Content anchor

Morska Odyseja Michała Szlagi i Tomasza Kopcewicza


Dagmara Staga
Plakat do wystawy "Odyseja #1", fot. materiały promocyjne
Plakat do wystawy "Odyseja #1", fot. materiały promocyjne

Michał Szlaga i Tomasz Kopcewicz, zainspirowani historią Odyseusza, wybrali się w romantyczną podróż. Efektem wyprawy jest wystawa w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie oraz piękna książka łącząca pracę obydwu artystów.

Szlaga i Kopcewicz w 2014 wyruszają w morze. Pierwszy wspólny rejs trwa trzy tygodnie. Pod wrześniowym niebem płyną wzdłuż morskich granic Europy i Północnej Afryki. Sami artyści o swojej wyprawie mówią "plener". Podróżują niewielkim jachtem Sputnik II. Z niecałego miesiąca wędrówki przywożą wiele prac artystycznych, wspomnień i chęć kontynuacji swojej Odysei.

W rezultacie, w kwietniu 2015 w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie zostaje otwarta wystawa podsumowująca podróż. Towarzyszy jej książka o tym samym tytule "Odyseja #1". Na projekt składają się rysunki i prace malarskie Tomasza Kopcewicza oraz zdjęcia Michała Szlagi.

Michał Szlaga i Tomasz Kopcewicz, choć posługują się odmiennym językiem wypowiedzi artystycznej znajdują wspólny mianownik w opowiadaniu o morzu. Jest nim konsekwencja w śledzeniu wszelakich przemian, zarówno tych codziennych, jak i tych bardziej nadzwyczajnych. To również prawdziwa kontemplacyjna, prawie że romantyczna fascynacja pejzażem – naturą, która uspokaja, koi i karmi, ale też zagraża i poddaje w wątpliwość zastany stan rzeczy.

Książka "Odyseja #1" została wydana w ilości 500 egzemplarzy, a złożyła ją Olga Łebkowska, która wcześniej współpracowała z Michałem Szlagą podczas pracy nad albumem "Stocznia". Artyści obecnie planują kolejna wyprawę – "Odyseję #2"

Michał Szlaga,  kronikarz gdańskiej stoczni, dokumentalista znany z wnikliwych, wręcz brutalnie apokaliptycznych obrazów transformacji nie tylko ustrojowej, ale również przestrzennej gdańskiego portu. Swoje życie artystyczne i prywatne całkowicie związał ze stocznią – tam pracuje i mieszka, tam również w czasie całkowicie rzeczywistym, na przestrzeni 14 lat, konsekwentnie dzień za dniem śledził powolne i gwałtowne zmiany, które dla niektórych stały już tylko zastanym faktem.
Szlaga, Kaszub z pochodzenia i zamiłowania, swoje pierwsze nastoletnie zdjęcia wykonywał w Domu Kultury w Kartuzach, gdzie również śledził zmiany zachodzące w codzienności, ale te bardziej subtelne, niezwiązane z aż tak dramatyczną ingerencją człowieka. Młody Szlaga nie bał się fotografować upływającego czasu - wschodów i zachodów słońca,   wariacji kłębiących się chmur, drzew, jezior i miniaturowych historii fragmentów lasów.

Tomasz Kopcewicz, malarz pochodzący z Kamienia Pomorskiego, w swoich pracach, które zamyka w spójne cykle, stara się panować nad formą. Niezwykle wytrwały w poszukiwaniach i obranych kierunkach. Kopcewicz również przedstawia zmiany, ale w jego przypadku są one wręcz radykalnym zabiegiem formalnym, przedstawiającym jego własne interpretacje i propozycje możliwości alteracji wybranego i wyabstrahowanego przez niego fragmentu rzeczywistości. W swoich malarskich cyklach zwraca uwagę na ciągłość przemian, na stałe poszukiwania czasowych struktur, gdzie odległości pomiędzy kolejnymi formami stają się najbardziej pojemną wyobrażeniowo i znaczeniowo przestrzenią dla widza. W swoich filmach również posługuje się określonym zabiegiem skupienia na danym fragmencie, zatrzymania kadru, zapętlenia narracji, zatrzymania koloru na zimnej, monochromatycznej palecie. Detale te z czasem stają się głównym tematem, a powracający w życiu Kopcewicza temat morza, a co za tym idzie nieskończonych możliwości rozwiązań formalnych staje się osią, porządkującą pewne zdarzenia, niekoniecznie prowadzące do jakiegoś konkretnego celu.

 

Wystawę "Odyseja #1" oglądać można w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie do 10 maja 2015. Tam także, można zakupić książkę.

 

Michał Szlaga i Tomasz Kopcewicz 
"Odyseja #1"
10.04.2015 - 10.05.2015
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
Plac Zdrojowy 2
Sopot

 

Źródła: materiały promocyjne, materiały własne, Culture.pl, opr. D.S., 24.04.2015.

Kategoria: 
Fotografia
Sztuki wizualne
Facebook Twitter Reddit Share