Content anchor

Brytyjska premiera filmu o Andrzeju Czajkowskim

Gdzie: 
Wielka Brytania
341-351 Finchley Road
London
Kiedy: 
11lip'16
Andrzej Czajkowski, 1970, fot. Clive Barda / ArenaPAL / Forum

''Rebel of the Keys'' to dokumentalna opowieść o Andrzeju Czajkowskim, błyskotliwym kompozytorze i genialnym pianiście. Koproducentem filmu jest Culture.pl

W nakręconym przez Marka Charlesa filmie poznajemy enfant-terrible swojej epoki, Andrzeja Czajkowskiego. To także opowieść o tym, jak 30 lat po śmierci autora doszło do światowej premiery jego opery "Kupiec wenecki". Narratorką filmu jest Anastasia Belina Johnson, pisarka, reżyserka operowa, ale przede wszystkim muzykolożka, którą zafascynowało życie i dzieło Andrzeja Czajkowskiego. 

''Rebel of the Keys'' przeplatają się trzy perspektywy: biograficzno-wspomnieniowa, muzyczna oraz współczesna, opowiadająca o ponownym odnajdowaniu dzieł kompozytora, którego twórczość została na chwilę zapomniana. Anastasia Belina Johnson śledzi nie tylko losy operowej produkcji, przede wszystkim podąża za ludźmi bliskimi Czajkowskiemu.

Czajkowski urodził się w 1935 roku w Warszawie jako Robert Andrzej Krauthammer w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Podczas wojny jego rodzina została przeniesiona do getta, skąd uciekł razem ze swoją babcią. Wtedy otrzymał fałszywe dokumenty na swoje późniejsze nazwisko. W 1955 roku uzyskał VIII nagrodę oraz nagrodę specjalną (pianino Calisia) dla najmłodszego polskiego laureata 5. Konkursu Chopinowskiego. Po tym sukcesie wyjechał do Brukseli na studia pianistyczne pod kierunkiem Stefana Askenasego. Efektem tej współpracy był jego udział w 1956 w Konkursie Pianistycznym im. Królowej Elżbiety w Brukseli, podczas którego zdobył III nagrodę. W kompozytorskim dorobku Andrzeja Czajkowskiego przeważają utwory fortepianowe, jednak znajdziemy tam także pieśni, kompozycje na skład kameralny i jedną operę.

Pokaz filmu odbędzie się w JW3, londyńskim centrum kultury żydowskiej. Po projekcji Mark Charles i Anastasia Belina Johnson odpowiedzą na pytania publiczności.

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

  • 0 subscribers
  • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.

  • Email Marketingby GetResponse
Zobacz także:
"Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham", fot. materiały promocyjne

Przegląd polskich dokumentów na stronie internetowej VoD.pl oraz premiera nowego utworu symfonicznego Jana A. P. Kaczmarczyka to tylko niektóre spośród wydarzeń kulturalnych, o których warto wiedzieć. Czytaj dalej about: Przegląd tygodnia od 20 do 26 lutego

Flisacy, 1928, fot. Forum

Od pierwszego wolnego flisu na Wiśle mija właśnie 550 lat. W 1467 r. rozpoczął się złoty czas żeglugi rzecznej, a wolny handel zapewnił Polsce i Europie dobrobyt na kolejne trzy stulecia. Przenieśmy się zatem do czasów, gdy najważniejszą - w mniemaniu niektórych - rzeką świata była Wisła. Czytaj dalej about: Dzień flisaka

Zbigniew Herbert w swoim mieszkanie, Warszawa, 1974, fot. Bohdan Majewski / Forum

Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta to pierwsze tego typu wyróżnienie o światowym zasięgu wręczane w Polsce. Otrzymali ją: William Stanley Merwin, USA (2013), Charles Simic, USA (2014), Ryszard Krynicki, Polska (2015) i Lars Gustafsson, Szwecja (2016). Piątego laureata poznamy 6 marca 2017. Czytaj dalej about: Pięć lat Nagrody Herberta

Kraków, odpoczynek nad Wisłą, fot. Jakub Ochnio/Agencja Gazeta

Niegdyś rzeka umożliwiała sprawną komunikację i integrowała, w jej pobliżu zakładano osady. Najdłuższa polska rzeka była szlakiem łączącym nadwiślańskie grody. A jak jest dzisiaj? Zastanówmy się nad tym w Roku Rzeki Wisły. Czytaj dalej about: Wisła: łączy czy dzieli?