Content anchor

Janusz Rudnicki

Janusz Rudnicki, fot. Elżbieta Lempp
Janusz Rudnicki, fot. Elżbieta Lempp

Pisarz. Urodził się w 1956 roku w Kędzierzynie-Koźlu na Śląsku, emigrant polityczny, od 1983 roku mieszkał w Hamburgu, gdzie studiował slawistykę i germanistykę, tam również przełożono fragmenty jego dzieł na niemiecki.

Zatrudniony w hamburskim wydawnictwie utrzymywał stały związek z krajem, głównie z kręgiem warszawskiej "Twórczości", w której systematycznie publikował swoje "Listy z Hamburga". W 2015 roku wrócił do Polski. 

Jakie jest pisarstwo Rudnickiego? Prowokacyjne, bezwstydne, groteskowe. Rudnicki opisuje najbliższy krąg rzeczywistości, metodycznie krok po kroku, odrzucając na bok obyczajowe i estetyczne konwencje. Jego bohater jest z pozoru prostacki, sentymentalny i niezbyt wyrafinowany. Ale ta przeciętność nie wyklucza niezwykłości. Jako Polak mieszkający w Niemczech, i jako prowincjusz osiadły w metropolii, a przede wszystkim jako pisarz zakorzeniony w żywiole codzienności, Rudnicki ucieleśniał typ bohatera osobnego, który mówi i myśli o rzeczach przyziemnych w sposób nadzwyczajny. Język jest tutaj doświadczeniem pierwotnym. Język konstruuje bohatera i autora. Język potoczny, lekko stylizowany na sarmacką frazę lub lekko nadpsuty niemczyzną, wrażliwy na melodię mowy, dosadny, konkretny.

Źródło: www.polska2000.pl, Copyright: Stowarzyszenie Willa Decjusza, 2001

Nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2008 za tom "Chodźcie, idziemy". Finalista Nike 2010, półfinalista Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2010, nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2010 i Nagrody im. Reymonta 2010 za "Śmierć czeskiego psa". Na książkę tę składają się szkice o inteligentach, emigrantach, Andersenie i psach. Którego z bohaterów pojawiających się na jej kartach byśmy nie wybrali - gastarbeitera, nauczyciela czy więźnia - we wszystkich odnajdujemy podobne cechy, samotność i mizantropię, być może odzwierciedlające los archetypicznego Polaka. Do podobnych tematów powrócił Rudnicki kolejnym zbiorem krótkich form - "Trzy razy tak!" (2013). W "Życioryście" (2015) autor podejmuje się z kolei stworzenia szkiców biograficznych ważnych postaci życia publicznego, m.in. Angeli Merkel, Danuty Wałęsy, ale też Ryszarda Wagnera czy braci Grimm. 

 

Twórczość:


Tłumaczenia:

  • czeski: "Smrt ceskeho psa" ["Śmierć czeskiego psa"], Vera Vytrisalova, Jan Faber, Ostrava: Protimluv, 2008. "Mein Kampf a moje jiné boje" ["Mój Wehrmacht"], Dauphin, Praha-Podlesí 2012. "Pojďte, jdeme" ["Chodźcie, idziemy"] Dauphin, Praha-Podlesí 2012.
  • niemiecki: "Meine Abenteuer mit Menschen oder wie ich als Statist und Rezensent tätig war" ["Moje przygody z ludźmi, czyli jak statystowałem i recenzowałem"], Göttingen: Steidl Verlag, 1995. "Ich, der Friseur und die anderen" ["Ja, łebski fryzjer i inni"], Hannover: Postskriptum Verlag, 1996. "Rückkehr" ["Powrót"] w: "Landschaften und Luftinseln". München: dtv 2000. "Die verrückten Reisen eines Grenzgängers". Herne: Tibor Schäfer Verlag 2000. "Karfoffelqual" ["Męka kartoflana"], Muenster [Am Erker], 2004.

 

Obrazek użytkownika Culture.pl
Culture.pl
2005/01/12
Facebook Twitter Reddit Share

Janusz Rudnicki

Dzieła

Janusz Rudnicki "Trzy razy tak!"

Żaden z polskich pisarzy nie potrafi tak pięknie i komicznie szydzić jak Rudnicki. Najcelniejsze ciosy zadaje jak zwykle współrodakom i samemu sobie. Czytaj dalej about: Janusz Rudnicki "Trzy razy tak!"

Janusz Rudnicki, "Męka kartoflana"

"Męka kartoflana" Janusza Rudnickiego to tom najlepszych opowiadań autora z lat 80. i 90. Czytaj dalej about: Janusz Rudnicki, "Męka kartoflana"

Janusz Rudnicki, "Śmierć czeskiego psa"

"Śmierć czeskiego psa", najnowsza książka Janusza Rudnickiego, to zbiór opowiadań, w których sowizdrzalski duch i groteska łączą się z nostalgią i przeczuciem śmierci. Czytaj dalej about: Janusz Rudnicki, "Śmierć czeskiego psa"

Janusz Rudnicki, "Chodźcie, idziemy"

Chodźcie idziemy, nowa powieść Janusza Rudnickiego, to książka zabawna i przerażająca zarazem. O sprawach poważnych i dla Polaków trudnych mówi się w niej bez namaszczenia - autor stawia na groteskę, czarny humor i kpinę. Czytaj dalej about: Janusz Rudnicki, "Chodźcie, idziemy"

Janusz Rudnicki

Artykuły

W Światowym Dniu Książki 23 kwietnia 2015 serwis lubimyczytać.pl wydaje darmowego e-booka – zbiór 48 wywiadów z autorami, które przeprowadziło 325 użytkowników serwisu. Czytaj dalej about: Książka napisana przez kilkuset czytelników

Janusz Rudnicki, "List z Hamburga (42). Myśliwski forever". Z miesięcznika "Twórczość", styczeń 2007. Czytaj dalej about: Janusz Rudnicki, "List z Hamburga (42). Myśliwski forever"

Brak podobnych artystów.