Kielecki Teatr Tańca istnieje jako jeden z trzech instytucjonalnych teatrów tańca w Polsce. Założony i prowadzony przez Elżbietę Szlufik-Pańtak i Grzegorza Pańtaka.
Teatr zadebiutował spektaklem "Uczucia", którego premiera odbyła się w grudniu 1995 na deskach Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Choreografie do trzyczęściowego przedstawienia stworzyła Elżbieta Szlufik-Pańtak oraz Piotr Galiński.
Początkowo Kielecki Teatr Tańca był zespołem prywatnym następnie od 1998 działał jako stowarzyszenie, by od dnia 11 marca 2004 Uchwałą Rady Miasta Kielce stać się samorządową instytucją kultury finansowaną z budżetu Miasta Kielce.
Dyrekcja Kieleckiego Teatru Tańca stworzyła zespół artystyczny specjalizujący się w repertuarze opartym na stylach tańca jazzowego. Wśród zrealizowanych przedstawień są kameralne formy choreograficzne oraz duże formy z udziałem orkiestry symfonicznej oraz chóru, m.in. prawykonania z Filharmonią Świętokrzyską: "Pasja muzyka Paweł Łukowiec" (2006), "Zdarzyło się w Jeruzalem" z muzyką Krzesimira Dębskiego, scenografią Borysa Kudlički (2008). Choreografowie gościnni, którzy realizowali spektakle w KTT: Katarzyna Skawińska, Ira Nadia Kodiche, Zofia Rudnicka Beate Vollack, Piotr Galiński, Thierry Verger, Witold Jurewicz, Andrzej Morawiec, Alain Bernard, Jacek Tyski, Sławomir Woźniak. Teatr współpracował z reżyserami: Jerzy Bielunas, Leszek Kumański, Krzysztof Jasiński, Jarosław Minkowicz.
Najważniejsze osiągnięcia artystyczne:
- widowisko taneczno-muzycznege "Chopin4" z okazji Roku Chopinowskiego (2010);
- udział w produkcji opery "Turandot" w reżyserii Michała Znanieckiego (Opera Wrocławska 2010),
- udział w koncercie oraz filmie muzyczno-baletowym "Siedem Bram Jerozolimy" z okazji 75. urodzin Krzysztofa Pendereckiego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (2008 dla TVP),
- realizacja oprawy artystycznej koncertów: Czesława Niemena (1996), Justyny Steczkowskiej (2004),
- w sezonie artystycznym 1998-99 spektakl "Być Albo Brać".
Nagrody:
- Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne dokonania na rzecz dziedzictwa wielkiego kompozytora, którego dzieło stanowi Fundament Polskiej Kultury (nagroda za realizację widowiska taneczno-muzycznego "Chopin4");
- Nagroda Miasta Kielce 2011 za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury;
- nominacja filmu zrealizowanego na podstawie widowiska taneczno-muzycznego "Siedem Bram Jerozolimy" do nagrody telewizyjnej w USA: 2009 INTERNATIONAL EMMY® AWARD w kategorii: ARTS PROGRAMMING;
- Nagroda Miasta Kielce 2010 za wkład w promocję i rozwój Kielc;
- Nagroda Marszałka Województwa Świętokrzyskiego "W Labiryntach Sztuki" w kategorii Świętokrzyska Instytucja Kultury Roku 2006;
- trzecie miejsce w Konkursie Choreograficznym w Duncan Centre w Pradze przez Grzegorza Pańtaka trzeciej nagrody na, Czechy (2005);
- pierwsza nagroda za spektakl "Prophetie" na Trzecim Międzynarodowym FestiwaluTeatrów Tańca Jazzowego w Pardubicach, Czechy ( 2006);
- trzecia nagroda Grzegorza Pańtaka w Konkursie Choreograficznym w DuncanCentre w Pradze, Czechy ( 2005).
Źródło: www.ktt.pl
Kielecki Teatr Tańca
Plac Moniuszki 2B
25-334 Kielce
tel./fax 41 361 27 46, tel. 41 341 51 77
e-mail: ktt@ktt.pl