Пам’ятаю погляд Міхала, що казав ми поглядом, аби я став ще непомітнішим. Він записував якісь звуки чутливими мікрофонами, а я мав змінити фокус, що спричиняло нечутний для мене звук.
Можна навчитися річки? Буття з природою?
Диба: Гадаю, що так. Для цього потрібно лише одне: наша присутність. Цікаво, що ми питаємо себе, чи люди можуть навчитись річки й дикості, адже це щось, з чого ми вийшли. Ми частина природи, частина екосистеми. Та про це легко забути.
Адам: Коли ми пливли Бугом на межі Підляшшя й Люблінщини, то було чудово видно, як всі обійстя обернені до річки. А на Мазовші – навпаки, всі хати наче відсунуті від річки. Ми підійшли до одного господаря й запитали, як пройти до Бугу. Перш ніж відповісти, він мав мить подумати, згадати, як звивається одна з найдикіших річок Європи. А освіта, культура, мистецтво – все починалося біля води…
Диба: …і ми самі складаємось з води. Це дивовижно. І обнадійливо, бо навіть якщо здається, що річки забетоновані й упорядковані, вони все одно відвойовують собі ділянки, де вони вільні.
Ви згадали про звуки. Герой вашого фільму певної миті каже про річку: «Вона прийшла до мене у звучанні, багаторівнева, з тонами, яких я раніше не чув».
Диба: Річка, що прокидається навесні, звучить неймовірно. Вона переповнена звуками. Лунає насамперед голосами птахів. Але був ще один звук, який Адам почув із човна, а я – лише у записі: звук річки, що виходить із берегів, заливає поля й луки.
Адам: Наче водоспад.
Диба: Так є лише в дуже небагатьох місцях у Польщі, бо люди прагнуть контролювати ріки, регулювати їх.