Content anchor

Lutosławski wraca do Chicago

Gdzie: 
Stany Zjednoczone
220 S Michigan Ave
Chicago
Kiedy: 
25lut'16
1mar'16
Esa-Pekka Salonen; w tle: Witold Lutosławski, fot. © Konrad Ćwik / IAM

Trzecią symfonię Witolda Lutosławskiego graną przez Chicago Symphony Orchestra będzie można usłyszeć w serii koncertów w ramach programu Polska Music USA. Wydarzenie współrealizuje Instytut Adama Mickiewicza w ramach programu Polska Music.

Trzecia Symfonia Lutosławskiego powstała w 1983 r. specjalnie dla Chicago Symphony Orchestra, którą dyrygował wówczas Georg Solti. Dwa lata później utwór ten przyniósł mu przyznaną wówczas po raz pierwszy nagrodę Grawemeyera – ufundowane przez emerytowanego inżyniera i biznesmena wyróżnienie za utwór muzyczny, które swoim prestiżem i wartością dorównuje nagrodzie Nobla czy Pulitzera.

Dziś utwór ten uważany jest za prawdziwe arcydzieło muzyki klasycznej. Świadczy o tym choćby fakt, że podczas koncertów w Chicago prezentowany będzie obok uwertury "Król Stefan" Ludwika van Beethovena.

Cztery koncerty odbędą się 25, 26, 27 lutego oraz 1 marca 2016 r. To jest jedno z kilku wydarzeń Polska Music USA w pierwszym kwartale 2016. Wpisują się one w strategię programu Polska Music, który zakłada zwiększenie obecności dzieł polskich kompozytorów w repertuarze najważniejszych zespołów w Stanach Zjednoczonych i na świecie.

W ramach programu zorganizowano już m.in. w całości poświęcony polskiej muzyce współczesnej koncert w ramach prestiżowej serii Green Umbrella w Los Angeles Philharmonic. W jego programie znalazły się kompozycje Pawła Mykietyna, Pawła Szymańskiego, Krzysztofa Meyera, Krzysztofa Pendereckiego oraz Agaty Zubel.

7 marca 2016 r. odbędzie się natomiast koncert Chicago Symphony Orchestra z utworem "Labyrinth" Agaty Zubel w ramach serii MusicNOW: (sub)text poświęconej muzyce współczesnej.

Źródło: mat. własne, mat. organizatorów; oprac.: PW, 23 lutego 2016 r.

Facebook Twitter Reddit Share

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

  • 0 subscribers
  • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.

  • Email Marketingby GetResponse
Zobacz także:
Iwan Wyrypajew podczas próby w Teatrze Studio w Warszawie, 2013, fot. Adam Lach/Napo Images/Forum

Kto rzucił wyzwanie teatralnej rutynie, a kto mierzył się z legendą "Dziadów"? W Culture.pl przypominamy sylwetki zagranicznych reżyserów i ich ważnych polskich realizacji. Czytaj dalej about: Od Wyrypajewa do Wilsona - zagraniczni reżyserzy na polskich scenach

Wojciech Młynarski, "Od oddechu do oddechu"

Obszerny wybór wierszy i piosenek Wojciecha Młynarskiego "Od oddechu do oddechu" daje wyobrażenie o skali i mocy jego pióra. Większość tych tekstów znamy z perfekcyjnej interpretacji samego autora, jednak dopiero w skupionym czytaniu ujawniają swoje nieprzeciętne walory literackie. Czytaj dalej about: Wojciech Młynarski, "Od oddechu do oddechu"

Piotr Orzechowski, fot. Adam Golec

Piotr Orzechowski, pianista znany pod pseudonimem Pianohooligan, opowiada o elektrycznym fortepianie Rhodesa, z którym wystąpi na Festiwalu Prawykonań w Katowicach, o ''Dziadach'' Mickiewicza (i Orzechowskiego) i o miejscu, w którym znajduje się jazz w XXI wieku. Czytaj dalej about: Piotr Orzechowski: Muzyka nas interpretuje [WYWIAD]

Grafika promująca wydarzenie "Wystawiajmy się!", fot. IAM

Instytut Adama Mickiewicza ogłasza otwarty nabór dla projektantów do projektu "Wystawiajmy się!". Zgłoszenia można wysyłać do dnia 7 kwietnia 2017. Czytaj dalej about: "Wystawiajmy się!" 2017