Content anchor

Kacper Kowalski podbija Nowy Jork

Gdzie: 
Stany Zjednoczone
520 West 23rd Street
Nowy Jork
Kiedy: 
22kwi'15
30maj'15
Kacper Kowalski, zdjęcie z serii "Efekty uboczne", fot. dzięki uprzejmości Leica Gallery
Kacper Kowalski, zdjęcie z serii "Efekty uboczne", fot. dzięki uprzejmości Leica Gallery

22 kwietnia nowojorska The Curator Gallery otwiera wystawę polskiego fotografa i pilota: "Above & Beyond". Artysta będzie prezentował swoje prace w galerii prowadzonej przez Ann Moore, wieloletnią szefową amerykańskiego medialnego potentata Time Inc.

"Zakochałem się w jego zdjęciach w bardzo tradycyjny sposób. Od pierwszego wejrzenia" - mówi Bill Shapiro, kurator wystawy "Above&Beyond".

Shapiro, przez lata redaktor naczelny LIFE Magazine, zetknął się ze zdjęciami Kacpra Kowalskiego po raz pierwszy w Nowym Jorku w 2014 roku, podczas festiwalu Photoville na Brooklynie.

"Zdjęcia były eksponowane na wydrukach na starych kontenerach. To nie jest najlepszy nośnik, ale kompozycja 'Plaża nr 9', robiła piorunujące wrażenie. Przywodziła na myśl klasyczne już dziś fotografie Margaret Bourke-White na Coney Island, robione w latach 50., również z perspektywy lotu ptaka. Była tylko bardziej intymna, kolorowa, szczegółowa… Bardziej antropologiczna. Wtedy wiedziałem, że musimy pokazać Kacpra na wystawie indywidualnej w Nowym Jorku" – mówi Bill Shapiro.

Pół roku po tym spotkaniu, Kacper Kowalski, polski pilot i fotograf nagradzany wielokrotnie za swoje zdjęcia z powietrza, będzie otwierał wystawę w The Curator Gallery w nowojorskiej Chelsea. To miejsce dla artystów, którzy właśnie wchodzą na najwyższy poziom. Prowadzi ją Ann Moore, mecenas sztuki, wieloletnia prezes TIME Inc., amerykańskiego giganta medialnego. 

Projekt "Toxic Beauty" Kacpra Kowalskiego został nagrodzony w konkursie World Press Photo 2015. Czytaj dalej about: Kacper Kowalski laureatem World Press Photo 2015

 

Kacper Kowalski zaprezentuje na wystawie właśnie wielkoformatową "Plażę nr 9", czyli kompozycję z polskiego wybrzeża, która urzekła amerykańskiego kuratora. Na wystawie zawisną również zdjęcia z projektu "Efekty Uboczne", za który twórca był wielokrotnie nagradzany. Pojawi się także zupełnie nowa praca "Beach 1102", przygotowywana przez artystę przez ostatnie trzy lata.

"'Efekty Uboczn'e to projekt dokumentalny, w którym pokazuję relację pomiędzy człowiekiem i naturą. Jest uniwersalny, choć zdjęcia do niego powstawały w Polsce, przede wszystkim w okolicach Gdyni, gdzie mieszkam i tworzę. Natomiast 'Beach 1102' jest krokiem w zupełnie nową przestrzeń. Spędziłem kilkaset godzin w powietrzu, by powstała ta praca. I ponad trzy lata, by ją dopracować" – mówi Kacper Kowalski.

"Beach 1102 jest wyjątkowa. Nie będzie nigdzie i nigdy publikowana w formie elektronicznej, istnieje tylko jako fizyczna odbitka. Uważam, że żeby ją docenić, trzeba się z nią spotkać twarzą w twarz".

Kacper Kowalski, z zawodu architekt, od 20 lat jest pilotem paralotni. Specjalizuje się w fotografii z lotu ptaka, pokazując niedostępne na co dzień naturalne pejzaże i krajobrazy miejskie. Tak powstają odrealnione, niemal graficzne fotografie – obrazy, przedstawiające wzory, symetrie i asymetrie tworzone przez człowieka i naturę.

Ta perspektywa była wielokrotnie nagradzana w konkursach w Polsce i na świecie. Dwa dni po wernisażu dla nowojorczyków, Kacper Kowalski – jako jedyny Polak w tym roku – odbierze nagrodę World Press Photo w Amsterdamie. To jego trzecie wyróżnienie z rzędu w tym konkursie. Otrzymał je za projekt długoterminowy – "Efekty Uboczne".

Side effects from FuriaFilm on Vimeo.

Zdjęcia Kacpra Kowalskiego są wystawiane m.in. w Singapurze, Mediolanie, Londynie, Edynburgu, Paryżu, a sygnowane odbitki wchodzą w skład kolekcji prywatnych. W 2015 roku prace artysty zostaną wystawione w: Nowym Jorku, Salzburgu, Moskwie i Cortinie d'Ampezzo.

Fotograf jest laureatem nagród i wyróżnień w najważniejszych polskich i międzynarodowych konkursach fotograficznych: World Press Photo (2009, 2014, 2015), Picture of The Year International - POYi (2012 i 2014), Grand Press Photo, Nikon Photo Contest International, National Geographic, Sony World Photography Award, International Photography Awards (IPA), Best Of Photojournalism (NPPA).

W styczniu 2014 roku ukazał się pierwszy debiutancki album fotografa: "Efekty uboczne". Otrzymał za niego prestiżowe wyróżnienia. Książka znalazła się m.in. w tegorocznym finale Picture of the Year w kategorii "Best Photography Book Award".

Partnerem Kacpra Kowalskiego jest Miasto Gdynia, a wystawę wspierają: Culture.pl oraz Konsulat RP w Nowym Jorku.

Źródło: materiały prasowe, oprac. AW

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

  • 0 subscribers
  • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.

  • Email Marketingby GetResponse
Zobacz także:
Iwan Wyrypajew podczas próby w Teatrze Studio w Warszawie, 2013, fot. Adam Lach/Napo Images/Forum

Kto rzucił wyzwanie teatralnej rutynie, a kto mierzył się z legendą "Dziadów"? W Culture.pl przypominamy sylwetki zagranicznych reżyserów i ich ważnych polskich realizacji. Czytaj dalej about: Od Wyrypajewa do Wilsona - zagraniczni reżyserzy na polskich scenach

Wojciech Młynarski, "Od oddechu do oddechu"

Obszerny wybór wierszy i piosenek Wojciecha Młynarskiego "Od oddechu do oddechu" daje wyobrażenie o skali i mocy jego pióra. Większość tych tekstów znamy z perfekcyjnej interpretacji samego autora, jednak dopiero w skupionym czytaniu ujawniają swoje nieprzeciętne walory literackie. Czytaj dalej about: Wojciech Młynarski, "Od oddechu do oddechu"

Piotr Orzechowski, fot. Adam Golec

Piotr Orzechowski, pianista znany pod pseudonimem Pianohooligan, opowiada o elektrycznym fortepianie Rhodesa, z którym wystąpi na Festiwalu Prawykonań w Katowicach, o ''Dziadach'' Mickiewicza (i Orzechowskiego) i o miejscu, w którym znajduje się jazz w XXI wieku. Czytaj dalej about: Piotr Orzechowski: Muzyka nas interpretuje [WYWIAD]

Grafika promująca wydarzenie "Wystawiajmy się!", fot. IAM

Instytut Adama Mickiewicza ogłasza otwarty nabór dla projektantów do projektu "Wystawiajmy się!". Zgłoszenia można wysyłać do dnia 7 kwietnia 2017. Czytaj dalej about: "Wystawiajmy się!" 2017

"Nibyland", fot. Adam Lach/NAPO Images, dzięki uprzejmości fotografa

"Nibyland" to nieco baśniowa opowieść o życiu mieszkańców Wrześni. Ekspresyjnym czarno-białym fotografiom Adama Lacha towarzyszą poezje 12-letniej Nadii Smolarkiewicz. Czytaj dalej about: Adam Lach, "Nibyland"