmienię nieco temat. Eldo, w utworach "Nie pytaj mnie o nią" czy "Świadek z przypadku" rapowałeś o polskiej historii i patriotycznych wartościach. Wtedy takie utwory były wyjątkiem, dzisiaj hip-hopowych utworów o powstaniu warszawskim jest sporo. Jak to oceniasz z perspektywy tylu lat na scenie?
Eldo: Niezmiernie się cieszę, że to się poprawiło. To wynika z tego, że ludzie zaczęli się interesować tym co jest wokół nich, łącznie z historią. Gdy chodziłem do szkoły na Wrzecionie, rodzice praktycznie wszystkich uczniów byli bezrobotni. Upadła Huta Warszawa i całe blokowiska trafiły "na bezrobocie". Walka o przetrwanie z lat 90. nie pozwalała ludziom na takie pasje, jak historia. Dzisiaj jest inaczej. Podczas rocznic powstania warszawskiego lata temu zbieraliśmy się w grupie 15 osób i byliśmy jedynymi na ulicy, którzy przystawali na moment. Na Powązki trzeba było przeskakiwać przez płot, bo szybko zamykali cmentarz. Dzisiaj szpilki nie wciśniesz, a całe ulice stoją pełne ludzi. Fajnie, że to się zmieniło.
No ale też hip-hop jest dla wszystkich, więc z mojej strony nie ma akceptacji dla radykalnego skrętu np. w rasizm. Zwłaszcza gdy zadamy sobie pytanie: skąd wywodzi się hip-hop. Wtedy widać, jak rasizm jest absurdalny.
Jesteś jednym z nielicznych autorów, którzy nagrali utwór dla polskich żołnierzy w Afganistanie. Takich utworów jak "Dom" jest w Polsce bardzo mało. Były jakieś komentarze ze strony żołnierzy po tym kawałku?
Tak. To kwestie bardzo emocjonalne, bo dowiedziałem się, że był to utwór, który żołnierze puszczali sobie przed wyjazdem na patrol. Podchodzili do mnie na ulicy, by o tym porozmawiać.
To jakie plany ma Grammatik? Skoro nie emerytura a też nie kolejne projekty, to...?
Jotuze: Na pewno zagramy koncerty raz na jakiś czas. Jesteśmy zaangażowani w zespół Albo Inaczej. Ciekawym projektem jest odświeżanie dyskografii Grammatika. Ostatnio dograłem się do remiksu "EP+", który znajdzie się na winylu i na pewno ucieszy fanów.
Eldo: Jotuze po prostu 21 lat temu nie dotarł na pierwsze nagranie EPki, więc siłą rzeczy nagrałem wtedy utwór solowy "Moja historia" (śmiech).
Jotuze: Co do płyt na razie niczego nie deklarujemy. Ale na pewno nas jeszcze usłyszycie.
Rozmawiał Michał Bruszewski, listopad 2018
Zespół Grammatik, czyli Leszek "Eldo" Kaźmierczak, Marcin "Jotuze" Józwa i producent muzyczny Mikołaj "Noon" Bugajak działa (z przerwami) na polskie scenie hip-hopowej od 1997 roku. Udzielał się w nim także raper Ash i DJ Daniel Drumz. Zespół wydał sześć albumów: "EP", "EP+", "Światła Miasta", "Reaktywacja", "3", "Podróże". Eldo w swojej solowej karierze nagrał osiem studyjnych albumów: "Opowieść o tym, co się dzieje tu naprawdę", "Eternia", "Człowiek, który chciał ukraść alfabet", "27", "Nie pytaj o nią", "Zapiski z 1001 nocy", "Chi", "Psi". Artysta brał udział w akcji promującej język polski Narodowego Centrum Kultury. Wraz z Jotuze odpowiadał za featuring dla takich artystów i zespołów, jak: Tede, Molesta, Flexxip, Stare Miasto, 247, Red, Whitehouse. Artyści obecnie są zaangażowani w projekt Albo Inaczej.