Event date
-
Podsumowanie
On January 8, 2008 "Polityka" weekly announced laureates of its annual, cultural awards 2007 "POLITYKA" PASSPORTS. The "Cultural Creator" distinction went to Andrzej Wajda.
Content
2007 "POLITYKA" PASSPORTS - LAUREATES
LITERATURE"Polityka" Passport went to Michał Witkowski.
FILM
"Polityka" Passport went to director Łukasz Palkowski.
THEATRE
"Polityka" Passport went to Michał Zadara.
VISUAL ARTS
"Polityka" Passport went to Joanna Rajkowska.
CLASSICAL MUSIC
"Polityka" Passport went to conductor Łukasz Borowicz.
POP-MUSIC
"Polityka" Passport went to Krzysztof "Grabaż" Grabowski.
KREATOR KULTURY ("Cultural Creator") - awarded for the sixth time
The distinction went to Andrzej Wajda.
"Polityka" weekly has published nominations for its annual, cultural awards known as the "Polityka" Passports. They are going to be awarded for the fifteenth time.
PASSPORTS 2007 - NOMINATIONS
LITERATURE
Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Michał Witkowski, Mariusz Sieniewicz
For nominations were also taken into consideration: Dawid Bieńkowski, Bartek Chaciński, Jacek Dukaj, Kinga Dunin, Ignacy Karpowicz, Grzegorz Kopaczewski, Zygmunt Miłoszewski, Tomasz Różycki, Piotr Śliwiński, Krzysztof Varga.
Following experts nominated the candidates: Leszek Bugajski ("Newsweek Polska", "Tworczość"), Przemysław Czapliński (The Adam Mickiewicz University in Poznan), Paweł Dunin-Wasowicz ("Lampa"), Jarosław Klejnocki (The Warsaw University), Magdalena Miecznicka ("Dziennik"), Anna Nasiłowska (Instytut Badań Literackich PAN), Robert Ostaszewski ("FA-art"), Dariusz Nowacki (The Silesian University), Kazimiera Szczuka (Instytut Badań Literackich PAN), Marek Zalewski (Instytut Badań Literackich PAN).
FILM
Marcin Dorociński for his role in Ogród Luizy ["Luiza's Garden"] (dir. Maciej Wojtyszko),Marcin Koszałka for his documentary film Istnienie, Łukasz Palkowski for his feature film Rezerwat.
For nominations were also taken into consideration: Tomasz Drozdowicz (for his film Futro ["Fur coat"]), Grzegorz Jonkajtys (for his animated film Arka), Dorota Kędzierzawska (for her film Pora umierać ["Time to die"]), Bodo Kox (for his achievements in an independent cinema), Bartek Konopka (for his film etude Trójka do wziecia), Radosław Markiewicz (for his semi-documentary Raj za daleko), Rafał Skalski (for his documentary film 52 procent), Wawrzyniec Smoczyński and Dominik Wieczorkowski-Rettinger (for their script to the Ekipa TV series, dir. Agnieszka Holland), Piotr Szczepański (for his film Aleja Gówniarzy), Grażyna Torbicka (for organization of the Film and Art Festival "TWO RIVERSIDES"), Tomasz Wiszniewski (for his film Wszystko będzie dobrze ["All will be well"]).
Following experts nominated the candidates: Michał Chaciński (TVP Kultura), Barbara Hollender ("Rzeczpospolita"), Ryszard Jaxwiński (Polskie Radio, Program 3), Krzysztof Kłopotowski (TVP), Andrzej Kołodyński ("Kino"), Lech Kurpiewski ("Newsweek"), Magdalena Michalska ("Dziennik"), Anita Piotrowska ("Tygodnik Powszechny"), Jerzy Płażewski ("Kino"), Tadeusz Sobolewski ("Gazeta Wyborcza").
THEATRE
Marek Fiedor (director), Piotr Tomaszuk (director and co-creator of "Wierszalin" Theatre), Michal Zadara (director)
For nominations were also taken into consideration: Małgorzata Bulanda (stage designer), Michał Borczuch (director), Paweł Demirski (playwright), Jacek Głomb (director, director of the Teatr im. Modrzejewskiej in Legnica), Mariusz Grzegorzek (director), Piotr Kruszczyński (director, director of the Teatr im. Szaniawskiego in Wałbrzych), Leszek Mądzik (director, director of the Scena Plastyczna KUL), Johann Wolfgang Niklaus (artistic director of the Schola Teatru Węgajty), Bogna Podbielska (director), Wiktor Rubin (director), Michał Siegoczyński (director), Bartosz Szydłowski (director, director of the Teatr Łaźnia Nowa), Waldemar Śmigasiewicz (director), Przemysław Wojcieszek (playwright and director), Barbara Wysocka (actress).
Following experts nominated the candidates: Anna R. Burzyńska ("Tygodnik Powszechny", "Didaskalia"), Joanna Derkaczew ("Gazeta Wyborcza"), Łukasz Drewniak (TVP Kultura, "Przekrój", "Dziennik"), Jacek Kopciński ("Teatr"), Tadeusz Kornaś ("Didaskalia"), Janusz R. Kowalczyk ("Rzeczpospolita"), Wojciech Majcherek (TVP Kultura), Tadeusz Nyczek ("Przekrój"), Jacek Sieradzki ("Dialog", "Przekrój"), Paweł Sztarbowski ("Newsweek Polska", The Zbigniew Raszewski Theatre Institute).
VISUAL ARTS
Bogna Burska, Maciej Kurak, Joanna Rajkowska
For nominations were also taken into consideration: Paweł Althamer, Ewa Beata Białecka, Basia Banda, Hubert Czerepok, Nicolas Grospierre, Rafał Jakubowicz, Katarzyna Krakowiak, Kamil Kuskowski, Marzena Nowak, Włodzimierz Pawlak, Przemysław Pokrycki, Wilhelm Sasnal, Jadwiga Sawicka, Jan Simon, Jakub Julian Ziółkowski, Artur Żmijewski.
Following experts nominated the candidates: Kuba Banasiak (www.krytykant.blogspot.com), Piotr Bernatowicz ("Arteon"), Dorota Jarecka ("Gazeta Wyborcza"), Rafał Kamecki (www.artinfo.pl), Paweł Lubowski ("Artluk"), Monika Małkowska ("Rzeczpospolita"), Marek Nowicki ("Sztuka.pl Gazeta Antykwaryczna"), Karol Sienkiewicz (www.sekcja.org), Anna Theiss ("Dziennik"), Katarzyna Włodarska ("Art&Business")
CLASSICAL MUSIC
Łukasz Borowicz (conductor), Michał Dworzyński (conductor), Łukasz Kuropaczewski (guitarist)
For nominations were also taken into consideration: Rafał Bartmiński (tenor), Filip Berkowicz (event organizator), Aleksandra Buczek (soprano), Łukasz Długosz (flutist), Michał Gorczyński (clarinetist), Marcin Koziak (pianist), Urszula Kryger (mezzosoprano), Aleksandra Kurzak (soprano), Kwadrofonik, Royal String Quartet, Piotr Różański (pianist), Anna Zaradny and Robert Piotrowicz (improvising musicians, creators and organizators of the Miedzynarodowy Festiwal Muzyki Eksperymentalnej i Improwizowanej Musica Genera), Michał Talma-Sutt (composer), Jakub Tchorzewski (pianist), Marcin Zdunik (cellist), Wojciech Ziemowit Zych (composer)
Following experts nominated the candidates: Daniel Cichy ("Tygodnik Powszechny"), Tomasz Cyz ("Zeszyty Literackie"), Jacek Hawryluk (Polskie Radio "Dwójka", "Gazeta Wyborcza"), Robert Kamyk (TVP Kultura), Dorota Kozińska ("Ruch Muzyczny"), Jacek Marczyński ("Rzeczpospolita"), Adam Rozlach (Polskie Radio "Jedynka"), Ewa Solińska (NIFC, "Kaleidoscope"), Adam Suprynowicz (Polskie Radio "Dwójka"), Jan Topolski ("Glissando")
POP MUSIC
Krzysztof "Grabaż" Grabowski , Tomek Makowiecki , Kobiety ["Women"] group
For nominations were also taken into consideration: Feel, Indios Bravos, Kanał Audytywny, Kapela ze Wsi Warszawa, Nigel Kennedy, Jędrzej Kodymowski (Apteka group), Gabriela Kulka, L.U.C., Julia Marcell, Muchy, Kasia Nosowska, Bartłomiej and Marcin Oleś, O.S.T.R., Raz Dwa Trzy, Jacek Szymkiewicz [Pogodno group], Vavamuffin, Aga Zaryan, Żywioły.
Following experts nominated the candidates: Grzegorz Brzozowicz (independent journalist), Bartek Chaciński ("Przekrój"), Maciej Chmiel ("Łosskot" TVP1, TVP Kultura), Michał Figurski (AntyRadio), Piotr Metz ("Machina"), Robert Sankowski ("Gazeta Wyborcza"), Marek Sierocki ("Teleexpress" TVP1), Wiesław Weiss ("Teraz Rock"), Marek Wiernik (Radio Dla Ciebie), Kuba Wojewódzki (TVN).
See also: "Polityka" Passports 2006 edition..., 2005 edition..., 2004 edition..., 2003 edition..., 2002 edition..., Festival 2003...