Content anchor

Muzeum Romantyzmu

Gdzie: 

Krasińskiego 9
Opinogóra, Polska

Brak przypisanych miejsc.

Otwarte: z wyjątkiem poniedziałków i dni poświątecznych; codziennie 10-18 (V-IX); 8-16 (X-IV).

Siedzibą muzeum jest neogotycki zameczek z lat 40. XIX wieku, będący niegdyś własnością rodziny Krasińskich - zbudowany na zamówienie ojca Zygmunta Krasińskiego. Powstało w 1961 roku z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej; w latach 60. i 70. przejęło dawną oficynę dworską wzniesioną w stylu neogotyckim w 1. poł XIX w., "Dom ogrodnika" z 2. poł. XIX w. i "Dom z podcieniami" - budynki te wraz z zameczkiem, położone na terenie 22ha parku ukształtowanego w stylu krajobrazowym na przełomie XVIII i XIX w., tworzą zespół romantyczny Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Muzeum gromadzi pamiątki związane z historią rodziny Krasińskich, głównie Zygmunta Krasińskiego (1812-1859), dramatopisarza, poety, najwybitniejszego przedstawiciela romantycznej tragedii polskiej, autora m.in. "Nie-boskiej komedii" (1835), demaskującej romantyczne mity miłości, sławy i idyllicznego szczęścia.

W muzeum znajdują się także pamiątki napoleońskie z racji udziału ojca Zygmunta, gen. Wincentego Krasińskiego w kampanii napoleońskiej (m.in. malarstwo batalistyczne, posąg Napoleona, kopia listu Napoleona do Wincentego Krasińskiego), drobiazgi i przedmioty codziennego użytku z epoki romantyzmu (osobiste przedmioty poety), a także stylowe wnętrza romantyczne (w jednym z salonów odtworzono XIX-wieczne wnętrze domu Krasińskich, znajduje się w nim komplet mebli w stylu Księstwa Warszawskiego, rozmaite bibeloty z epoki, gobelin z herbem ślepowron, a także portret Franciszki Krasińskiej).

Najciekawsze eksponaty to: teczka Napoleona zabrana przez Kozaków podczas przeprawy przez Berezynę, portret Zygmunta Krasińskiego malowany przez jego żonę Elizę z Branickich Krasińską, drzewo genealogiczne rodu Krasińskich - miedzioryt odbity na jedwabiu z 1772 r., siedem portretów Krasińskich, marmurowe popiersie gen. Wincentego Krasińskiego - dzieło F. Bosio z 1808 r. oraz dwie empirowe biblioteczki z księgozbiorem francuskim z XVII i XVIII wieku złożonym z dzieł literackich, historycznych i filozoficznych. W księgozbiorze muzeum znajdują się także wczesne wydania utworów Krasińskiego, a także korespondencja, zbiory grafik i map.

Na terenie parku zwiedzać można kościół z kryptą grobową, w której pochowany jest Zygmunt Krasiński, jego rodzice i dzieci. W kościele znajduje się także nagrobek Marii Krasińskiej, matki poety, przedstawiający kobietę błogosławiącą syna, oraz płaskorzeźby synów poety. W parku znajduje się również odsłonięty w 1989 pomnik Krasińskiego, wyobrażający poetę siedzącego w fotelu.

Muzeum prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjną i popularyzatorską, organizuje sesje naukowe, lekcje muzealne, konkursy literackie i muzyczne, wydaje ulotki i przewodniki.

Ekspozycje stałe: Zameczek neogotycki - stylowe wnętrza z okresu romantyzmu, pamiątki po rodzinie Krasińskich i pamiątki z kampanii napoleońskiej; budynek dawnej oficyny dworskiej – "Galeria portretów rodziny Krasińskich".


Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
ul. Krasińskiego 9
06-406 Opinogóra
Tel: (+48 23) 671 70 25
WWW: www.muzeumromantyzmu.pl
Email: mr@muzeumromantyzmu.pl

Bieżące wydarzenia

Facebook Twitter Reddit Share

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

  • 0 subscribers
  • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.

  • Email Marketingby GetResponse
Zobacz także:
Zbigniew Herbert z żoną Katarzyną , Dom pracy tworczej ZLP, 1972, fot. Erazm Ciołek / Forum

Pomniki polskiego poety Zbigniewa Herberta i niemieckiej filozofki Hannah Arendt odsłonięto 21 października 2016 roku na placu Szechenyiego w XV dzielnicy Budapesztu z okazji 60. rocznicy rewolucji węgierskiej 1956 r. Czytaj dalej about: Pomnik Herberta w Budapeszcie

Kadr z gry "Wiedźmin 3: Dziki Gon", fot. materiały prasowe producenta

Włada ponad 20 językami, przemierzył świat od Brazylii po Japonię i nie zwalnia tempa. Przez 30 lat mogliśmy obserwować rozmaite wcielenia Białego Wilka. Czy znasz je wszystkie? Czytaj dalej about: Wiedźmin: droga z Rivii do Hollywood

Liverpool

Albert Dock, Liverpool Waterfront
Liverpool, Wielka Brytania

Czytaj dalej about: Tate Liverpool
Scena z filmu "Plac zabaw" w reżyserii Bartosza M. Kowalskiego, 2016, fot. NEXT FILM

Historyczy fresk i psychologiczny kryminał, czarna komedia, poruszający dokument i kontrowersyjne dramaty – oto najciekawsze polskie filmy jesieni według Culture.pl. Czytaj dalej about: Najciekawsze polskie filmy jesieni 2016

Krzysztof Penderecki w Dębicy, 1969, fot. Wojciech Plewiński / Forum

Najsłynniejszy polski kompozytor współczesny pracuje nad utworem, poświęconym rewolucji węgierskiej 1956 roku, który będzie zatytułowany "Hungaria 56. Requiem". Czytaj dalej about: Penderecki o rewolucji węgierskiej 1956

Marian Sawa przy organach w Leżajsku, fot. ze zbiorów Towarzystwa im. Mariana Sawy

Tworzący niemal 50 lat kompozytor swą karierę rozpoczynał jako piewca awangardy, czerpał również inspiracje z twórczości opartej na folklorze. Czytaj dalej about: Droga i inspiracje Mariana Sawy w Wiedniu