Content anchor

Czesława Frejlich, Dominik Lisik, "Zaprojektowane. Polski dizajn 2000–2013"


Czesława Frejlich, Dominik Lisik, "Zaprojektowane. Polski dizajn 2000-2013", 2014, wyd. 2+3D, fot. materiały prasowe
Czesława Frejlich, Dominik Lisik, "Zaprojektowane. Polski dizajn 2000-2013", 2014, wyd. 2+3D, fot. materiały prasowe

"Zaprojektowane. Polski dizajn 2000–2013" to pierwsze tak obszerne kompendium wiedzy o współczesnym polskim wzornictwie prezentujące niemal 120 produktów autorstwa 90 dizajnerów oraz obszerne wywiady z najważniejszymi z nich, m.in. z Tomkiem Rygalikiem, Oskarem Ziętą, Bartoszem Piotrowskim, Renatą Kalarus i Michałem Łojewskim. Partnerem publikacji jest Culture.pl.

Publikacja dokumentuje zmiany, jakie na przestrzeni ostatnich lat zaszły w polskim wzornictwie. Jest podsumowaniem i zamknięciem okresu, gdy dizajn z dziedziny postrzeganej jako sztuka trafił do powszechnej świadomości Polaków, stał się też rozpoznawalną marką za granicą. Książka pokazuje, że niewątpliwy sukces polskiego meblarstwa nie jest jedynym osiągnięciem naszego wzornictwa. Projektujemy urządzenia specjalistyczne i AGD, zabawki i lampy, ubrania, a konstruowane według koncepcji polskich dizajnerów pociągi jeżdżą po Europie.

"Na taką publikację było zapotrzebowanie. W ostatnich latach rozwój wzornictwa przemysłowego w Polsce znacząco przyspieszył. Zmieniła się nie tylko świadomość producentów i ludzi od promocji, ale także sami konsumenci zaczęli doceniać polskie wzory. Animatorzy kultury i kuratorzy skierowali swoją uwagę właśnie w stronę sztuk użytkowych. Co roku w kraju odbywa się w Polsce kilka znaczących festiwali dizajnu, w tym jeden o europejskim wymiarze, powstały też nowe lajfstajlowe pisma o dizajnie. Album jest następnym etapem tego procesu" - pisze Dominik Lisik. 

Marek Mielnicki, "CIRCUS", zestaw porcelany, dishes, 2012, fot. Przemek Szuba / www.przemekszuba.pl
Marek Mielnicki, "CIRCUS", zestaw porcelany, 2012, fot. Przemek Szuba / www.przemekszuba.pl

Dizajn w Polsce ma swoje indywidualności i rozpoznawalne, sztandarowe projekty. Jest na tyle złożony i różnorodny, że zdobycie wiedzy o nim wymaga dobrego przewodnika. Album "Zaprojektowane. Polski dizajn 2000–2013" nie pomija żadnego z istotnych zjawisk w rodzimym wzornictwie, pokazuje ważnych projektantów i najlepsze produkty. Autorzy, redaktor naczelna i współpracownik Ogólnopolskiego Kwartalnika Projektowego 2+3D, na karty swojej książki przenieśli dziennikarski krytycyzm i dociekliwość. Z zamieszczonych w albumie wywiadów z designerami dowiemy się, co ich zdaniem odróżnia dobry projekt od słabego, co jeszcze w polskim wzornictwie nie funkcjonuje sprawnie i dlaczego tak się dzieje, a także czego możemy się spodziewać w przyszłości. Najlepsi specjaliści w swojej dziedzinie opowiadają, jak projektować fotel, pociąg, łódź, jak stworzyć markę modową. Dizajnerzy zdradzają też jakie wartości, tradycje i metody mają udział w ich pracy koncepcyjnej.

"Zaprojektowane. Polski dizajn 2000–2013" to uzupełniona o nowe treści, polskojęzyczna wersja publikacji Czesławy Frejlich i Dominika Lisika "Polish Design: Uncut", opracowanej w 2013 roku przez 2+3D dla Instytutu Adama Mickiewicza / Culture.pl.

Spotkanie przedpremierowe odbędzie się 25 czerwca, godz. 18:00, w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Gośćmi spotkania będą: Agnieszka Fujak, Jadwiga Husarska-Sobina, Katarzyna Jakubowska i Tomasz Orzechowski, Renata Kalarus, Paulina Kordos, Paweł Mikosz, Bartosz Mucha, Andrzej Śmiałek oraz Łukasz Tabakowski.

Premiera albumu odbędzie się 26 czerwca, godz. 18:00, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Gośćmi spotkania promującego książkę będą: Paweł Jasiewicz, Jan Kochański, Krystian Kowalski, Wojciech Małolepszy, Jeremi Nagrabecki, Grzegorz Niwiński, Bartosz Piotrowski, Jerzy Porębski, Tomek Rygalik oraz Michał Stefanowski. Przez pryzmat prezentowanych projektów dizajnerzy opiszą kondycję polskiego wzornictwa i nakreślą kierunki jego rozwoju.

Partnerem przygotowania publikacji jest Instytut Adama Mickiewicza / Culture.pl.

 
"Zaprojektowane. Polski dizajn 2000–2013"
Wydawca: 2+3D, Kraków 2014
Autorzy: Czesława Frejlich i Dominik Lisik
Projekt graficzny i skład: Kuba Sowiński, Wojciech Kubiena (Biuro Szeryfy)
Fotografie: Przemek Szuba
ISBN 978-83-935975-3-6
 
Źródło: materiały organizatorów, oprac. AS, 20.06.2014
Agnieszka Sural

Tagi: polish design uncutwzornictwo XXI wiekuczesława frejlichoskar ziętatomek rygalikwydawnictwa cultureksiążki

Facebook Twitter Reddit Share

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

  • 0 subscribers
  • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.

  • Email Marketingby GetResponse

Zobacz także: