Content anchor

Pink Freud

Pink Freud, materiały prasowe
Pink Freud, materiały prasowe

Często wpadają w szufladę z muzyką jazzową, ale dla Pink Freud równie ważne jest mocne, rockowe granie, a istotną inspiracją pozostaje transowa muzyka elektroniczna, jak drum’n’bass i jungle. Zespół Wojciecha Mazolewskiego delikatne i liryczne utwory z wdziękiem przeplata ze zdecydowanie czadowymi.

Zespół Pink Freud powstał w 1998 roku z zamiarem eksplorowania "nowych i tradycyjnych pól improwizacji". Od początku liderem jest basista z Trójmiasta Wojciech Mazolewski, urodzony w 1976 roku w Gdańsku młodszy brat wybitnego klarnecisty Jerzego Mazzolla kojarzonego przede wszystkim ze sceną yassową i bydgoskim klubem Mózg. Przez Pink Freud przewinęły się czołowe postaci polskiej sceny jazzowej, ale nie tylko – m.in. pianista Marcin Masecki, trębacz Tomasz Ziętek, perkusiści Kuba Staruszkiewicz oraz Jerzy Rogiewicz czy saksofonista Tomasz Duda.

Mazolewski, chłopak o rockowym wyglądzie i o punkowej historii, w 2008 roku "Gazecie Wyborczej" opowiadał:

"Pierwsze fale muzyki pamiętam z dzieciństwa. To był rockowy zespół Uriah Heep. Potem, już na poważnie, zostałem fanem grupy TSA. A jak sam zacząłem grać? Na strychu znalazłem gitarę mamy. Trochę liznąłem od starszego brata, a trochę chodząc na naukę gry do kościoła".

Chyba najcelniej też podsumował wtedy dziesięcioletnią już przygodę własnego zespołu:

"To tak jakby Coltrane i Don Cherry założyli wspólny zespół punkrockowy. Czujemy większy związek z żarliwością muzyki lat 60. niż z tym zimnym chłodem, jaki wieje z muzyki Nilsa Pettera Molvaera (...) Chcemy grać z żarliwością muzyki Johna Coltrane’a, wyobraźnią Erica Dolphy’ego oraz energią Red Hot Chilli Peppers i Led Zeppelin razem wziętych". - Cała rozmowa dostępna TUTAJ.

Mniej więcej w tym czasie krytyk muzyczny Piotr Iwicki dodawał:

"Jest tu też coś z ’szamanizmu’ Art Ensemble of Chicago - plemienna wręcz wspólnota muzykowania. Na szczęście nie uświadczymy tu muzycznej kalki, zaś energia i szczerość zniewalają".

W pierwszych latach Pink Freud blisko było do połączenia jazzowej widowiskowości, punkowej energii i humoru – typowa mikstura dla sceny yassowej. Te kpiny i luz najlepiej widać na pastiszowej płycie "Sorry Music Polska". Równolegle komponowali muzykę do spektakli teatralnych. Na płycie "Monster of Jazz" z 2010 roku zespół umiał pomieścić jazz, improwizację, elektronikę, ale też muzykę współczesną czy coś, co mogłoby być pełną skupienia muzyką filmową. Tak jak na "Horse & Power" sporo było zabaw z formami, z budowaniem (i częstym zmienianiem) nastroju. Z kolei najwięcej dzikiej improwizacji można znaleźć na koncertowym albumie "Alchemia" nagranym na Krakowskiej Jesieni Jazzowej.

 

 

W styczniu 2015 roku po kilku latach prób i koncertów (np. na festiwalach Open’er i RMBA Weekender w Warszawie) Pink Freud zarejestrowało w katowickim Jazz Clubie Hipnoza program złożony z własnych wersji utworów duetu Autechre. Płyta "Pink Freud Plays Autechre" ukazała się pod koniec roku. Angielska grupa, fundamentalna dla nurtu intelligent dance music lat 90., od dawna była ważną inspiracją Mazolewskiego i kolegów. Przerobienie elektronicznych utworów na partytury dla kwartetu z trąbką, saksofonem barytonowym, gitarą i perkusją byłą – jak twierdzą muzycy – wyzwaniem i pięknym przeżyciem. Nuty spisali ze słuchu, z płyt.

Pink Freud koncertowało w Europie, Ameryce, Azji i Afryce. Mazolewski dodawał w wywiadzie z "Wyborczą" w 2014 roku:

"Byliśmy pierwszym zespołem z undergroundu, który zagrał w Polsce trasę w filharmoniach. I pierwszym jazzowym, który zagrał na największych festiwalach w Polsce: od Przystanku Woodstock, przez Open’er, po Off". - Cała rozmowa dostępna TUTAJ.

W 2016 roku ukazał się album grupy "Jazzombie". Na dziesięcioosobowy zespół złożyły się w całości składy Pink Freud i Lao Che. Do muzyki stworzonej podczas wspólnych improwizowanych sesji wokalista Hubert "Spięty" Dobaczewski wybrał przedwojenne polskie wiersze o miłości – sam dołożył tylko jeden tekst.

 

 

Od kilku lat Pink Freud występuje w składzie: Wojtek Mazolewski – gitara basowa, Adam Milwiw-Baron – trąbka i elektronika, Karol Gola – saksofon barytonowy oraz Rafał Klimczuk – perkusja. Najważniejszym projektem pozapinkfreudowym Mazolewskiego dawniej była supergrupa Bassisters Orchestra, a teraz Wojtek Mazolewski Quintet, który od 2011 roku wydał cztery płyty.

Dyskografia:

  • 2001 – Zawijasy
  • 2003 – Sorry Music Polska
  • 2005 – Jazz fajny jest remix & live
  • 2007 – Punk Freud
  • 2010 – Monster Of Jazz
  • 2012 – Horse & Power
  • 2015 – Pink Freud Plays Autechre
  • Płyty koncertowe:
  • 2002 – Live in Jazzgot
  • 2008 – Alchemia
 
Obrazek użytkownika Jacek Świąder
Jacek Świąder
2016/07/20
Facebook Twitter Reddit Share
Pink Freud
Podobni twórcy