Content anchor

Krzysztof Knittel, "Pory roku"


Krzysztof Knittel, "Pory roku"
Krzysztof Knittel, "Pory roku"

Niniejszy czteropłytowy album zawiera nagrania wybitnego polskiego kompozytora, performera i eksperymentatora w dziedzinie muzyki elektroakustycznej i komputerowej, autora licznych instalacji dźwiękowych i muzyki improwizowanej – Krzysztofa Knittla.

To publikacja, która pod każdym względem wymyka się tradycyjnej klasyfikacji i wszelkim próbom opisu. Jest jedyną w swoim rodzaju rejestracją dźwięków przyrody, otaczającego nas świata i zarazem świata artysty.

Zebrane pod jednym tytułem "Pory roku" nagrania pochodzącą z różnych miejsc: "Lato" – z Cimochowizny, małej wioski nad jeziorem Wigry, "Jesień" – z Warszawy, "Zima" – z Krynicy Górskiej i z doliny Tux w Austrii, a "Wiosna" – z wyspy Rodos. Jak czytamy w komentarzu kompozytora dołączonym do publikacji:

"ten nietypowy zestaw płyt można potraktować jako kompozycję dźwiękową, ale też jako rodzaj muzykoterapii czy kołysanki (nie tylko dla dzieci). (…) Prezentacji nagrań mogą towarzyszyć foldery ze zdjęciami miejsc, gdzie zostały one dokonane".

Każdy z utworów to jeden obraz muzyczny – wydarzenie z życia kompozytora, zilustrowane fotografiami i opisane w sposób niezwykle osobisty w książeczce dołączonej do płyty, jak kartka z pamiętnika. Ostatni wpis brzmi następująco:

"a na końcu znowu wylądowałem na plaży przy kamykach poruszanych powracającą falą i zrobiłem nagranie z odległości 2 metrów – wszystko to trwało tak długo, aż przypiekłem sobie plecy 'na raka' i przez pół nocy nie mogłem zasnąć pomimo smarowania specjalnym płynem z aloesu przez sąsiadkę z hotelu, Polkę z Mławy, ale to już inna historia…"

Premiera dzieła Krzysztofa Knittla miała miejsce 6 maja 2008 roku podczas festiwalu Elektronischer Frühling w Alte Schiede w Wiedniu.

  • Krzysztof Knittel. "Pory roku". Krzysztof Knittel – "Pory roku": "Lato", "Jesień", "Zima", "Wiosna". Sonosfera 2008, DDD 73'48" + 66'02" + 72'48" + 64'03" (4CD).

Autor: Anna Iwanicka-Nijakowska, sierpień 2008 r.

Culture.pl

Tagi: krzysztof knittelPory rokumuzyka eksperymentalna

Facebook Twitter Reddit Share

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

  • 0 subscribers
  • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.

  • Email Marketingby GetResponse

Zobacz także: