Content anchor

Lutosławski w CSW

Kiedy: 
15wrz'13
17wrz'13

Spotkania, debaty, prezentacje choreograficzne i projekcje filmowe, ale przede wszystkim koncerty z wykonaniami wybranych utworów Witolda Lutosławskiego przyciągną widzów i słuchaczy do Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

"LUTOSFERY" to seria muzycznych i interdyscyplinarnych wydarzeń, które nawiązują do postaci i twórczości Witolda Lutosławskiego, światowego klasyka dwudziestowiecznej muzyki awangardowej. Repertuar stanowią przede wszystkim dzieła kompozytora, ale ułożone w pewnych kontekstach. Przez trzy wrześniowe dni wydarzenia nawiązywać będą do haseł Lutosławski – Człowiek oraz Polska w czasach Socrealizmu – oczywiście w kontekście twórczości artysty.

W niedzielę 15 września odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu "Dialogi i interwencje". Jego tematem będzie osoba Witolda Lutosławskiego jako człowieka humanisty. W inauguracji cyklu wezmą udział: spadkobiercy Witolda Lutosławskiego – Gabriela i Marcin Bogusławscy, dziennikarka i pianistka – Zofia Owińska oraz kompozytor i biograf Lutosławskiego – prof. Charles Bodman Rae.

Maria Stokłosa
Maria Stokłosa

Tego samego dnia swój finał będzie miał projekt "Kilka kroków do Lutosławskiego", podczas którego siedmiu choreografów przygotowywało swoją interpretację jednego z wybranych utworów Witolda Lutosławskiego. Pracowali oni z Marią Stokłosą w mazurskim Burdągu podczas warsztatów poświęconych badaniu związku pomiędzy muzyką i tańcem w kontekście choreografii współczesnej. Publiczności w Warszawie swoje etiudy choreograficzne, pokażą: Przemek Kamiński, Maciej Kuźmiński, Weronika Pelczyńska, Magdalena Przybysz, Michał Ratajski, Paweł Sakowicz i Ula Zerek.


W poniedziałek 17 września organizatorzy zapraszają na trzy projekcje filmowe: "Suita warszawska", "Woven Words" oraz "Jeden dzień w PRL". "Suita warszawska" (1946)  to dokumentalna impresja poetycka z muzyką Lutosławskiego w realizacji i wg scenariusza Tadeusza Makarczyńskiego. Przedstawia pejzaż zniszczonej i budzącej się do życia Warszawy.

"Woven Words" to oryginalny projekt, na który składają się koncerty orkiestrowe, seria koncertów kameralnych, seria krótkich filmów opowiadających o życiu i twórczości Lutosławskiego. Stają się one interesującym portretem kompozytora.
Film "Jeden dzień w PRL" (2005) wyreżyserowany przez Macieja Drygasa oparty jest wyłącznie na materiałach archiwalnych i przybliża rzeczywistość totalitarnego systemu z lat sześćdziesiątych. Przedstawiony jest jeden dzień (27 września 1962 roku), który sam reżyser opisał tak:

Tego dnia nie zdarzyło się w PRL nic szczególnego. Prognoza pogody przewidywała zachmurzenie umiarkowane. Ponad 1600 obywateli przyszło na świat, około 600 zmarło. Dzień jak co dzień.

Również w poniedziałek odbędzie się koncert chóru męskiego OKTAWIAN (który wykona "Dziesięć pieśni ludowych na tematy żołnierskie" Lutosławskiego) oraz drugie spotkanie z cyklu "Dialogi i interwencje". Tym razem będzie poświęcone czasom panowania doktryny socrealizmu, które sam Witold Lutosławski wspominał następująco:

Wiceminister kultury, człowiek, który umocnił politykę kulturalną w komunistycznej Polsce, stwierdził, że takiego kompozytora jak Lutosławski należałoby wrzucić pod tramwaj. Oczywiście byłem bardzo dumny z tego stwierdzenia.

We wtorek 17 września pianista Piotr Orzechowski czyli Pianohooligan wraz ze swoim zespołem High Definition Quartet zagra "Bukoliki". Nie będzie to jednak zmieniona instrumentalnie wersja znanego utworu Lutosławskiego. Muzycy wykorzystają motywy melodyczne kompozytora, które będą stanowić kanwę do ich własnych improwizacji. Oprócz tego w programie również muzyka Krzysztofa Pendereckiego – Pianohooligan wykona fragmenty utworów, pochodzące z płyty solowej "Experiment: Penderecki". Zespół High Definition Quartet zagra w składzie: Mateusz Śliwa – saksofon tenorowy, Piotr Orzechowski 'Pianohooligan' – fortepian, Alan Wykpisz – kontrabas, Patryk Dobosz – perkusja.

Organizatorami "Lutosfer" są Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Fundacja f.o.r.t.e. Wszystkie wydarzenia odbywają się w Centrum Sztuki Współczesnej:

15.09

DIALOGI i INTERWENCJE – Spotkanie "LUTOSŁAWSKI – CZŁOWIEK":  Sala Laboratorium, godz. 18.00, wstęp wolny.

KILKA KROKÓW DO LUTOSŁAWSKIEGO – prezentacje choreograficzne: Sala Laboratorium, godz. 20.00, bilety 10 zł

16.09

"Suita warszawska": Sala Kinowa, godz. 17.00, wstęp wolny
"Woven words": Sala Kinowa, godz. 17.30, wstęp wolny
Koncert Chóru Męskiego OKTAWIAN: Dziedziniec, godz. 18.30, wstęp wolny
DIALOGI i INTERWENCJE – Spotkanie "SOC-REALIZM?": Sala Kinowa, godz. 19.00, wstęp wolny
"Jeden dzień w PRL": Sala Kinowa, godz. 21.00, wstęp wolny

17.09

KONCERT Piotra Orzechowskiego “Pianohooligan“ i HIGH DEFINITION QUARTET: Sala Laboratorium, godz. 20.00, bilety 20 zł

 

Źródło: materiały prasowe. Oprac. SW, 10 września 2013

Facebook Twitter Reddit Share

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

  • 0 subscribers
  • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.

  • Email Marketingby GetResponse
Zobacz także:
SUPERHOT, fot. materiały promocyjne

Nowa technologia wiąże się z koniecznością stosowania nowych rozwiązań. Ich konsekwencje wykraczają poza kwestie techniczne – to, w jaki sposób oglądamy wirtualne światy za pomocą okularów VR, wpływa na ich estetykę i dramaturgię. Czytaj dalej about: Nowy język