Content anchor

Z Polski do Nowego Jorku – wystawa designu

Gdzie: 
Stany Zjednoczone
269 11th Avenue
Nowy Jork
Kiedy: 
15maj'15
18maj'15
Magda Pilaczyńska, Pegasus + Tear, "Look At Me Plates", fot. Małgorzata Turczyńska
Magda Pilaczyńska, Pegasus + Tear, "Look At Me Plates", fot. Małgorzata Turczyńska

Od ołówka i kartki po ostatnie kliknięcie, czyli projektowanie graficzne i ilustracja od podszewki. Culture.pl zaprezentuje wyjątkową wystawę prac polskich artystów podczas majowego festiwalu WantedDesign.  

W ramach projektu "Inside Out. Polish Graphic Design and Illustration in the Making" Culture.pl przedstawi prace najlepszych polskich grafików i ilustratorów w Nowym Jorku od 15 do 18 maja 2015 roku. To, co sprawi, że polska wystawa wyróżni się na tle innych, to skupienie nie tylko na produkcie  końcowym - plakacie, książce, sukience, talerzu czy opakowaniu, lecz również na procesie jego powstawania.

 

Pomimo postępu technologicznego, tworzenie nowej ilustracji czy też nowego projektu graficznego często wiąże się z prawdziwym rzemiosłem ręcznym: wycinaniem, sklejaniem, szkicowaniem, rysowaniem i ścieraniem. Z jednej strony ekspozycja podkreśli wagę rysunku odręcznego czy kolażu w projektach roboczych,  z drugiej - pokaże rolę szkiców podczas pracy koncepcyjnej. Patrząc artystom na ręce dostrzeżemy, że są one nie tylko siłą sprawczą kreującą nowy projekt, lecz również narzędziem niezbędnym zarówno do stworzenia produktu końcowego, jak i w procesie twórczym. Tym samym na wystawie zobaczymy i skończone prace wybranych autorów, i ich szkice, makiety, brudnopisy.

Marta Ignerska, "Bałtycka Syrena", fot. wyd. Muchomor
Marta Ignerska, "Bałtycka Syrena", fot. wyd. Muchomor

Wystawa będzie składać się z trzech części. Hand-made (zrobione ręcznie) przedstawi projekty, które pierwotnie przygotowano manualnie za pomocą: ołówka, papieru, mazaków, nożyczek, a następnie zostały odwzorowane w formie plakatu, książki, ilustracji wydawniczej i innych mediów. Hand-produced (produkowane ręcznie) pokaże prace wytworzone technikami rzemieślniczymi, takich jak sitodruk lub techniki introligatorskie. Natomiast część Hand-thought (przemyślane ręcznie) poświęcona będzie procesowi projektowania, który opiera się na "myśleniu ręką": szkicowaniu, klejeniu czy tworzeniu papierowych prototypów.

"Mimo, że nowoczesność stara się oddzielić umysł od ciała, działalność manualną od intelektualnej,  praca ręczna jest wciąż jednym z kluczowych elementów procesu projektowania, a zbyt często jest niewidzialna lub marginalizowana" – tłumaczy Agata Szydłowska, kuratorka wystawy w Nowym Jorku.

Zbieranowski Łukasz, "Nieladaco", fot. Zeszyty Literackie
Zbieranowski Łukasz, "Nieladaco", fot. Zeszyty Literackie

Do udziału w prezentacji zaproszono najbardziej znanych polskich projektantów, dla których praca ręczna stanowi istotną część ich procesu twórczego. Na wystawie zobaczymy prace takich artystów jak: Arizona Studio, Arobal, Edgar Bąk, Jan Bajtlik, Katarzyna Bogucka, Ola Cieślak, Cyber Kids on Real, Anna Dusza, Przemek Dąbrowski,Hipopotam Studio, Dawid Ryski, Agata Królak, Ula Palusińska, Natalia Kulka i Marta Pieczonko/Zeszyt z rysunkami, Maciej Sieńczyk, Marta Ignerska, Tomek Bersz, Moonmadness, Michał Loba, Magda Buczek i Emilia Obrzut, Marcin Markowski, Poważne Studio, Poziomka Studio - Emilia Pyza, Jacek Ambrożewski (książka "XY") , Honza Zamojski, Julia Mirny, Monika Hanulak, Tymek Jezierski, Michał Jońca, Paweł Jońca, Jakub Jezierski, Hakobo, Małgorzata Gurowska, Full Metal Jacket, Patryk Mogilnicki, Ola Niepsuj, Marcelina Jarnuszkiewicz, Karolina Kotowska, Malwina Konopacka, Sabina Samulska, Mamastudio, Nieladaco, Kwiaciarnia Grafiki, Homework, Justyna Medoń, Longstory, Falbanka, Magda Łapińska, Kwiaty i Miut, Magda Pilaczyńska, Bożka Rydlewska, Manuka Studio, Jan Estrada Osmycki, Marian Misiak oraz Fontarte.

 

"Będzie to pierwsza tak obszerna prezentacja polskiego projektowania graficznego i ilustracji w Stanach Zjednoczonych" – mówi Barbara Krzeska, kierowniczka projektu Polska Design w Instytucie Adama Mickiewicza. – "Cieszymy się, że podczas prestiżowego festiwalu jakim jest WantedDesign możemy zaprezentować amerykańskiej publiczności tak wyjątkowe spojrzenie na prace polskich grafików i ilustratorów."

Podczas WantedDesign odbędzie się także dyskusja wokół nowowydanej książki Culture.pl "VeryGraphic. Polish Designers of the 20th Century" – pierwszej tak obszernej publikacji poświęconej polskiemu projektowaniu graficznemu XX wieku.

Wystawy przygotowane w ramach programu promocji polskiego designu za granicą koordynowanego przez... Czytaj dalej about: Wiosna 2015 z polskim designem

 

Źródło: materiały prasowe, oprac. AW

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

  • 0 subscribers
  • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.

  • Email Marketingby GetResponse
Zobacz także:
Iwan Wyrypajew podczas próby w Teatrze Studio w Warszawie, 2013, fot. Adam Lach/Napo Images/Forum

Kto rzucił wyzwanie teatralnej rutynie, a kto mierzył się z legendą "Dziadów"? W Culture.pl przypominamy sylwetki zagranicznych reżyserów i ich ważnych polskich realizacji. Czytaj dalej about: Od Wyrypajewa do Wilsona - zagraniczni reżyserzy na polskich scenach

Wojciech Młynarski, "Od oddechu do oddechu"

Obszerny wybór wierszy i piosenek Wojciecha Młynarskiego "Od oddechu do oddechu" daje wyobrażenie o skali i mocy jego pióra. Większość tych tekstów znamy z perfekcyjnej interpretacji samego autora, jednak dopiero w skupionym czytaniu ujawniają swoje nieprzeciętne walory literackie. Czytaj dalej about: Wojciech Młynarski, "Od oddechu do oddechu"

Piotr Orzechowski, fot. Adam Golec

Piotr Orzechowski, pianista znany pod pseudonimem Pianohooligan, opowiada o elektrycznym fortepianie Rhodesa, z którym wystąpi na Festiwalu Prawykonań w Katowicach, o ''Dziadach'' Mickiewicza (i Orzechowskiego) i o miejscu, w którym znajduje się jazz w XXI wieku. Czytaj dalej about: Piotr Orzechowski: Muzyka nas interpretuje [WYWIAD]

Grafika promująca wydarzenie "Wystawiajmy się!", fot. IAM

Instytut Adama Mickiewicza ogłasza otwarty nabór dla projektantów do projektu "Wystawiajmy się!". Zgłoszenia można wysyłać do dnia 7 kwietnia 2017. Czytaj dalej about: "Wystawiajmy się!" 2017

"Nibyland", fot. Adam Lach/NAPO Images, dzięki uprzejmości fotografa

"Nibyland" to nieco baśniowa opowieść o życiu mieszkańców Wrześni. Ekspresyjnym czarno-białym fotografiom Adama Lacha towarzyszą poezje 12-letniej Nadii Smolarkiewicz. Czytaj dalej about: Adam Lach, "Nibyland"